Smurto artimoje aplinkoje: apraiškos, iššūkiai ir atsakomybės

0
184

Šių metų lapkričio 25 d. Varėnos rajono savivaldybės visuomenės biure įvyko konferencija „Smurto artimoje aplinkoje: apraiškos, iššūkiai ir atsakomybės“. Šio renginio metu buvo siekiama sustiprinti smurto artimoje aplinkoje fenomeną tyrinėjančių mokslininkų ir praktikų bendradarbiavimą ieškant tarpdisciplininių smurto artimoje aplinkoje problemų sprendimo būdų. Konferencijos metu buvo diskutuojama šiomis temomis: smurto artimoje aplinkoje sampratos apibrėžimo dinamika mokslinėse studijose ir teisinėje sistemoje, šios dinamikos priežastimis, ateities tendencijomis; smurto artimoje aplinkoje identifikavimo priemonėmis ir instrumentais; smurto artimoje aplinkoje priežasčių ir pasekmių valdymo gerosiomis praktikomis; su smurto artimoje aplinkoje atvejais dirbančių specialistų bendradarbiavimo poreikiais ir galimybėmis. Policijos duomenys rodo, kad smurtas artimoje aplinkoje yra dažniausiai fiksuojamas nusikaltimas Lietuvoje po vagysčių.
„80 procentų nukentėjusiųjų yra moterys, nors daugiau nužudoma vyrų. Mes sakome, kad tai yra konfliktas, moters engimas, kuris pasibaigia konfliktu, o kai kuriais atvejais tai išsirutulioja į buitinį nužudymą“.
Konferencijos metu pranešimą pristatė dr. Margarita Jankauskienė, kuri teigė, kad moterys nuo savo partnerių nukenčia fiziškai, tačiau pamirštama apie kitas smurto rūšis. Pasak jos, Lietuvoje vis dar didelė problema išlieka kova su seksualiniu smurtu. Apie tai, anot dr. M. Jankauskienės, kalbama mažai, pagalbos seksualinio smurto aukoms taip pat nepakanka.
Pranešėja Asta Šidlauskienė, vaiko teisių ekspertė, apžvelgė Europos Tarybos konvenciją prieš vaikų seksualinį išnaudojimą ir prievartą (Lansarotės konvencija).
Elena Kotienė, Varėnos policijos komisariato pareigūnė, pristatė Varėnos rajono kriminogeninę situaciją smurto artimoje aplinkoje iki 2019 m. lapkričio mėn. Pranešėja pažymėjo, kad Varėnos rajone 2019 m. buvo fiksuota 540 iškvietimų dėl smurto artimoje aplinkoje, pradėti 69 ikiteisminiai tyrimai. Didžiausias iškvietimų skaičius buvo Varėnos seniūnijoje, mažiausia iškvietimų – Marcinkonių ir Kaniavos seniūnijose.
Pranešėjos Irma Treinavičienė (Alytus) ir Evelina Dirmotaitė (Vilnius) pristatė moterų krizių centrų veiklą. Specializuotos pagalbos centrai teikia nemokamą konfidencialią pagalbą visiems nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims. ,,Centro darbuotojai jus išklausys, palaikys ir įgalins priimti geriausią jums tinkantį sprendimą. Specialistai suteiks jums informaciją apie psichologinę, teisinę ir kitą jums priklausančią pagalbą, padės bendrauti su policija, socialiniais darbuotojais ir kitomis valstybės institucijomis“, – informavo pranešėjos. http://www.moteruinformacijoscentras.lt/spc-zemelapis/.
Pranešėjas Donatas Kantakevičius, vyriškumo treneris, savo pranešime teigė, jeigu vyras neturi ryšio su savo tėvu, jam gyvenime nesiseks, trūks finansinės laisvės. ,,Vyrišku vyru ne gimstama, o tampama per iššūkius. Kitas dalykas – vyrai bijo moterų, nes jos visose srityse tampa stipresnės, daugiau tobulinasi, daugiau nori žinoti“, – savo patirtimi dalinosi Donatas.
Jevgenij Fedotov, blaivybės mokytojas, pristatė Šalčininkų rajono smurto artimoje aplinkoje prevencijos programos gerąją patirtį.
Pranešėjos iš Caritas organizacijos Rūta Vitkūnienė ir Angelė Lazauskienė skaitė pranešimą apie prekybos žmonėmis nusikaltimo aukas. ,,Prekyba žmonėmis yra Lietuvoje, šalia mūsų, mes susiduriame su tuo. Gal neatpažįstame šito nusikaltimo ar žmonių, pakliuvusių į šią situaciją, bet tai vyksta ten, kur gyvename. Prekybos žmonėmis nusikaltimas susideda iš kelių detalių: verbavimo, gabenimo, išnaudojimo laikotarpio“, – akcentavo Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ bendruomenės Pagalbos nukentėjusiesiems nuo smurto programos vadovė Angelė Lazauskienė.
Psichologė Edita Baukienė kalbėjo apie vaikų agresyvų elgesį ir jo priežastis.
Pranešėja Agnė Steiblienė (Varėnos socialinių paslaugų centras) atskleidė su kokiomis smurto apraiškomis susiduria socialiniai darbuotojai savo darbe ir kokius iššūkius tenka įveikti dirbant su smurtu susiduriančiomis šeimomis.
Pranešėjai, konferencijos dalyviai viso renginio metu dalinosi mokslinių tyrimų rezultatais, praktinėmis įžvalgomis bei diskutavo smurto artimoje aplinkoje klausimais.

Varėnos visuomenės sveikatos biuro inf.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: