Senosios Varėnos dvasinei šventovei – 30 metų

0
41

Sekmadienį Senosios Varėnos šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje vyko iškilmės – šios parapijos tikintieji šventė atstatytos bažnyčios pašventinimo 30-metį. Buvo prisiminta bažnyčios istorija ir padėkota žmonėms, kurių rūpesčiu iškilo ši šventovė

Dvasinė iškilmė

Bažnyčia buvo pilna žmonių, kuriems ši šventovė jau 30 metų yra jų gyvenimų dalis. Jubiliejinis renginys prasidėjo iškilmingomis Šv. Mišiomis, kurias koncelebravo Kaišiadorių vyskupas ordinaras Jonas Ivanauskas, vyskupas emeritas Juozas Matulaitis, vyskupijos kurijos kancleris Gediminas Tamošiūnas, Senosios Varėnos bažnyčios klebonas Pranciškus Čivilis, Merkinės dekanato dekanas, bažnytinės teisės daktaras Robertas Rumšas.

Jo Ekselencija vyskupas Jonas Ivanauskas negailėjo gražių žodžių klebonui Pranciškui Čiviliui. Jis sakė, kad jis rūpindamasis bažnyčios statyba ir ją gražindamas bei turtindamas sukūrė dvasinę šventovę bei kasdienine tarnyste kuria dvasinę šventovę kiekvieno tikinčiojo širdyje. Vyskupas J.Ivanauskas įteikė vertingą dovaną – Švč.Mergelės Marijos ikoną.

Dėkodamas garbiems svečiams kun. P.Čivilis įteikė dovanas – bažnyčios raktus – vyskupu emeritui Juozui Matulaičiui, prieš tris dešimtmečius pašventinusiam atstatytą Senosios Varėnos bažnyčią, bei Jo Ekselencijai vyskupui Jonui Ivanauskui.

Visų tikinčiųjų laukė dar viena dvasinė dovana – kolektyvo „Muzica humana“ koncertas.

Po jo – padėkos ir sveikinimai.

Trupinėliai istorijos

Pirmąją bažnyčią Senojoje Varėnoje pastatydino Varėnos seniūnijos valdytojas Mykolas Bžostovskis. Nurodomi skirtingi bažnyčios statybos metai – 1776, 1780 ar net 1786 m., kai M. Bžostovskis jau buvo miręs.

1915 m. rusų kariuomenei traukiantis nuo vokiečių, senoji Varėnos šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia su jos archyvu bei kitais trobesiais sudegė. Liko tik svirnas. Po pirmojo pasaulinio karo ant sudegusios bažnyčios pamatų pastatyta kita. Statybomis rūpinosi kunigas Leonas Markuckis, jas rėmė miestelio ir apylinkių gyventojai katalikai. 1944 m. liepos 12 d. bažnyčia vėl sudegė. Pamaldos buvo laikomos skirtingose vietose, kol galiausiai Kaišiadorių vyskupijos valdytojas prelatas B. Sužiedėlis parapiją pavedė aptarnauti Babriškių bažnyčios klebonui.

Bažnyčios vizijoje – Čiurlionio dvasia

Atgimimo pradžioje vis dažniau pradėta kalbėti apie bažnyčios atstatymą. 1989 m. buvo suburtas ir bažnyčios statybos organizacinis komitetas pateikė prašymą statyti bažnyčią. Pagal to meto tvarką prašymas buvo nusiųstas KP centro komitetui į Maskvą. Ir nors teigiamo atsakymo nelabai kas tikėjosi, tačiau jis buvo gautas. Tuomet buvo nuspręsta pastatyti didingą 35 metrų ilgio ir 35 metrų aukščio bažnyčią (nors pradiniuose sumanymuose buvo statyti netgi 50 m ilgio ir 50 m aukščio bažnyčią!). Bažnyčios klebonas Pranciškus Čivilis turėjo bažnyčios viziją – ji turi atspindėti čia gimusio ir ankstyvąją vaikystę praleidusio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybos dvasią. Architektai Brunonas Bakaitis ir Gediminas Baravykas suprojektavo Čiurlionio kūrybai artimų formų ir ritmų bažnyčią. Atvira varpinė primena Čiurlionio paveikslą „Pavasario simfonija“.

Į bažnyčios statybą įsijungė tikintieji – pinigus pagal išgales aukojo vietos gyventojai, prisidėjo ir Varėnos įmonės – UAB „Varėnos statyba“, „Merkio“ pūkų ir plunksnų fabrikas, kitos.

Taip ir gimė šventovė su pavasarį skelbiančiu varpu atviroje prieš bažnyčią stovinčioje varpinėje, primenančioje Čiurlionio paveikslą „Pavasario simfonija“. Bažnyčios varpinėje pakabintas ir skamba ypatingas varpas – Magdeburgo (Vokietija) ir Voronežo (Rusija) vyskupijų dovana. Bažnyčioje skamba iš Pietinės Anglijos parvežti vargonai.

1994 m. lapkričio 8 dieną bažnyčia buvo pašventinta.

Dvasinė šventovė

Senosios Varėnos bažnyčia tapo tikra dvasine šventove, traukančia tikinčiuosius į pamaldas, taip pat ir turtinga kultūrine veikla. Daugelis renginių susiję su M.K.Čiurlionio vardu. Senosios Varėnos bažnyčioje prasidėjo reguliarūs „Sekmadienio muzikos“ koncertai, kuriuose koncertuoja žymūs atlikėjai iš visos Lietuvos bei užsienio, , kasmet, minint M. K. Čiurlionio gimimo metines, šioje šventovėje Varėnos rajono kultūros ir meno tarybos „Sidabrinės bitės“ ženklu bei rajono savivaldybės premija apdovanojami labiausiai rajono kultūrai nusipelnę žmonės. Šiuo ženklu ir premija 2000 metais yra apdovanotas ir kunigas P. Čivilis. Čia vyksta parodos ir kiti renginiai. Bažnyčios langai papuošti vitražais 1999 metais darbų ciklą čiurlionistikos tema pradėjo Lietuvoje žinomas vitražistas Vytautas Švarlys ir per septynerius metus bažnyčios languose sukurti prasmingi, įkvepiantys gėriui vitražų eskizai, sudarantys vieningą teminį ciklą.

Per 30 metų bažnyčia Senojoje Varėnoje tapo dvasinio gėrio traukos centru, kurį puoselėja žmonių mylimas ir gerbiamas charizmatiškasis klebonas kun. Pranciškus Čivilis.

Romana Vaičkutė

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: