Jaunojo kūrėjo paroda

0
24

Liepos 12 d. (penktadienį) 18 val. Valkinininkų (Varėnos r.) kultūros centre (Vilniaus g. 13) atidaroma jaunosios kartos menininko Rapolo Kavaliausko personalinė paroda „Atsiskyrimas“.

R. Kavaliauskas (g. 2001) šiemet baigė Vilniaus dailės akademijos skulptūros katedros bakalauro studijas. Jo darbai – daugiausia didelio formato, balansuojantys tarp tapybos, piešinio, koliažo ir asambliažo, instaliacijos. Savo kūriniuose jaunas menininkas pasitelkia įvairias technikas ir medžiagas, kurdamas išraiškingas darbų faktūras: medžio drožles, smėlį, žemes, kruopas, kavą, arbatą, šlaką. Parodoje eksponuojami tapybos darbai, sukurti 2022 – 2024 m.

Nors R. Kavaliauskas – jaunas kūrėjas, dar tik pradedantis menininko karjerą, jo darbų temos ir personažai kupini gilių, skausmingų išgyvenimų, kvestionuojantys marginalines visuomenės grupes, bylojantys apie mirtį, kūno transformacijas, materialaus ir dvasinio prado sambūvį. Įdomu, kad jie tarsi alsuoja kažkokia gilia patirtimi, kurią menininkas matyt „sugėrė“ iš aplinkos, supančios erdvės ir žmonių. Tai nestebina, žinant Rapolo šeimą. Jo tėvai – Naujuosiuose Valkininkuose gyvenantys ir kuriantys žinomi skulptoriai, restauratoriai Rūta ir Nerijus Kavaliauskai. VDA jau yra baigęs vyriausias iš keturių Kavaliauskų sūnų Mykolas, globotinis Dainius. Svetingi šeimos namai kartu yra ir dirbtuvė, pilna meno kūrinių, idėjų, eskizų, ir prieglobstis gyvenimo sunkumus patyrusiems žmonėms.

Pasak paties Rapolo, visa mus supanti aplinka yra prisotinta skirtingų jungčių, kurios sudaro tik šiek tiek didesnę detalę, o ši prisijungdama prie atitinkamos, sukuria naują, o ta prie kitos ir taip toliau… Taip susidaro bendra visuma: kaulai, oda, žmogus, šeima, visuomenė, kultūra, planeta, kosmosas. Viskas prasideda ten, kur nieko negalime įžiūrėti, ir baigiasi, ko taip pat negalime apžiūrėti. Vienos jungtys prisijungia, o kitos atsijungia. Kaip ir mes patys vieną dieną tapome šio pasaulio dalimi, taip pat vieną dieną nuo jo atsiskirsime. Kismas ir nuolatinis atsiskyrimas yra visur: vaikai užauga, iš lėto atsiskirdami nuo šeimos su viltimi kurti naują, draugai atsisveikina, tapdami tik šiltu prisiminimu, žmonės atsiskiria nuo mums pažįstamos visuomenės ir jungiasi prie specifinių subkultūrų, gyvybė palieka savo kūną tolimesnei kelionei, dabartis tampa praeities ir ateities jungtimi, tačiau jos visuomet yra atsiskyrusios. Ši paroda vaizduoja ne tik jungtis bet ir jų atsiskyrimą bei naujų kūrimąsi. Iš pažiūros skirtingos stilistikos darbai, su skirtingomis istorijomis ir idėjomis, atsiskyrę vieni nuo kitų, randa bendrą jungtį ir sukuria vientisą visumą, kuri žiūrovui tampa parodos vedliu.

Paroda „Atsiskyrimas“ kartu atliko ir įspūdingą Valkininkų kultūros centro salės transformaciją. Didelė ir itin aukštomis lubomis pasižyminti erdvė tapo nuostabiu fonu jauno menininko darbams, kuriuos dėl formatų ir kitų specifinių savybių būtų sunku sutalpinti daugelyje Vilniaus parodinių erdvių. Netgi įvairūs salės netobulumai kartu su įtaigiais kūriniais susijungė į vientisą įtaigią visumą. Tikimės, kad šios parodos sėkmė paskatins ir kitus menininkus pasirodyti Valkininkų kultūros centre.

Parodos kuratorė Kristina Stančienė

Dėl parodos lankymo skambinti tel. +370 620 58628

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: