Vėl atvers duris sutvarkyti Vinco Krėvės gimtieji namai

0
59
Nuotraukose: V. Krėvės-Mickevičiaus gimtajame name-muziejuje jau baigti tvarkybos darbai

Baigti 2019 m. kovo mėnesį pradėti rašytojo Vinco Krėvės-Mickevičiaus (1882–1954) gimtosios sodybos namo – memorialinio muziejaus (Varėnos rajono, Merkinės seniūnijos, Subartonių kaime,
Vinco Krėvės g. 3) tvarkybos darbai.

Projekto įgyvendinimo metu buvo suremontuoti ir restauruoti langai, langinės, durys, lubos, krosnys, metaliniai vyriai ir rankenos, įėjimo prieangis, fasadų apkalimas lentelėmis. Dalį rąstų, kurių mediena buvo smarkiai pakenkta biopažeidėjų, teko pakeisti naujais. Mažiau pakenkti sienojai buvo protezuoti. Remontuojant buvo siekta palikti kuo daugiau autentikos.
Darbų užsakovas – Varėnos rajono savivaldybės administracija. Darbus pagal UAB „Panprojektas“ parengtą projektą (tvarkybos darbų projekto rengėja – Sonata Šleivienė) atliko UAB „Ekodora“. Finansavimo šaltinis – Europos regioninės plėtros fondas. Projekto tikslas – atskleisti kultūros paveldo objekto vertingąsias savybes ir sudaryti sąlygas tinkamam jo pažinimui bei sklaidai.
Subartonių kaime 1882 m. spalio 19 d. gimė ir iki 1904 m. gyveno garsiausias Dainavos krašto rašytojas Vincas Krėvė-Mickevičius. Paskutinį kartą gimtinėje rašytojas lankėsi apie 1934 m. Jo gimtasis namas pastatytas XIX a. II pusėje. Į pietryčius nuo namo stovėjo svirnas, tvartas, kluonas. Per Antrąjį pasaulinį karą name buvo įrengta pieninė, namas apleistas (supuvo stogas, grindys, sutrešo apatiniai rąstai, pavogtos pjaustinėtos langinės). Apie 1961 m., kai buvo pradėtas kurti rašytojo muziejus, į sodybą iš Marcinkonių buvo atvežtas namas, kurį norėta pastatyti vietoj senojo, bet buvo pakeisti tik senojo namo sutrešę rąstai. Iki 1988 m. viename namo gale buvo biblioteka. 1966 m. name įkurtas V. Krėvės memorialinis muziejus. 1988 m. namas iš vidaus ir lauko suremontuotas, perdažytas. Muziejaus ekspozicija užima visą namą. Gryčios išvaizda atkurta tokia, kokia buvo iki praėjusio amžiaus 4-o dešimtmečio. Seklyčioje yra spinta, staliukas ir sieninis laikrodis, rašytojo parsivežti iš Baku. Stogo danga iš šiaudų į skiedrų pakeista 2008 m.
1992 m. spalio 10 d. iš Amerikos į Subartonių kaimo kapinaites parvežti ir perlaidoti rašytojo ir jo žmonos Onos Rebekos palaikai. Kapą puošia tautodailininko Ipolito Užkurnio sukurta skulptūra „Dainavos šalies dainius“.
V. Krėvės-Mickevičiaus memorialinis muziejus – Merkinės krašto muziejaus padalinys, kaupiantis, saugantis, tiriantis ir populiarinantis rašytojo Vinco Krėvės-Mickevičiaus kūrybinį bei memorialinį palikimą. Rašytojo kūryba betarpiškai susijusi su gimtąja aplinka, kuri neatsiejama nuo Lietuvos istorijos ir liaudies kultūros konteksto. Gimtoji erdvė, XIX a. pab. – XX a. pr. dzūkiška sodyba, jos buities rakandai, Subartonių kaimo aplinka suteikia nepakartojamą galimybę pabuvoti prie rašytojo kūrybos ištakų. Susiejus Lietuvos istoriją, etnokultūrą ir V. Krėvės kūrybą – atsiskleidžia vaizdinga Dzūkijos regiono kultūrinė istorinė panorama, suprantama ir įdomi įvairaus amžiaus muziejaus lankytojams.
Po tvarkybos darbų lankytojams muziejus bus atidarytas spalio 23 d. 15 val.

KPD Alytaus skyriaus ir V.Krėvės gimtosios sodybos-memorialinio muziejaus nuotr.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: