Festivalyje ,,Dainos iš tremties“ išdainuota skaudi Lietuvos istorija

0
148

Jautria gaida Varėnos kultūros centre nuskambėjo tradicinis respublikinis dainų festivalis ,,Dainos iš tremties“, kuriame dalyvavo mokiniai iš šešiolikos Lietuvos ugdymo įstaigų, iš jų – ir Varėnos ,,Ąžuolo“ bei Merkinės Vinco Krėvės gimnazijų mokinės. Jis skirtas prisiminti ir pagerbti Lietuvos gyventojus, nukentėjusius nuo 1940–1953 metų trėmimų ir sovietinės okupacinės valdžios vykdytų represijų bei prisiminti dainas, dainuotas tremtyje ir lageriuose. Šiose dainose skamba mūsų tautos istorija, kurioje – ir skausmas, ir netektys, ir meilė, ir viltis bei tikėjimas.

Rūta Averkienė

Šis festivalis, kurį organizuoja Varėnos ,,Ąžuolo“ gimnazijos Tolerancijos ugdymo centras kartu su Tarptautine istorinio teisingumo komisija, jau dešimtasis. Pirmas įvyko 2014 m. Vilniuje, o nuo 2015 m. kasmet vyksta Varėnoje. Jame buvo prisimintas ir pagerbtas praėjusiais metais į amžinybę išėjęs pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui dalyvis, politinis kalinys, ilgametis Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Varėnos skyriaus pirmininkas, Varėnos krašto šviesuolis, daug nusipelnęs įamžinant žuvusių Dainavos apygardos partizanų atminimą Vytautas Kaziulionis.

Varėnos ,,Ąžuolo“ gimnazijos direktorė Milda Padegimaitė (kairėje)

Varėnos ,,Ąžuolo“ gimnazijos direktorė Milda Padegimaitė, sveikindama festivalio dalyvius, pasidžiaugė, kad jaunimas neabejingas skaudžiai savo šalies praeičiai. ,,Kasmet šio festivalio labai laukiame ir jam ruošiamės. Dainos, dainuotos amžino įšalo žemėje, gyvuliniuose vagonuose, Lietuvoje, dainuotos dešimtmečius sovietmetyje atėjo iki nepriklausomos Lietuvos, jos dainuojamos ir šiandien. Kiek savyje turi prasmės ir reikšmės šitos dainos, jeigu iki šiol nenuėjo užmarštin! Šiandien gyvename tokį laikmetį, kai ateina nauji dalykai, o seni keliauja į praeitį. Bet šios dainos nenuėjo, išliko, jos yra ir kultūros, ir muzikos, ir istorijos, ir gyvenimo dalis. Aš labai džiaugiuosi, kad šis festivalis niekada netapo konkursu. Nes tie žmonės, kurie šias dainas dainavo miškuose, lageriuose ir tremtyje, dainavo nekonkuruodami, iš visos širdies. Jas žmonės dainuodavo, kai buvo labai sunku, jos buvo išsigelbėjimas ir vienybės požymis. Kviečiu jas ir šiandien dainuoti visiems kartu. Tegu šiandien Varėnoje būna bendrystės ir vienybės šventė!“.

Festivalį literatūrine-menine kompozicija „Iš praeities“ pradėjo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Varėnos filialo ansamblis ir Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos mokiniai.

Šiais metais  jautrias tremties ir partizanų dainas, kurių žmonės nepamiršo ir sovietmečiu: „Jei ne auksinės vasaros“, „Mėnulis tikras tėvas jo“, „Oi neverk, motušėle“, ,,Partizanų būrys“, „Gal pavargai“ ir kitas dainavo Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos,  Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos, Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago gimnazijos, Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos, Ukmergės Užupio pagrindinės mokyklos, Ukmergės rajono Veprių mokyklos-daugiafunkcio centro, Alytaus rajono Daugų Vlado Mirono gimnazijos, Lietuvos sporto universiteto, Kėdainių „Aušros“ progimnazijos, Anykščių rajono Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos, Alytaus rajono Daugų Vlado Mirono gimnazijos Alovės pagrindinio ugdymo skyriaus, Ukmergės Senamiesčio progimnazijos, Vilniaus „Žaros“ gimnazijos, Alytaus Jotvingių gimnazijos, Kauno technologijų mokymo centro, Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos, Alytaus Putinų gimnazijos mokiniai. Kai kurios jų atliktos dainos skambėjo šiuolaikiškai, su naujomis aranžuotėmis. Muzikiniame renginyje šalia lietuviškų dainų nuskambėjo ir Ukrainos pasipriešinimo dalyvių daina, kurią mokiniai iš Troškūnų gimnazijos atliko ukrainiečių kalba.

Tarptautinės komisijos sekretoriato vadovo pavaduotoja, Švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė dėkojo ,,Ąžuolo“ gimnazijos kolektyvui, kurio indėlis organizuojant šį puikų festivalį yra didžiausias. Taip pat visiems festivalio dalyviams už dainomis išpasakotą skaudžią Lietuvos istoriją. ,,Dėkoju mokyklų vadovams ir mokytojams, kurie mokinius skatina dainuoti šias dainas, ačiū, mieli mokiniai, kad per dainą mokotės istorijos. Jūs nešat šviesą, labai smagu jūsų atliekamų dainų klausyti. Linkiu, kad kitąmet Varėnoje būtų surengtas dešimtasis dainų festivalis ir jis būtų dar gausesnis dalyviais“.

Varėnos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Rima Svirskienė padėkojo mokiniams, kurie dainuodami šias istoriją kita forma perteikiančias dainas, įsigilina į tai, ką išgyveno mūsų tauta.

Su prasmingu renginiu festivalio dalyvius pasveikino ir padėkas organizatoriams bei dalyviams įteikė kraštiečiai Seimo nariai Angelė Jakavonytė ir Juozas Baublys.

Seimo narė Angelė Jakavonytė

Angelė Jakavonytė pažymėjo, kad kaskart dalyvaujant šiame festivalyje užvaldo jautrios emocijos. ,,Dėkoju visiems šio prasmingo festivalio dalyviams – mokiniams, jų mokytojams ir ugdymo įstaigoms. Tai yra gražus liudijimas, kad jose puoselėjama istorinė Lietuvos atmintis, mokiniai ugdomi patriotiškumo, pilietiškumo ir Laisvės dvasia. Ši veikla yra prasminga ir reikšminga bei prisideda prie valstybingumo stiprinimo. Klausiau jūsų dainų su ašaromis akyse. Ar įsivaizduojate, kaip jautru jų klausytis salėje esantiems tremtiniams? Ne kartą teko  festivalyje dalyvauti su savo šviesaus atminimo tėveliais – partizanu Juozu Jakavoniu-Tigru ir tremtine mama Zose, kurie visada susigraudindavo. Šių dienų jaunimui sunku suvokti, kaip buvo iškovota laisvė, tačiau dainuodami tremties ir partizanines dainas, suprantate, kiek už ją Lietuvos sūnų ir dukterų savo gyvybes paaukojo ant laisvės aukuro. Karas Ukrainoje primena, kad už ją reikia kovoti nuolat, kad neateitų svetimi ir nepagrobtų ne tik materialinių, bet ir dvasinių turtų. Kviečiu jaunimą stoti į Šaulių sąjungą, savanorišką krašto apsaugą ir žinoma, nepamiršti šitų dainų. Žaviuosi mūsų Lietuvos moksleiviais“.

Juozas Baublys pabrėžė, kad jaunimui perimti laisvės kovų istoriją per dainas labai prasminga. ,,Dainomis pagerbiame čia esančius tremtinius ir tuos, kurie liko Sibiro platybėse, suteikdami progą simboliškai jiems sugrįžti į Tėvynę. Salėje esantiems tremtiniams ir vyresniosios kartos žmonėms šių dainų klausyti ypatingai jautru. Dėkoju visiems festivalio dalyviams“.

Mokinius ir jų mokytojus, suvažiavusius iš šešiolikos Lietuvos ugdymo įstaigų, sveikino ir jiems už jautriai atliktas dainas dėkojo Seimo Pirmininko pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Seimo narė Paulė Kuzmickienė.

Gražių padėkos žodžių ir simbolinių dovanėlių mokiniai ir jų mokytojai sulaukė iš Lietuvos politinių kalinių ir  tremtinių sąjungos valdybos pirmininko Vlado Songailos bei jo pavaduotojos Aldonos Kalesnikienės. Varėnos ,,Ąžuolo“ gimnazijos mokiniai buvo pakviesti atvykti į ekskursiją Lietuvos politinių kalinių ir  tremtinių sąjungos būstinėje Kaune.

Ingrida Vilkienė festivalyje dalyvavusioms mokykloms dovanojo po didelį Lietuvos žemėlapį, o mokiniams ir jų mokiniams bei mokytojams įteikė padėkas.

Šis festivalis – gyva istorijos pamoka, kurios metu skambėjusios dainos sugrįžo iš praeities, primindamos skaudų Lietuvai laiką. Jose – patys jautriausi išgyvenimai, ilgesys ir meilė Tėvynei – visa, ką istorijos įvykių tėkmėje patyrė mūsų seneliai ir proseneliai. Karo, pokario metais ir tremtyje bei visą sovietmetį jos suteikė stiprybės ir vilties. Tegu šios dainos ir dabar saugo mūsų identitetą. Kol turėsime istorinę atmintį, tol Lietuva bus gyva.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: