Karo muziejuje pristatyta skulptūra „Vanagas su vanagėliais“

0
37
D. Andrijauskaitės nuotraukoje – Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė ir Arvydas Anušauskas.

Vytauto Didžiojo karo muziejuje pristatyta Lietuvos partizanų vado, 1949 m. Vasario 16-osios deklaracijos signataro, brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago skulptūra „Vanagas su vanagėliais“. Skulptūra sukurta pagal garsiąją 1947 m. Bingelių kaimo pakraštyje, netoli Merkinės, darytą Lietuvos partizanų vado fotografiją, kurioje tuometis Merkio rinktinės vadas Vanagas nusifotografavęs su vanagėliais ant pečių.

„Norėčiau padėkoti žmonėms, kurie ne tik prisidėjo prie šio darbo, bet ir tiems, kurie prisideda prie kitų atminimo darbų. Šių darbų niekada nebus per daug. Manau, kad turime daryti viską, jog mūsų rezistencijos lyderiai, jų atminimas būtų įamžintas tose vietose, kurios simbolizuoja valstybingumą“, – sakė pristatyme dalyvavęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Skulptūros autoriai yra Gintautas Lukošaitis ir Tomas Vosylius.
„Prireikė nemažai laiko, kad užkastos partizanų fotografijos būtų iškeltos į paviršių. Nuotraukose jauni, gražūs vyrai džiaugiasi oru ir prisijaukintais paukščiais. Idiliškas partizanų paveikslas. Atgavus Nepriklausomybę, buvo tik laiko klausimas, kada viena iš šių nuotraukų virs skulptūra. Prieš daugiau nei metus skulptorius Gintautas Lukošaitis socialiniuose tinkluose pasidalino skulptūros modelio fotografija ir mes, merkiniškiai, nieko nelaukdami susisiekėme su skulptoriumi. Kodėl Merkinėje? Merkinė Vanago kely užėmė reikšmingą vietą. A. Ramanauskas-Vanagas vadovavo Merkinės batalionui, garsiajai Merkinės puolimo operacijai. Jis buvo autoritetingas vadas, ryški asmenybė. Vanago istorija viena iš tūkstančių, tačiau ji tapo išskirtinė – nuo mokytojo iki visos Lietuvos partizanų vado. Vanagas nebuvo karys tik su ginklu, jis buvo karys su plunksna“, – sakė Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas.
Žymiąją nuotrauką padarė Gražina Pigagaitė-Vilbik. Anot jos, ji buvo gavusi iš partizanų kelias užduotis, kurias įvykdžiusi nusipelnė jų pasitikėjimo. Ir tik daug vėliau, kai Lietuvai atgavus nepriklausomybę partizanų nuotraukos, po 42 metų slėpimo po žeme, tapo matomos, ji suprato, kad tada, 1947-ųjų metų vasarą, prieš jos, devyniolikmetės merginos, objektyvą stovėjo vienas žymiausių Lietuvos partizanų vadų.
Adolfas Ramanauskas-Vanagas (1918–1957 m.) dalyvavo 9 kautynėse, daliai jų pats vadovavo. 1946 m. balandžio 9 d. už organizacinį darbą pasipriešinimo sąjūdyje jis buvo apdovanotas Uolumo juostele, už vadovavimą puolant Merkinę – Narsumo juostele. 1949 m. už narsumą ir nuopelnus pasipriešinimo sąjūdžiui apdovanotas 2-ojo laipsnio Laisvės kovos kryžiumi su kardais. 1950 m. LLKS tarybos prezidiumas už drąsą, pasiaukojimą, sumanų vadovavimą ir organizacinio darbo nuopelnus A. Ramanauską-Vanagą apdovanojo 1-os ir 2-os rūšies 1-ojo laipsnio Laisvės kovos kryžiais su kardais. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę A. Ramanauskui-Vanagui suteiktas Kario savanorio statusas, dimisijos brigados generolo laipsnis, LR Prezidento dekretu suteikti 1-ojo ir 2-ojo laipsnio Vyčio kryžiaus ordinai.
Vytauto Didžiojo karo muziejuje skulptūra bus eksponuojama iki 2021 m. birželio 10 d. Vėliau skulptūra bus pervežta į Merkinę.

Šaltinis: kam.lt

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: