Kviečiame į „Gyvosios istorijos savaitgalį Kasčiūnuose“!

0
54

Dzūkijoje, Kasčiūnų kaime, dramatišką pokarį menančioje ir ypatingą aurą turinčioje sodyboje ant Merkio kranto, kurioje gyveno ir šio krašto pokario laisvės kovų istoriją daugelį metų nenuilsdamas liudijo partizanas Juozas Jakavonis-Tigras, kasmet vyksta prasmingi, patriotiškumą ir pilietiškumą ugdantys renginiai. 

Rūta Averkienė

Šiais metais „Gyvosios istorijos savaitgalis Kasčiūnuose“ vyks birželio 17-18 dienomis, pagrindinė jo tema – ,,Praeitis drąsina ateitį“. Renginį organizuojantis Partizano Juozo Jakavonio-Tigro labdaros ir paramos fondas bei jį globojanti partizano dukra, Seimo narė Angelė Jakavonytė kviečia šiųmečiame renginyje aktyviai dalyvauti ne tik Lietuvos jaunimą, bet ir tautiečius iš užsienio šalių.Įdomios veiklos bus orientuotos į teorinių ir praktinių  žinių pagilinimą – kvies dalyvius daugiau sužinoti apie pokario laisvės kovas, pažinti hibridines grėsmes, mokytis įgūdžių, reikalingų pilietiniam ir ginkluotam pasipriešinimui.

Kuo įdomi autentiška istorinė sodyba? Joje 1945 metais buvo įrengta pirmoji Pietų Lietuvos partizanų vadavietė, kurioje 1945–1946 m. gyveno ir dirbo Pietų Lietuvos partizanų vadai Adolfas Ramanauskas-Vanagas ir Juozas Vitkus-Kazimieraitis, buvo leidžiamas partizanų laikraštis „Laisvės varpas“. Sodybos šeimininkas, 2018 metų Laisvės premijos laureatas, partizanas J. Jakavonis-Tigras prieš dvidešimt penkerius metus su bendraminčiais šią vadavietę atstatė, ir nuolat ją lankantiems žmonėms nepailsdamas pasakodavo, kokia sunki ir tuo pačiu kokia prasminga iš tiesų buvo partizanų kova už Lietuvos laisvę. Ilgametė jo tarnystė, švietėjiškas darbas Kasčiūnus padarė svarbiu traukos centru, galinčiu priminti dabartinės valstybės pamatus, aktualizuoti istorinę laisvės kovotojų atmintį per sąlytį su autentiškomis laisvės kovų vietomis, gyvų liudininkų pasakojimais. Taip pat telkti ir vienyti viso pasaulio lietuvius ir ugdyti patriotiškumą bei pilietiškumą.

Dvi dienas vyksiančio renginio dalyviams nuobodžiauti tikrai neteks. Savo sugebėjimus jie galės išbandyti „Išgyvenimo mokyklos“ vedamuose praktiniuose mokymuose – kaip įkurti ugnį bet kokiomis sąlygomis, susirišti patikimus apraišus bei mazgus, saugiai persikelti per natūralią kliūtį. Orientaciniame žaidime „Partizanų keliais”, kuris remiasi legendinių laisvės kovotojų – Adolfo Ramanausko-Vanago, Juozo Lukšos-Daumanto, Liongino Baliukevičiaus-Dzūko, Justino Lelešiaus-Grafo, Juozo Jakavonio-Tigro – dienoraščiais bei atsiminimais, dalyviai turės progą iš arti pažinti partizanų asmenybes ir autentiškus istorinius įvykius. Taip pat bus galimybė sudalyvauti Merkinės krašto muziejaus darbuotojų sukurtame interaktyviame virtualios realybės žaidime 1945 m. Merkinės puolimo tema. Šis puolimas buvo viena didžiausių partizanų puolamųjų operacijų Dzūkijoje ir visoje Lietuvoje, kurį savo prisiminimuose aprašė Adolfas Ramanaukas-Vanagas (žaidimo anonsas: https://youtu.be/o4AphzbOOVE). „Rimti Žygiai“ pristatys unikalią jotvingių ginklų, šarvų ekspoziciją, kvies ne tik apsirengti šarvus, bet ir įveikti specialią kariui skirtą trasą, greičiausi ir ištvermingiausi bus apdovanoti įdomiais prizais.

Kaip sekant kovotojų už laisvę pavyzdžiu būti savo tautos, krašto, valstybės istorijos kūrėjais, diskutuosKarybos instituto vyriausiasis specialistas, viršila, partizanų palaikų paieškose dalyvaujantis Ernestas Kuckailis, Lietuvos šaulių sąjungos Giedriaus Matulionio 103 kuopos vadas Ramūnas Šerpatauskas, dirbantis karių reabilitacijos centre ir besirūpinantis Ukrainos kariais ir Seimo narė Angelė Jakavonytė. Lietuvos pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui dalyvis Petras Girdzijauskas papasakos Lietuvos laisvės kovų istoriją iš savo patirties.

Vakarop vyks Valdo Babaliausko sukurto dokumentinio filmo „Juozas Jakavonis-Tigras“ peržiūra ir pokalbis su kūrybine filmo komanda. Žiūrovams bus suteikta galimybė išgirsti filmo herojus liudijamą savo ir Dainavos apygardos Laisvės kovos istoriją: kodėl partizanai stojo ginti Lietuvos, ką patyrė gyvendami nuolatinėje rizikoje, persekiojami priešo, kaip išgyveno ginklo brolių praradimus (filmo anonsas: https://youtu.be/UQw_W4PiSDI).

Bendrystei sujungs vakaronė prie laužo ir kartu dainuojamos partizaninės dainos su grupe „Tankuojis“ bei atlikėja Aukse Čyžiūte.

Sekmadienį Šv. Mišias už laisvės kovotojus aukos Juozo Vitkaus-Kaziieraičio vaikaitis Gintaras Vitkus, SJ. Vienas iš svarbiausių patriotinio renginio akcentų – partizanų pagerbimas aplankant jų kapus Kasčiūnuose ir Merkinėje.

„Gyvosios istorijos savaitgalio Kasčiūnuose“ globėja A. Jakavonytė pažymi: ,,Mūsų sodyboje, tamsioje keleto metrų žeminėje susitelkę išmintingi ir narsūs vyrai – Juozas Vitkus-Kazimieraitis, Adolfas Ramanauskas-Vanagas ir kiti partizanai – kūrė Lietuvos išlikimo ir valstybės ateities planus, bandė juos įgyvendinti kruvinomis okupacijos sąlygomis. Savo gyvybės kaina jie patvirtino visos lietuvių tautos laisvės siekius, kurie įsikūnijo tik praėjus beveik penkiasdešimčiai metų. ,,Istorija moka sukti savo ratus atgal, pagrasindama:jei nebudėsite laisvės sargyboje, ateis svetimieji ir pagrobs ne tik materialinius, bet ir dvasinius turtus, kurie sudaro Tėvynės laisvės ir meilės, valstybės piliečių santarvės ir gerovės pamatą“, – rašė tėtis, partizanas Juozas Jakavonis-Tigras savo knygoje ,,Šalia mirties“. Šis renginys bus dar vienas jo  išsipildęs siekis kiekviena proga visiems priminti dešimtmečiais menkintą bei iki dabar dar nepakankamai visuomenėje suprastą ir įsisąmonintą pokario partizaninės rezistencijos ypatingą reikšmę. Jis pats autentiškais pasakojimais ir pavyzdžiais liudijo įvykius ir atsiminimus, nenuilsdamas visą savo laisvą laiką paskutinius tris nepriklausomybės dešimtmečius paskyrė kalbėdamas apie tai su kiekvienu besidominčiu, o ypač su jaunimu, aiškindamas partizanų kovos prasmę ir svarbą bei tai, kokias kruvinas kančias išgyveno okupantams  pasipriešinę mūsų laisvės kovų kariai. Tęsiame Tėčio pradėtus darbus, nes jų svarba nė kiek nesumažėjo. Tam ir skirtas „Gyvosios istorijos savaitgalis Kasčiūnuose”, į kurį kviečiame visus norinčius“.

Norintys dalyvauti renginyje kviečiami registruotis iki birželio 15 d.

Registracijos forma: https://forms.gle/3zB1bjGUAkhwTYGs8, dalyvio auka – 7 eur. Daugiau informacijos: facebook: Partizano Juozo Jakavonio-Tigro labdaros ir paramos fondo puslapyje, el. paštu: jakavoniotigro.fondas@gmail.com, tel.: +37064020652

Susitikime birželio 17-18 dienomis Kasčiūnuose!

Renginį „Gyvosios istorijos savaitgalis Kasčiūnuose“ iš dalies remia LR Krašto apsaugos ministerija, globoja Seimo narė Angelė Jakavonytė.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: