Varėnos „Harmonija“ papuošė  Lietuvos sezono Prancūzijoje atidarymo renginius

0
161
"Harmonija" Sorbonos universitete

Rugsėjo 12-14 dienomis Paryžiuje vyko Lietuvos sezono Prancūzijoje atidarymo renginiai, kurių metu sostinę ir kitus miestus užliejo galinga kūrybiška lietuviškos kultūros ir meno banga. Čia iki šių metų pabaigos iš viso įvyks apie du šimtus įvairių renginių.

Rūta Averkienė

Atidarymo renginius savo skambiais balsais papuošė ir Varėnos kultūros centro mišraus choro ,,Harmonija“, vadovaujamo Ilonos Zalanskienės (chormeisterė Loreta Tiškienė, koncertmeisterė Viktorija Vorobjovaitė),choristai. Jie drauge su dar keturiais chorais iš Vilniaus, Raseinių, Šilalės koncertavo gražiausiose Paryžiaus erdvėse.

Generalinei repeticijai prieš didžiuosius koncertus choristams iš Lietuvos svetingai duris atvėrė istoriniame Paryžiaus name įsikūrusi Lietuvos Respublikos ambasada. Lietuviškos dainos nuostabiai skambėjo vidiniame ambasados kiemelyje. Šiose bei kitose prancūziška elegancija žavinčiose Paryžiaus erdvėse šiomis dienomis atsivėrė Lietuvos menininkų darbų parodos. Didelis dėmesys buvo skiriamas Jonui Mekui, vyko Jono Meko poezijos diena, tai – festivalio „Extra!“ dalis.

Lietuvos sezono Prancūzijoje atidarymas prasidėjo įspūdingu renginiu įstabiame Paryžiaus Sorbonos universiteto amfiteatre. Atidaryme skambėjo sveikinimai, muzika, pranešimai iš Sorbonos ir Vilniaus universiteto Lietuvos sezono atidarymui skirtos konferencijos „Lietuva ir Prancūzija: tolima kaimynystė, bendra patirtis“. 

Vienoje gražiausių Sorbonos universiteto erdvių nuskambėjo jungtinio šimto keturiasdešimties choristų lietuvių choro, suburto Lietuvos chorų sąjungos prezidentės Rasos Gelgotienės, kartu su Sorbonos universiteto choru ir orkestru, kuriam dirigavo Nicolas Agullo, koncertas. Jo metu dainininkai ir muzikantai atliko prancūzišką kompozitoriaus Gabrielio Fauré opusą „Cantique de Jean Racine“ (liet. – „Daina apie Žaną Rasiną“).

Koncertą vainikavo Juozo Gudavičius „Kur giria žaliuoja“, kurią lietuvių ir prancūzų choristai atliko drauge, taip pagerbdami ne tik Lietuvos sezono Prancūzijoje atidarymą, bet ir nuskambėjusią Šimtmečio Dainų šventę. Šį kūrinį dirigavo R. Gelgotienė.

Atidarymo renginyje dalyvavo daug garbių svečių. Choristus pasveikinęs Sorbonos universiteto vicepirmininkas tarptautiniams santykiams Guillaume Fiquet pasidžiaugė glaudžiu dviejų šalių bendradarbiavimu.

Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje Arnoldas Pranckevičius sveikinimo kalboje pažymėjo, jog Lietuvos sezonas Prancūzijoje išryškins bendrą kultūrinį paveldą ir pakvies publiką susipažinti su turtinga įvairove ir tvirtais kultūriniais, meniniais ir filosofiniais ryšiais.

Lietuvos sezono Prancūzijoje komisarė Virginija Vitkienė džiaugėsi, kad Lietuvos menas, mokslas, kultūra jau sudomino daugybę profesionalų visoje Prancūzijoje. ,,Penkiasdešimt represyvios sovietų okupacijos ir tarptautinės propagandos, norėjusios ištrinti Lietuvą ir kitas regiono šalis iš Europos istorijos, metų lėmė ir menką Lietuvos kultūros žinomumą šiuolaikinėje Prancūzijos visuomenėje. Tad sezonas yra ir skolos grąžinimas už geležinės uždangos kūrusiems menininkams bei advokatavimas mums artimo likimo Ukrainos kūrėjams, kurie užuot kūrę savo visuomenę, turi ginklu ginti savo tautiečių teisę gyventi po laisvu suverenios šalies dangumi“, – pažymėjo V. Vitkienė.

Susidomėjimo sulaukė VU rektoriaus prof. Rimvydo Petrausko pranešimas „Nuo paskutinės viduramžių karalystės iki modernios demokratijos: Lietuvos kelias į Europą. Pranešime – prancūzų pažintis su lietuviais, Jogailos krikšto pripažinimo reikšmė, Vyčio Paryžiuje istorija ir kiti reikšmingi dviejų kultūrų susitikimai.

Kitądien paryžiečiai susižavėję klausė Varėnos ,,Harmonijos“ bei dar kitų keturių Lietuvos chorų jungtinio koncerto, nuskambėjusio romantiškame „La Gaîté Lyrique“ parke.

Daug klausytojų ovacijų ir šūksnių ,,Bravo!“ sulaukė įspūdingas Lietuvos choristų koncertas prie Pompidou šiuolaikinio meno centro. Lietuviškoms dainoms teko garbė diriguoti kiekvienam atvykusio choro dirigentui, taip pat ir Varėnos ,,Harmonijos“ vadovei Ilonai Zalanskienei. Koncerto klausė Lietuvos kultūros ministras Simonas Kairys, Lietuvos sezono Prancūzijoje komisarė Virginija Vitkienė, nemažai Lietuvos menininkų, lietuvių bendruomenės Paryžiuje narių, paryžiečiai.

Varėnos kultūros centro mišraus choro ,,Harmonija“ vadovė ir dirigentė Ilona Zalanskienė pažymėjo, jog varėniškiams choristams yra didelė garbė atstovauti ne tik Varėnos rajonui, bet ir Lietuvai pačiame Paryžiuje ir būti tokio reikšmingo Lietuvos sezono atidarymo Prancūzijoje dalimi. ,,Didelis pasididžiavimo jausmas apėmė, kai Paryžiaus erdves užliejo lietuviškos muzikos garsai. Varėnos ,,Harmonija“ ir dar keturi Lietuvos chorų sąjungai priklausantys chorai iš Vilniaus, Raseinių, Šilalės įprasmino šalies chorinę kultūrą pačioje Paryžiaus širdyje. Choristų pasirodymo klausėsi ambasadoriai, rektoriai ir kiti. Didelė garbė būti šio istorinio reiškinio dalimi. Esame sužavėti ir patenkinti, kad prisidedame prie Lietuvos chorinio dainavimo ir lietuviškų dainų populiarinimo garsinimo užsienyje“, – sakė I. Zalanskienė.

Varėnos ,,Harmonijos“ choristai Paryžiuje ne tik koncertavo, bet ir sėmėsi kultūros bei meno. Jie aplankė žymiausius Paryžiaus objektus – įspūdingą sostinės panoramą stebėjo nuo Eifelio bokšto, žavėjosi neįkanojamos vertės ir grožio meno kūriniais Luvro muziejuje, aplankė Pompidou šiuolaikinio meno centro galerijose eksponuojamas parodas, mėgavosi nuostabia Paryžiaus istorija, architektūra, rūmais, bažnyčiomis, elegancija, šurmuliu sausumoje ir plaukiant Senos upe. Taip pat turėjo puikią galimybę drauge su gyvenančia Paryžiuje gide, lietuve žurnaliste Goda Klimavičiūte lankytis charizmatiškajame Monmartro rajone ir pamatyti įspūdingą tapančių menininkų ir jų kūrinių salelę.

,,Harmonijos“ choristai džiaugiasi, kad turėjo išskirtinę galimybę atstovauti Lietuvai tokiuose svarbiuose kultūros renginiuose ir drauge susipažinti su Paryžiumi.

Autorės nuotraukos

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: