Vienasmeniškas mero sprendimas – posėdžio nevesti

1
80

Antradienį turėjęs įvykti Varėnos r. savivaldybės tarybos posėdis neįvyko, nes meras Algis Kašėta ėmėsi keistų veiksmų: tarybos nariams buvo paskambinta, kad savivaldybėje dingo elektra, o bandant prisijungti per ZOOM platformą, pasirodė, kad elektra nėra dingusi ir internetas nesutrikęs, nes prisijungė apie 16 žmonių, bet pareikalavus, kad vicemeras, kuris taip pat buvo prisijungęs iš savo kabineto, pakviestų merą, ūmai platforma buvo išjungta. Dėl vienasmeniškų mero veiksmų opozicija nenutylėjo.

Romana Vaičkutė

Meras posėdį „paleido“
Antradienį popiet turėjo įvykti Varėnos r. savivaldybės tarybos posėdis, tačiau nuoroda nebuvo aktyvi. Pamaniau: gal dingo elektra ar interneto ryšys sutriko, juk toks snygis, daug rajono kaimų likę be elektros ir interneto; o gal meras nebeleis žurnalistams ir kitiems, besidomintiems savivaldybės tarybos darbu, tiesiogiai stebėti posėdžio?
Tačiau po kelių valandų facebooke pasirodęs tarybos nario Martyno Katelyno vaizdo įrašas ne tik paaiškino, kas vyko, ir šokiravo. Mero elgesys, žinoma.
Taigi M.Katelynas savo paskyroje paskelbė video įrašą, kuriame papasakojo štai ką: „Pasislėpęs meras visus paleido. Taip būtų galima apibūdinti situaciją, kuri susiklostė šiandien su Varėnos savivaldybės tarybos posėdžiu, kuris turėjo vykti 14 val. Likus 5 min. iki oficialios posėdžio pradžios, aš gavau skambutį iš savivaldybės administracijos darbuotojos, jog posėdis neįvyks, nes savivaldybėje yra dingusi elektra.

Pabandžiau prisijungti prie nuotolinio posėdžio ir kažkodėl pavyko. ZOOM platformoje 14 val. buvo prisijungę apie 16 tarybos narių, kai kvorumui užtenka 13. Buvo prisijungęs ir vicemeras Giedrius Samulevičius, kuris dar kartą visus informavo, kad Algis Kašėta nusprendė posėdžio neorganizuoti, nes ne visi tarybos nariai gali prisijungti, o posėdis nukeliamas į vasario mėnesio pabaigą. Įdomu, kad vicemeras buvo savo kabinete, kur aiškiai matėsi, jog tiek elektros tiekimas, tiek interneto ryšys nėra sutrikęs. Mero kabinetas yra vos už kelių žingsnių nuo vicemero kabineto, todėl opozicija vieningai pareikalavo, jog meras pats prisijungtų ir paaiškintų, kodėl posėdis atšaukiamas, nors kvorumas yra ir posėdis galėtų vykti. Vicemerui išėjus pakviesti mero, po kelių minučių posėdžio platforma buvo galutinai išjungta ir visi susirinkę tarybos nariai paleisti. Akivaizdu, kad ne be atskiro mero įsakymo. Nors posėdyje netrūko svarbių klausimų, bet buvo numatyti ir septyni opozicijos narių pareiškimai. Matyt, kad meras nusprendė nesigadinti sau nervų, mat tenka išklausyti opoziciją, kuri beda į opiausias rajono arba jo valdymo metodų problemas ir posėdį vienasmeniškai atšaukė.
Todėl Varėnos rajono savivaldybės tarybos opozicijos vardu raginu merą Algį Kašėtą nebevilkinti svarbių klausimų sprendimų priėmimo ir sušaukti sausio mėnesio tarybos posėdį artimiausiu metu.“
Šis įrašas sulaukė nemažai komentarų, pasidalijimų.

Ką sako meras
Trečiadienį popiet savo facebook paskyroje pasirodė A.Kašėtos komentaras. Meras iš savo pozicijos aiškino situaciją: „Vakar, sausio 26–ąją, neįvyko planuotas nuotolinis Varėnos rajono savivaldybės tarybos posėdis. To priežastis labai akivaizdi – dėl iškritusio gausaus sniego didelėje Varėnos rajono dalyje nutrūko elektros tiekimas. Nuo pat ryto elektros sutrikimai fiksuoti ir savivaldybės administraciniame pastate, nuolat nutrūkdavo interneto ryšys. Prie nuotolinio posėdžio per „Zoom“ platformą negalėjo prisijungti ir dalis Varėnos rajono savivaldybės tarybos narių. Atsiradus šiems techniniams trikdžiams, negalėjome užtikrinti sklandaus nuotolinio Tarybos posėdžio „Zoom“ platformoje. Atsižvelgiant į šias aplinkybes, nusprendėme atidėti Tarybos posėdį. Apie šią situaciją telefonu prieš pat Tarybos posėdį buvo pranešta visiems Tarybos nariams.
Kai kurie tarybos opozicijos nariai socialiniuose tinkluose paskleidė klaidingą informaciją, jog Tarybos posėdis dėl nesuprantamų priežasčių atšauktas vienasmeniu Varėnos rajono savivaldybės mero sprendimu.
Manau, kad Tarybos opozicijos narių vieši pareiškimai dėl neįvykusio posėdžio yra klaidinantys visuomenę ir neetiški.“

Opozicijos reakcija
Opozicijos nariai taip pat sureagavo į atšauktą posėdį. Dar antradienį opozicija pareiškimą nusiuntė Varėnos rajono savivaldybės merui, Varėnos rajono savivaldybės tarybai LR Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetui, Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.
Jame teigiama: „Šių metų sausio 26 d., 14 val. turėjęs įvykti Varėnos rajono savivaldybės tarybos (toliau – Tarybos) posėdis buvo atšauktas vienašališku Varėnos rajono mero Algio Kašėtos sprendimu. Kaip tarybos narius telefonu apie 14 val. informavo Varėnos rajono savivaldybės administracijos darbuotojos, meras nusprendė atšaukti turėjusį įvykti Tarybos posėdį, o visus svarstytinus klausimus nukelti į vasario 23 d. turėsiantį vykti posėdį. Nepaisant to, daugelis Tarybos narių (Povilas Saulevičius, Angelė Malinovskienė, Jaunius Grikšas, Martynas Katelynas, Algis Miškinis, Marijonas Čapkovskis, Daiva Tamulevičienė, Ąžuolas Kuprys, Giedrius Samulevičius (vicemeras), Gintautas Kanauka, Audrius Saulynas, Michailas Golubevas, Rasa Tamulienė, Virginijus Varanavičius, Rytis Amšiejus, Vidas Mikalauskas) vis tiek prisijungė prie „zoom“ platformos, kurioje turėjo vykti nuotolinis posėdis. Apytiksliai 14:03 val. prie posėdžio buvo prisijungę 16 tarybos narių ir keli Varėnos rajono savivaldybės administracijos darbuotojai (Personalo skyriaus vedėja Ilona Radzevičienė, Žemės ūkio skyriaus vedėjas Irmantas Laniauskas), turėję pristatinėti sprendimų projektus. Kadangi prie posėdžio platformos buvo prisijungę daugiau kaip pusė tarybos narių (16 iš 25), tad posėdis galėjo įvykti, nes kvorumas buvo užtikrintas. Keliams tarybos nariams paprašius, kad prie posėdžio prisijungtų meras, tarybos narys Giedrius Samulevičius (vicemeras) nuėjo į gretimą kabinetą tai pasakyti merui. Po poros minučių posėdžio platforma buvo atjungta ir visi tarybos nariai, be jokių mero paaiškinimų buvo „paleisti“. Akcentuotina, kad visi sprendimų projektai buvo pristatyti ir aptarti sausio 20-21 d. vykusiuose komitetų posėdžiuose. Be svarbių sprendimų projektų posėdyje turėjo būti paviešinti 7 opozicijos tarybos narių pareiškimai. Du iš jų buvo susiję su naujos frakcijos registravimu ir Antikorupcijos komisijos pirmininko delegavimu nuo opozicijos. Neįvykus posėdžiui meras galės savo iniciatyva teikti antikorupcijos komisijos pirmininką, neatsižvelgdamas į opozicijos teikimą.
Opozicijos narių nuomone, toks mero elgesys yra netoleruotinas ir nereglamentuotas nei Vietos savivaldos įstatyme, nei Varėnos rajono savivaldybės tarybos reglamente, todėl manytina, kad Varėnos rajono meras pažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatas. Todėl prašome Vyriausios tarnybinės etikos komisijos ištirti šį atvejį.
Kadangi panašaus pobūdžio situacijos nėra aprašytos Vietos savivaldos įstatyme, prašome Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto išnagrinėti šį atvejį ir pateikti rekomendacijas ar inicijuoti teisės aktų, reglamentuojančių merų elgesį, pakeitimus.
Mes, devyni Varėnos rajono savivaldybės tarybos nariai, vadovaudamiesi Vietos savivaldos įstatymo 13 str. 4 p., Varėnos rajono savivaldybės tarybos reglamento 7 p. ir atsižvelgdami į aukščiau išdėstytas aplinkybes, reikalaujame mero sušaukti Varėnos rajono savivaldybės tarybos posėdį per 2 (dvi) savaites pagal sausio 26 d. tarybos posėdžio darbotvarkę ir joje numatytus nagrinėti sprendimų projektus.“
Pareiškimą opozicijos vardu pasirašė Povilas Saulevičius ir aštuoni opozicijos nariai: Marijonas Čapkovskis, Jaunius Grikšas, Martynas Katelynas, Ąžuolas Kuprys, Angelė Malinovskienė, Vidas Mikalauskas, Algis Miškinis, Daiva Tamulevičienė jį patvirtino el. paštu.

1 KOMENTARAS

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: