Ramus vaikų miegas – kokie veiksniai jį trikdo?

0
53

Apie žmogų, kuris ilgai ir ramiai miega, sakome – miega kaip kūdikis. Visgi nemaža dalis tėvų gali patvirtinti, jog auginant mažus vaikus ramus miegas ne visuomet yra realybė. LONO ekspertai ir GERO MIEGO KLUBO ambasadoriai pasakoja, dėl kokių veiksnių mažyliai dažnai susiduria su miego problemomis.

os gimę mažyliai miega nuo 11 iki 18 valandų per parą. Jie prabunda vidutiniškai kas 3-4 valandas, nes paprasčiausiai išalksta. Kūdikiai pirmosiomis gyvenimo dienomis dar neturi savo miego ritmo, neskiria dienos nuo nakties. Tačiau maždaug 3-4 savaičių vaikų miego ritmas pradeda nusistovėti, o dauguma 3 mėnesių vaikų jau gali išmiegoti neprabudę visą naktį.

Kokie veiksniai trikdo vaikų miegą?
Vaikų miego kokybę lemia patys įvairiausi veiksniai. Nors paveldėtas organizmo savybes, temperamentą ar nervinės sistemos veiksnius kontroliuoti lengva nėra, tačiau, atkreipę dėmesį į keletą paprastų patarimų, tėvai galės ženkliai pagerinti mažųjų miego kokybę.

Miegą neigiamai veikia per didelis tėvų rūpestis
Kai kuriems tėveliams tai gali nuskambėti keistai, tačiau per didelis jų rūpestis vaiku gali neigiamai veikti mažylio nakties poilsį. Kitaip nei suaugęs žmogus, užmigęs vaikas pirmiausia patenka į aktyvų miegą – greitų akių judesių miego fazę. Jos metu vaikas miega neramiai – niurna, verkšlena, šypsosi, rodo grimasas, juda. Tai normali kūdikių miego ypatybė, tačiau dalis tėvų vos išgirdę verkšlenantį vaiką, iškart jį paima ant rankų. Taip vaiko miegas yra sutrikdomas, o ilgainiui prie tėvų rankų miego pradžioje įpratęs vaikas be jų gali nebemokėti užmigti.

Mamos miegas lemia vaiko miegą
Gimus mažyliui įprastinė moters dienotvarkė pakinta. Jai tenka keltis kelis kartus per naktį, ji gali jaustis išsekusi, nepailsėjusi. Visgi sprendimas – pailsėsiu, kai vaikas užaugs, nėra teisingas, kadangi mamos miego trūkumas tiesiogiai veikia ir vaiką. Kartu su motinos pienu mažylis gauna miego hormono melatonino, kuris padeda susiformuoti normaliam vaiko cirkadiniam ritmui ir lengvai užmigti naktį.

Miego higiena – privalomas gero miego elementas
Kaip ir suaugusiems, taip ir vaikams labai svarbu reguliari miego higiena. Miego higienos nebuvimas prailgina užmigimo laiką ir sumažina miego kokybę. Todėl rekomenduojama stengtis, jog mažylis kasnakt užmigtų tuo pačiu metu.
Kasnakt užmigti reguliariu laiku padės miego ritualai – likus valandai iki miego nuprauskite vaiką, išvalykite dantis, aprenkite naktiniais rūbeliais, atsigulkite į lovą ir paskaitykite pasaką. Kasdienė rutina iš anksto padės vaiko organizmui suprasti, jog atėjo miego laikas.

Vaiko lovytė skirta tik miegui
Vaikui, kaip ir suaugusiajam, lova – vieta skirta tik miegui. Tėvai neretai daro klaidą vaiko lovelę apkabindami įvairias žaislais. Mažylis paguldytas į lovytę turi suprasti, jog tai vieta skirta miegui, o ne žaidimams.
Taip pat reikėtų nepamiršti, jog kaip ir suaugusiems, taip ir vaikams svarbi miegamojo aplinka. Kambarys turi būti išvėdintas, jame neturi būti per daug karšta, o vaiką rekomenduojama apkloti tik natūralaus pluošto patalyne.

Fantazija sukelia nerimą
Vaikų fantazija itin gaji, jie greitai gali prakalbinti mėgstamiausią žaislą arba įtikinti tėvus, jog po lova slepiasi pabaisos. Dėl šios priežasties tėvai turėtų gerai apgalvoti, ką sako vaikams prieš miegą. Net ir tik truputį gąsdinančios pasakos gali vaiką paveikti neigiamai. Atsigulus į lovą vaikas prisimins pabaisas, todėl bus jaučiama baimė užmigti, o miegas taps neramus, vaiką gali kankinti košmarai.

Vaikų miegas – svarbus
normaliai raidai

Neramus vaikų miegas ne tik apsunkina tėvų poilsį, bet gali tapti ir normalios vaiko raidos sutrikimo priežastimi. Todėl į vaiko miego rutiną žiūrėkime itin dėmesingai ir pašalinkime visus veiksnius, galinčius trikdyti kokybišką ir ramų mažylio miegą.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: