Rajono valdžia viena ranka duoda, kita – naikina

0
50

Prieš Naujuosius metus vykusiame rajono tarybos posėdyje buvo apsvarstyta trijų kaimo bendruomenių projektai, kuriuose savivaldybė dalyvauja partnerio teisėmis ir iš dalies finansuoja. Žilinų ir Marcinkonių kaimo bendruomenių projektams pritarta vienbalsiai, o štai Krivilių bendruomenės, kuriai vadovauja mero bendramintė Genė Ramaškienė, projektą meras Algis Kašėta „prastūmė“ teigdamas, kad „ir kaimas nori gyventi, kaip miestas“. Todėl Kriviliuose gali atsirasti sporto aikštelė su prabangia danga ir brangiais lauko instrumentais, užtat gretimame kaime – Panočiuose – nebeliks vienintelės tame krašte mokyklos, kurią valdžia siekia uždaryti…

Romana Vaičkutė

Žilinuose kuriamas parkas
Žilinų kaimo bendruomenė parengė projektą „Laisvalaikio akcentai“, kurio tikslas – gerinti Žilinų kaimo viešosios erdvės būklę, pritaikant gyventojų poreikiams. Projektas „Viešųjų erdvių, laisvalaikio bei sporto infrastruktūros kūrimas ir plėtra“ yra tęstinis. Žilinų teritorijoje jau yra padaryta lauko scena, takelis, suoliukai, šiukšliadėžės. Šiuos projektus finansavo Žemės ūkio ministerija ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Projektu „Laisvalaikio akcentai“ planuojama pastatyti 4 mažosios architektūros elementus, įrengti apšvietimą ir sūpynes, pasodinti daugiamečių augalų, įsigyti sodo priežiūros įrankių komplektą. Žilinų kaime esanti tokio pobūdžio viešoji erdvė yra vienintelė visoje Jakėnų seniūnijos teritorijoje. Bendra projekto vertė – 24 625 Eur, Savivaldybės biudžeto lėšos – 4 925 Eur.
Bendruomenės pirmininkė Dalia Šmigelskienė tarybos nariams sakė, jog bendruomenė tęsia parko kūrimą, todėl nori nusipirkti ir pasodinti augalų, kad paslėptų negražius kampelius, įsigyti skulptūrų, įrengti apšvietimą, įsigyti sodo įrankių.
Šiam projektui buvo pritarta vienbalsiai.

Tęsiamos Marcinkonių kaimo tradicijos
Marcinkonių kaimo bendruomenė parengė projektą „Marcinkonių kaimo tradicijų puoselėjimas ir tąsa“. Šio projekto metu bus suorganizuoti 3 renginiai: Marcinkonių etnografinio ansamblio 50 metų jubiliejaus progai skirtas koncertas; Tradicinė Marcinkonių kaimo šventė; Simajudo atlaidai Marcinkonių parapijoje. Taip pat bus organizuojamos 6 edukacijos, skirtos senųjų tradicijų puoselėjimui: Margučių marginimo; Pažintinė programa – pirties tradicijos; Vantų rišimas; Vanojimas – „vantų šėlsmas“; Marcinkonių etnografinių žaidimų ir dainų tradicijos; Žvakių liejimas. Į projekto organizavimą ir dalyvavimą bus įtraukti vaikai ir jaunimas. Bendra projekto vertė – 7 000 Eur, o Savivaldybės biudžeto lėšos – 350 Eur.
Šiam projektui pritarta vienbalsiai.

Kriviliai nusipelno gyventi geriau
Svarstant Krivilių kaimo bendruomenės projektą „Krivilių kaimo viešųjų erdvių pritaikymas sportui ir laisvalaikiui“ jau komitetuose iškilo daug klausimų ir, pasak jį pristačiusio Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus vedėjo Irmanto Laniausko, ne visuose komitetuose buvo pritarta. Aiškinamajame rašte teigiama, kad projekto metu bus sutvarkyta dalis nenaudojamos buvusios mokyklos teritorijos, įrengiant vaikų žaidimų aikštelę, treniruoklių zoną, įmontuojant 2 lauko muzikos instrumentus.
Projekto metu Krivilių kaime, buvusios mokyklos teritorijoje, bus sutvarkyta viešoji erdvė. Teritorijoje bus liejama saugi ir ekologiška EPDM guminė danga (5 100 Eur), sumontuota žaidimo aikštelė vaikams (2 400 Eur). Taip pat bus 1 supynės, 1 karuselė, 2 spyruokliukai, kalnelis (5 900 Eur). Greta vaikų žaidimo aikštelės bus sumontuoti 4 treniruokliai (2 200 Eur), lauko muzikos instrumentai (6 300 Eur), guminė danga po treniruokliais (925 Eur). Administravimo išlaidos sudarys 1 800 Eur. Bendra projekto vertė – 24 625 Eur, Savivaldybės biudžeto lėšos – 4 925 Eur.
Posėdyje tarybos nariai laukė prisijungiant Krivilių kaimo bendruomenės pirmininkės Genės Ramaškienės, kuri yra ir Vydenių seniūnė, kad atsakytų į iškilusius klausimus, tačiau ji taip ir neprisijungė.
Martynas Katelynas sakė, kad komitete jau aptarė lauko muzikos instrumentų tikslingumą ir laukė, kol galės klausimus tiesiogiai pateikti G.Ramaškienei. Pasak M.Katelyno, lauko instrumentams skiriama 6300 Eur. „Manau, kad tokius pinigus galima panaudoti tikslingiau ir prasmingiau, pavyzdžiui, tvarkant aplinką ar ką kita, nes Kriviliuose tikrai yra ką tvarkyti, o ne įrenginėti abejotinos prasmės ir vertės įrenginius“, – teigė M.Katelynas.
Algis Miškinis sakė, kad komitete pastaba buvo ne tik dėl tų lauko instrumentų, bet ir dėl dangos. „Danga – 5100, instrumentai – 6300 eurų, iš tiesų Krivilių centrui galbūt reikia kitų priemonių, o ne būtent šitų ir ar reikalinga kaime ta danga? – klausė A.Miškinis. – Daugelyje kaimų stovi treniruokliai ant paprasčiausios žolės ir viskas ten gerai, o dabar – dangos už kelis tūkstančius…“

Ir kaimas nori gyventi kaip miestas
Meras Algis Kašėta klausė, ar yra norinčių pasisakyti už šį projektą, o nesulaukęs norinčių, pasisakė pats. Meras kalbėjo: „Kriviliai yra viena iš tų gyvenviečių, kur daugiausiai gyvena jaunų šeimų, ūkininkaujančių šeimų, tikrai yra nemažai jaunimo ir vaikų tame tarpe, ir kaimas taip pat nori gyventi panašiai kaip ir miestai, turėti galimybę žaisti tokiose pat aikštelėse, kaip žaidžia vaikai mieste“. „Mes puikiai žinome, – sakė meras, – kad tokios aikštelės yra ištrypiamos, orai pas mus tokie, kad duobės ir purvas dažnai atbaido vaikus ir tėvelius nuo tų žaidimo vietų. Galbūt mes galim diskutuoti, kad būtų pigesnis variantas, tačiau bendruomenė apsisprendė, jie nori kokybės ilgiems metams žaidimo aikštelės ir vietos.“ Meras ragino „palaikyti gyvybingos bendruomenės, ne nykstančio, o klestinčio kaimo bendruomenės narius ir pritarti šiam projektui, nes savivaldybės našta yra žymiai mažesnė negu sąmata“.
Balsavimu pasitikrinta, kad Kriviliai nusipelnė gyventi geriau: 12 valdančiųjų buvo „už“, „prieš“ buvo 8, 1 susilaikė ir 1 nusišalino.

Lėšas taško blizgučiams, bet atima esmę
Gyventi geriau nori visi, tik kol dar nesam aptekę pinigais taip, kad galėtume taškytis į visas puses, vis dėlto gal reikia detaliau pasverti kai kurių investicijų tikslingumą. Bet čia tikriausiai galioja kitos taisyklės – geriau nusipelniusioms gyventi bendruomenėms įmanoma įsirengti ir prašmatnius įrenginius, o kitoms – pakanka ir paprasčiau.
O pabaigai klausimas rajono valdžiai – ar labai laimingi jausis klestinčio Krivilių kaimo vaikai, nesusipurvinę kojų mankštindamiesi lauko treniruoklių aikštelėje ir pagroję lauko instrumentais, kai teks keltis labai anksti ir važiuoti į mokyklą Varėnoje bei atgal keliasdešimt kilometrų, nes už kelių kilometrų esančią Panočių pagrindinę mokyklą nuo rugsėjo 1-osios jau rengiamasi uždaryti? O gal pramogoms nebeturės noro ir laiko?

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: