Mokslininkų siūlymas kovoje su „Covid-19“: daugelis negali patikėti, kad tai gali padėti

0
44

Teigiamas vitamino D poveikis imuninei sistemai žinomas seniai. Atliktų tyrimų metu pastebėta, kad šis vitaminas taip pat padeda apsisaugoti nuo „Covid-19“. Žmonės, kuriems trūko šio
vitamino, sirgo sunkesne viruso forma. Tyrimus atlikusi mokslininkų grupė ragina suklusti, nes tai nėra paprastas vitaminas – tai steroidinis hormonas, kurio poveikis mūsų organizmui nepelnytai neįvertinamas. Gydytojai jau rengia peticijas užsienio vyriausybėms ir siūlo pakeisti rekomendacijas dėl vitamino D vartojimo. Pasak grupės tyrėjų iš Londono, sunkių koronaviruso komplikacijų padėtų išvengti rekomenduojamą paros normą nuo 400 (TV) padidinus iki 4000 (TV).

Neįvertintas vitaminas D
Nepriklausoma mokslininkų grupė išanalizavo 1,6 mln. duomenų iš 240 skirtingų pasaulio vietų, kuriose buvo registruoti mirčių ir pasveikimo atvejai nuo „Covid-19“. Nuo praėjusių metų kovo iki liepos mėnesio tyrimus atlikęs Londono karališkojo koledžo medicinos ir fizikos mokslų daktaras Gareth Davies atrado duomenų, kad kovoje su „Covid-19“ gali padėti svarbus ginklas – vitaminas D.
Pastebėta, kad šio vitamino nepakankamumą turėję pacientai patyrė rimtesnes „Covid-19“ komplikacijas – pacientų, turinčių žemą vitamino D lygį, sergamumas būna sunkesnis, o mirštamumas didesnis, nei turinčių normalų vitamino D lygį. Deja, mokslininkas apgailestauja, kad didžioji žmonių dalis nepelnytai neįvertina šio vitamino svarbos.
„Iš tikrųjų, tai nėra paprastas vitaminas. Tai steroidinis hormonas. Daugelis žmonių galbūt negali patikėti, kaip paprastas, be recepto įsigytas vitaminas gali padėti pandemijos akivaizdoje kovoti su virusu. Tačiau vitaminas D tik vadinamas „vitaminu“, nors taip nėra. Jis yra būtinas hormonas, kurio imuninei sistemai reikia norint tinkamai veikti“, – teigia birtų gydytojas G. Daviesas.

Gali padėti slopinti „citokinų audrą“
Tyrimus su nepriklausoma gydytojų komanda atlikęs mokslininkas pabrėžia, kad yra viena labai specifinė priežastis, dėl kurios šis hormonas yra svarbus kovojant su „Covid-19“ virusu. Vitaminas D stiprina imunitetą ir gerina jo reakciją, pagreitindamas viruso atpažinimą.
„Jei vitamino D kiekis organizme yra pakankamas, imuninės sistemos atsakas yra stiprus. Šis atsakas yra tarsi pagrindinė fronto linija, bandanti sulaikyti virusus. Daugeliu atvejų imuninė sistema gali visiškai įveikti patogenus ir neleisti jiems išplisti. Tačiau kai kuriems žmonėms minėtas imuninis atsakas į virusą tampa per stiprus ir neadekvatus“, – paaiškina mokslininkas.
Dėl imuninių ląstelių atsako į virusą išsiskiria įvairios biologiškai aktyvios medžiagos, tarp kurių yra ir tirpūs baltymai citokinai. Jei organizmo imuninis atsakas į virusą labai stiprus, prasideda vadinamoji „citokinų audra“. Tai – viena baisiausių koronaviruso sukeliamų komplikacijų, kuri nusineša daugiausia gyvybių. Kita sunki „Covid-19“ komplikacija, kai imuninės ląstelės labai aktyviai reaguoja į virusą, taip pažeisdamos plaučius ir sukeldamos netipinę pneumoniją.
„Citokinų audra“ ir uždegimo pažeidžiami plaučiai – priežastys, kurios gali nulemti mirtį. Tačiau vitaminas D turi įtakos uždegiminių citokinų kiekio reguliavimui, gali sumažinti pneumonijos ir viršutinių kvėpavimo takų virusinių infekcijų riziką. Šis hormonas ne tik slopina viruso dauginimąsi, bet ir gali padėti sumažinti pernelyg aktyvią imuniteto reakciją į infekcinės ligos sukėlėją bei slopinti „citokinų audrą“, – neabejoja mokslininkas.

Ragina keisti paros normos rekomendacijas
Vartoti vitaminą D būtina. Tačiau daktaras G. Davies įsitikinęs, kad dabartinės vitamino D paros rekomendacijos yra 10 kartų mažesnės. Mokslininkų komanda ruošiasi įteikti peticiją pasaulio šalių vyriausybėms su raginimais padidinti rekomenduojamą paros normą. Pasak jų, pasaulinės pandemijos metu vitamino D norma turėtų būti ne 400 TV, bet bent jau 4000 (TV) per parą (2.5 mikrogramai (ug) = 100 TV). Tai padėtų užtikrinti stipresnį imunitetą apsisaugant nuo viruso komplikacijų daugeliui žmonių. Vitamino D ypač reikia šaltuoju metu, rudenį ir žiemą (nuo spalio iki kovo pabaigos), kai organizmas negauna pakankamai saulės šviesos, kad pagamintų reikiamą jo kiekį. Todėl vitamino D būtina gauti su maistu ar papildais.
Peticiją dėl rekomenduojamos vitamino D paros normos didinimo pasirašė kelios dešimtys mokslininkų, gydytojų, tyrėjų iš Jungtinės Karalystės, Šveicarijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Pietų Afrikos Respublikos.
Kol kas Jungtinės Karalystės Vyriausybė rekomenduoja vartoti iki 100 mikrogramų (4000 TV) vitamino D per dieną. Mokslų daktaras, molekulinės endokrinologijos profesorius ir Edukologijos instituto švietimo direktorius Martin Hewison apgailestauja, kad dabartinės JK rekomendacijos dėl vitamino D vartojimo yra „itin konservatyvios“.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: