Meninės kūrybos šventė Ežio dvare

0
22

Gegužės 18 dieną poeto Martyno Vainilaičio sodyboje Vaitakarčmio kaime vyko tradicinė 9-oji meninės kūrybos šventė „Susitikimas Ežio dvare“, kurią organizavo Varėnos viešoji biblioteka. Renginio metu buvo įteikta Martyno Vainilaičio premija bei apdovanoti moksleivių meninės kūrybos konkurso laureatai. Konkurso tema – lietuvių mitologijos būtybės, juo siekiama skatinti vaikų skaitymą, meninės veiklos iniciatyvas, ugdyti skaitymo kultūrą, literatūros ir dailės gilesnį pažinimą.

Šiais metais moksleivių meninės kūrybos konkursas sulaukė rekordinio ir labai dailaus – 333 dalyvių skaičiaus. Net 306 jaunieji dailininkai ir 27 jaunieji rašytojai pateikė 345 kūrybos darbus. Iš jų – 36 rašto darbai ir 309 piešiniai. Konkursiniai darbai atkeliavo iš Rietavo, Panevėžio, Alytaus, Kupiškio, Lentvario, Druskininkų, Jonavos, Palangos, Raseinių, Naujosios Akmenės, Ignalinos, Kauno, Vilniaus, Radviliškio, Tauragės, Trakų, Kaišiadorių, Varėnos, Valkininkų ir kitų miestų bei miestelių – tikrai iš visos Lietuvos. Akivaizdu, kad auga nauja kūrėjų karta!

Laureatus išrinko Varėnos viešosios bibliotekos direktoriaus įsakymu patvirtinta komisija. Iš tokios gausybės puikių darbų atrinkti keletą geriausių – sunkus ir atsakingas darbas. Įvertinus konkursui pateiktus piešinius laureatais buvo paskelbti šie jaunieji dailininkai:

Luka Barkauskaitė, Alytaus Dainavos progimnazijos 4 klasės mokinė už piešinį „Deivė Žemyna“ (mokytoja Asta Matilionienė);

Ūla Pipiraitė, Naujosios Akmenės „Saulėtekio“ progimnazijos 7 klasės mokinė už piešinį „Žemyna“ (mokytoja Inga Stankuvienė, darbus konkursui pateikė bibliotekininkė Laima Barzelienė);

Viktorija Lankelytė,Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos 1a klasės (9 klasė) mokinė už piešinį „Ugnies stichija“ (mokytoja Jurgita Zabielaitė).

Įvertinusi vaikų literatūrinę kūrybą komisija laureatais paskelbė šiuos rašto darbų autorius:

Rugilę Rudelytę, „Katino dienelės“ International school of Vilnius 3a klasės mokinę už eilėraštį „Gabija“ (mokytoja Indrė Bagušinskaitė).

Miglę Baranauskaitę, Varėnos r. Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos 6 klasės mokinę už eilėraštį „Paslaptinga naktis“ (mokytoja Asta Tarailienė).

Gabrielę Kasperavičiūtę, Kauno „Saulės“ gimnazijos 12c klasės mokinę už rašinį „Klausyk savo širdies“ (mokytoja Dalia Juodenienė).

Iš visų konkursui pateiktų darbų stiliaus vientisumu išsiskyrė Vilniaus Petro Vileišio progimnazijos  mokinių darbai. Dailės mokytojos Violetos Bytautės padedami šeštų klasių mokiniai sukūrė kortų stilistiką primenantį mitologinių būtybių žaidimą ir už tai buvo apdovanoti išskirtine Varėnos viešosios bibliotekos direktoriaus padėka bei atminimo dovanėlėmis. Gražiausius konkursui pateiktus piešinius buvo galima pamatyti išeksponuotus Ežio dvare, o rašto darbų laureatai, atsiimdami prizus, garsiai skaitė savo kūrinius.

Martyno Vainilaičio premiją 2010 m. įsteigė Varėnos rajono savivaldybės taryba. Ji skiriama profesionaliam rašytojui už mitologinę temą literatūroje. Premijos laureatais jau yra tapę šie rašytojai: Elena Kurklietytė, Virgina Šukytė, Kazys Saja, Rimvydas Stankevičius, Justinas Žilinskas,  Neringa Vaitkutė ir Kotryna Zylė. Šiais metais Martyno Vainilaičio premijai gauti buvo pateikta net vienuolikos autorių kandidatūros:

 1. Nijolė Laurinkienė „Saulė – dangaus karalienė“, 2023 m.  
 2. Justinas Žilinskas „Kaukas Gugis ir sielų akmuo“, 2023 m.
 3. Jurga Tumasonytė „Naujagimiai“, 2023 m.
 4. Lina Navickaitė „Ketvertas su paukščiu“, 2024 m. 
 5. Justina Kapeckaitė „Tyroji aušra“, 2024 m.
 6. Gvidas Latakas „Salos“, 2022 m. (eilėraščiai)
 7. Reda Kiselytė „Gyvenimo liepsna“, 2024 m.
 8. Jurgita Pelėdaitė „Kemsyno paslaptys“, 2021 m.
 9. Rasa Lazauskaitė „Šiurpinys. Pasakos siaubasakos vaikams“, 2024 m.
 10.  Kristina Tamulevičiūtė „Gyvybė“, 2023 m. (eilėraščiai).
 11.  Aidas Jurašius „Naktis su raktininku“, 2017 m.

Ekspertų komisijos sprendimu Martyno Vainilaičio premija šventės metu buvo įteikta rašytojai, etnologei, tautosakininkei, habilituotai humanitarinių mokslų daktarei Nijolei Laurinkienei už knygą vaikams „Saulė – dangaus karalienė“. Komisijos nario, vaikų literatūros tyrinėtojo Kęstučio Urbos žodžiais tariant: „Nijolė Laurinkienė, knygos „Saulė – dangaus karalienė“ autorė, yra bene garsiausia lietuvių ir latvių mitologijos tyrėja, garsi mokslininkė. Jos knyga yra pažintinė, ugdomoji, švelniai, atsargiai beletrizuota, o didžioji jos vertė – patikimumas. Šios knygos autorė yra ir mokslininkė, todėl pateikia kiek įmanoma autentišką mito pasaulio vaizdą. Knyga bus naudinga tėvams, pradinių klasių mokytojams.“

Renginį vedė Bruknelė ir Miško Monas – „Keistuolių teatro“ aktoriai Justina Smieliauskaitė ir Matas Pranskevičius. Šventę paįvairino akordeonisto Nerijaus Bakulos suburto „Karališkojo vaikų orkestro“, Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Avilys“ (vad. Ineta Meduneckytė-Tamošiūnienė) ir Ankstyvojo meninio ugdymo mokinių koncertas (vad. Nerijus Bakula). Literatūrinę kompoziciją Martyno Vainilaičio kūrybos motyvais dovanojo Varėnos „Ryto“ progimnazijos 3c klasės mokiniai (mokytoja Liana Pavilonienė).

Varėnos viešosios bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai dėkoja visiems šventės dalyviams ir atlikėjams, šventės iniciatorei Sofijai Vainilaitienei, muziejaus globėjams ir tvarkytojams Ramutei ir Gintui Švenčioniams, partneriui – Varėnos kultūros centrui. Šventę finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Varėnos rajono savivaldybės administracija.

Šventės vaizdo įrašą galima pamatyti Varėnos viešosios bibliotekos jutubo kanale https://www.youtube.com/watch?v=LLuHZQrLIek 

Miglita Kašėtienė

Varėnos viešosios bibliotekos

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: