Varėnos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje spalio 2 dieną įvyko susitikimas su Lietuvos žurnalistu, ilgamečiu laikraščio „Kaišiadorių aidai“ redaktoriumi, filologu, kraštotyrininku, humoristu, Varėnos literatų būrelio nariu 1956-1959 metais Jonu Laurinavičiumi. Susitikime dalyvavo rajono bibliotekininkai ir rajono literatų klubo „Jievaras“ nariai
Žinomas žurnalistas prisipažino, kad atvykęs į Varėną jaučiasi labai pakiliai ir kad jį užplūdo gausybė šviesių prisiminimų. Juk šis kraštas susijęs su jo žurnalistinio, kraštotyrinio, literatūrinio kelio pradžia. „Varėnos rajono laikraščio redakcija buvo literatūrinio ir žurnalistinio darbo pradžiamokslis, o 1956 m. susikūręs varėniškių literatų būrelis prie rajono laikraščio redakcijos buvo pagrindinė literatūrinė mokykla“, – sakė J. Laurinavičius.
Susitikimo metu J. Laurinavičius priminė kai kuriuos savo biografijos faktus, išsamiai papasakojo apie pirmąjį literatų vakarą Varėnos kultūros namuose 1956 m. rugpjūčio 19 dieną, kuriame dalyvavo poetai Paulius Širvys, Vincas Giedra, Bronius Mackevičius. Į jį jis buvo pakviestas iš kaimyninio Daugų rajono, kuriam tada priklausė Onuškio miestelis (dabar –Trakų r.). Tame literatų vakare J. Laurinavičius perskaitė savo pirmuosius moksleiviškus eilėraščius „Svajonė“ ir Užžėlusiu taku“. Su didele pagarba prisiminė būrelio vadovą Stasį Čižą, rašytoją Romą Sadauską, Domą Staselį, tuometinį rajoninės bibliotekos vadovą Algirdą Kanclerį ir kitus. Literatų būrelio veikloje J. Laurinavičius aktyviai dalyvavo (važinėjo į būrelio susirinkimus, literatūrinius vakarus, siųsdavo redakcijai savo eilėraščius) iki 1959 metų, iki įstojimo į Vilniaus universitetą. Po to varėniškis literatų būrelis liko tik šviesus prisiminimas.
Iki pat Atgimimo su Varėnos rajono laikraščio redakcija, biblioteka, literatais J. Laurinavičius neturėjo jokių ryšių. Ryšiai su šia redakcija vėl atgijo, kai Varėnos rajono laikraščio „Merkio kraštas“ redaktoriumi tapo Aloyzas Tendzegolskis. Kelias vasaras per atostogas J. Laurinavičius atvykdavo į Varėną. Su A. Tendzeglskiu skersai išilgai išvažinėjo po rajoną – Zervynas, Subartonis, Merkinę, Valkininkus. Po šių kelionių aprašė savo įspūdžius, jie buvo išspausdinti mėnraštyje „Gimtinė“, o vėliau įdėti į knygą „Atminties ženklai“ (2013). Buvo įtrauktas į „Merkio krašto“ laikraščio priedo „Varėnė“ redakcinę kolegiją. Per bendravimą su „Varėne“ ir varėniškiais, atsirado atsiminimų-humoristinių epizodų knygelė „Kaip…“ (2008).
Jonas Laurinavičius pabrėžė, kad jam ypač malonu kalbėti apie bibliotekas, nes nuo pradinės mokyklos iki šiol jo gyvenimas susijęs su knyga, bibliotekomis. Jis ne tik bibliotekų knygų skaitytojas, bet ir aktyvus bibliotekų veiklos dalyvis. Dirbdamas rajonų redakcijose jis, kaip žurnalistas, nepraleisdavo bibliotekose rengiamų susitikimų su rašytojais, poetais, kultūros veikėjais, knygų parodų, proginių konferencijų. Apie visa tai rašydavo laikraščiams, žurnalams. 2023 metais pasirodė J. Laurinavičiaus knyga „Kur eini? Į biblioteką!“. Čia pasakojama apie bibliotekas, jų darbuotojus, su kuriais autorių sieja dalykinis bendravimas. Derama vieta šioje knygoje skirta ir Varėnos viešajai bibliotekai – skyrelis „Varėniškė brydė šviesių prisiminimų lauke: laiškas Viešosios bibliotekos bibliotekininkei L. Cibulskienei“.
Pastaraisiais metais J. Laurinavičius knygas leidžia savo lėšomis, dešimtys bibliotekų, tarp jų ir Varėnos viešoji biblioteka, jas gauna su autoriaus dovanojimo įrašais. Šįkart Varėnos viešajai bibliotekai Jonas Laurinavičius padovanojo dvi knygas: „Ekspozicija „Marcelijus Martinaitis“ (2023) ir „Ekspozicija „Justinas Marcinkevičius“ (2023). Svečias pasidžiaugė, kad nuolat palaiko ryšius su bibliografe, šio teksto autore, Laimute Cibulskiene. Su ja susipažino renginyje, kai biblioteka 2014 m. balandžio 16 d. dr. Kazį Račkauską (1935–2021), Tėvynės pažinimo draugijos garbės pirmininką, ir jį, J. Laurinavičių, pakvietė pristatyti savo naujų knygų. 2023 metais Jonas Laurinavičius savo lėšomis išleido L. Cibulskienės parengtą knygelę „Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Istorinė apžvalga“.
Šalia žurnalistikos, publicistikos ir prozos svarbią vietą J. Laurinavičiaus kūryboje užima ir poezija. Susitikimo metu jis perskaitė keletą savo eilėraščių.
Kartu su su sūnumi Valdu J. Laurinavičius sūnaus sodyboje įkūrė privatų literatūros ir istorijos muziejų „Riešė“. Su šio muziejaus ženklu Jis išleido knygas apie Justiną Marcinkevičių, Paulių Širvį, Antaną Vienažindį bei kitas kultūros asmenybes.
Į susitikimą su žurnalistu Jonu Laurinavičiumi atvyko Lietuvos totorių buities muziejaus Subartonyse įkūrėja ir literatė Liusia Gaidukevičienė, literatų būrelio „Jievaras“ narės Vincenta Lebedzevičienė ir Irena Malmygienė. Šio literatų būrelio pirmininkė Renata Česnulevičienė pakvietė Joną Laurinavičių tapti Varėnos literatų būrelio „Jievaras“ nariu. Jonas Laurinavičius pasakė „taip!“ ir pažadėjo dalyvauti būrelio „Jievaras“ veikloje.
J. Laurinavičius Varėnos viešosios bibliokos kraštotyros fondui padovanojo rankraštį „Mano kūrybiniai ryšiai su Varėna“, paliko du aplankus archyvinės medžiagos: „Varėnos rajono literatų būrelis 1956–1957“ ir „Varėna“. Tai – laiškai, nuotraukos, lankstinukai, iškarpos iš periodikos.
Varėnos viešosios bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius padėjojo Jonui Laurinavičiui už knygas, rankraščius bei prasmingą pokalbį su susitikimo dalyviais.
Laimutė Cibulskienė
Varėnos viešosios bibliotekos bibliografė