Išlikimo kaina

0
31
Marija Valuckienė

Birželio 4 d. Varėnos viešojoje bibliotekoje įvyko knygos „Sibiro aidai“ pristatymas. Renginyje dalyvavo knygos autorė Marija Geležauskaitė-Valuckienė, žurnalistė Teresė Kezienė. Tarp svečių buvo ir Ona Šimkonytė-Stankevičienė bei Vitas Šimkonis – tremties liudininkai, kurių gyvenimo istorijos aprašytos „Sibiro aiduose“. Mintimis apie knygą ir jos vertę pasidalijo varėniškė pedagogė Julija Kavaliauskienė. Jautrią ir jaukią atmosferą savo atliekamomis dainomis sukūrė Varėnos TAU ansamblis „Gija“ (vadovė Roma Matijoškienė).

Marija Gelažauskaitė-Valuckienė gimė 1938 m. Radyščiaus k., Varėnos r. Baigė Liškiavos septynmetę ir Alytaus pedagoginę mokyklas, Vilniaus universitete įgijo filologo išsilavinimą. Dirbo pedagoginį, visuomeninį darbą, 20 metų vadovavo suaugusiųjų švietimo įstaigai ir bendrovei. Lietuvos žurnalistų sąjungos narė. Yra išleidusi knygas: „Radyščius: giminių medžių sodas“ (2016), „Juliaus Baryso giminės takais“ (2017), taip pat eilėraščių rinkinius: „Kai patekėjo saulė“ (2019), „Saulėlydžio akimirkos“ (2023), „Gimtinės takais“ (2023).

Knygoje „Sibiro aidai“ (2025) pasakojama Emilijos ir Flioro Šimkonių šeimos istorija. Jauno ūkininko šeima iš Panaros kaimo buvo ištremta į Sibirą, kur praleido 16 metų. Autorė aprašo jaunos šeimos gyvenimą iki tremties, tremtyje ir po tremties grįžus į Lietuvą. O tremtinių vaikai, ypač anūkai, jau džiaugsmingai dalijasi savo gyvenimo patirtimis, analizuoja senelių išgyvenimų įtaką, rodo didžiulę pagarbą jiems. Knyga atskleidžia, kokį košmarą išgyveno Lietuvos žmonės pokaryje.

Iš kairės: M. Valuckienė, O. Šimkonytė-Stankevičienė, V. Šimkonis

Žurnalistės Teresės Kezienės straipsniai apie Marijos Valuckienės gyvenimą ir knygą „Sibiro aidai“ buvo išspausdinti rajono laikraštyje „Merkio kraštas“[1]. Renginyje žurnalistė kalbėjo apie pirmąją M. Valuckienės knygą „Radyščius: giminių medžių sodas“, pasidalijo mintimis apie atsiminimų knygą „Sibiro aidai“, pasakojo apie valdžios savivalę sovietmečiu.

Knygos autorė M. Valuckienė papasakojo kaip gimė ši knyga, prisiminė Šimkonių šeimos gyvenimą iki tremties. Emilijos ir Flioro Šimkonių vaikai – Ona Šimkonytė-Stankevičienė ir Vitas Šimkonis – dalijosi prisiminimais apie tremtį ir gyvenimą Sibire, taip pat apie gyvenimą sugrįžus iš tremties. O. Šimkonytė ir V. Šimkonis pasidžiaugė, kad iškentėjo visas likimo skirtas negandas, kad liko gyvi, kad galėjo užauginti savo vaikus. Jų pasakojimai ir gyvi prisiminimai suteikė renginiui ypatingo autentiškumo, susirinkusiesiems priminė apie neišdildomus istorinius išgyvenimus.

Pedagogė Julija Kavaliauskienė pabrėžė tokių liudijimų reikšmę jaunajai kartai ir istorinės atminties puoselėjimui. Domėjosi, kodėl toks įdomus Flioro Šimkonio vardas, prisiminė Panaros kautynes, Dzūkijos partizanus.

Knygos pristatymo metu susirinkusieji turėjo galimybę ne tik išgirsti apie knygos kūrimo aplinkybes ir susitikti su istorijų herojais, bet ir pagerbti tremtinių atminimą. Renginio pabaigoje Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Varėnos filialo pirmininkas Juozas Stramkauskas pasveikino knygos autorę Mariją Valuckienę, įteikė jai puokštę gėlių.

M. Valuckienės knygos

Norintieji susipažinti su knyga „Sibiro aidai“ ją jau gali rasti Varėnos viešojoje bibliotekoje – autorė padovanojo ją skaitytojams.  

Laimutė Cibulskienė

Varėnos viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliografė


[1] Kezienė, Teresė 100 gyvenimų vienu širdies ritmu“ // Merkio kraštas.- 2025, kovo 21; Kezienė, Teresė Knyga apie išlikimo kainą // Merkio kraštas.- 2025, bal. 4

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: