Kodėl dzūkams reikia olimpiadų

0
102

Dzūkai – vienintelė etninė Lietuvos grupė, kuri atėjus olimpiniams metams rengia ir savo olimpiadas. Nors visų mūsų gyvenimus koreguoja koronos viruso pandemija, Druskininkų meras Ričardas Malinauskas teigia, kad kai tik bus atšauktas karantinas, jų mieste įvyks IV Dzūkų olimpiada.

-Kai buvo kuriamas Dzūkijos herbas, niekas neabejoja, kad jame turi būti pavaizduotas karys. Juk Vilniaus, Gardino, Naugarduko žemes sudarantis trikampis, kuriame gyveno mūsų protėviai – jotvingiai, buvo ta vieta, kur visais laikais buvo mobilizuojama Lietuvos didžiosios kunigaikštystės kariuomenė. Neveltui pokario metais žodis dzūkas – tai už savo Tėvynės laisvę kovojančio Lietuvos partizano sinonimas. Tai kaip mums kovotojams – dzūkams – be sporto? – kalbėjo R. Malinauskas. – Dzūkų olimpiadoje numatomos 6 sporto šakose: futbolas, krepšinis, rankinis, tinklinis, jėgos trikovė, irklavimas.

Ar galit patikėti, kad vykstant antrajam Pasauliniam karui Senojoje Varėnoje 1942 metais įvyko futbolo rungtynės Varėna – Italija, kurias 2 : 1 laimėjo varėniškiai. Lemiamą įvartį, nulėmusį rungtynių baigtį, tada pelnė penkiolikmetis, dabar Varėnos futbolo patriarchu vadinamas, Antanas Vėlyvis, po karo NKVD kalintas Lukiškių kalėjime kaip partizanų ryšininkas. Tos futbolo varžybos su Italijos kareivių divizijos komanda buvo ne vienintelės laimėtos varėniškių rungtynės karo metais.

1943 metais komanda, kurioje žaidė pokaryje partizanais tapę Stasys Valickas (Trenksmas), Aleksandras Lapurka, sužaidė trejas rungtynes su Vokietijos karo lakūnų ir mechanikų komandomis ir laimėjo šį mačą bendru rezultatu – 6 : 4.

1943 – 1944 metais Alytuje, vokiečių okupacijos metais, du kartus per metus krepšinio aikštelėje susitikdavo (LLA) Lietuvos laisvės armijos ir (LLKS) Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos komandos. Po varžybų darytoje (LLA) nuotraukoje centre stovi Lionginas Baliukevičius (Dzūkas), ketvirtas iš kairės – Zenonas Pocius, Alovės stribų nužudytas. Dieną Ryliškiuose jis buvo mokytojas, o naktį – Lietuvos partizanas. Penktas stovi šią nuotrauką man padovanojęs, dabar jau anapilin išėjęs akademikas ir buvęs Kauno „Žalgirio“ krepšininkas Antanas Kudrys.

O štai 1978 metų pergalingas A. Korolkovo ir P. Šiursko finišas Pasaulio baidarių 10000 m čempionate. Nuotraukoje nematyti Vyčio ženklo, kuris puošė jų baidarę šiose varžybose. Petras Šiurskas, gimęs šalia Merkinės esančiame Maksimonių kaime ir Anatolijus Korolkovas, daug metų atstovavęs Varėnos „Jotvingių“ irklavimo komandą, sako, kad ir dabar laiko save tikrais dzūkais.

Po pergalingo finišo Pasaulio čempionate Petrą pasikvietęs sovietų rinktinės „politikas“ ėmė kamantinėti, kodėl ant jų dvivietės baidarės užklijuotas buržuazinės Lietuvos herbas. Bet čia įsikišo Lietuvos rusas iš stačiatikių giminės kilęs Anatolijus:

-Tai – Čiapajevas! Revoliucijos didvyris!

-Durnius… – tik tiek tepasakė už CCCP rinktinę atsakingas „zampolitas“. Rio de Žaneiro 2016 m. olimpiadoje šiaulietis baidarininkas A. Lankas, kuris su E. Ramanausku laimėjo bronzos medalius, ant krūtinės buvo išsitatuiravęs L. Baliukevičius (Dzūko) žodžius: „Ir kas gi mus nugalės, mes nebijome mirti, mes nugalėjom mirtį“.

Štai tokie mes, DZŪKAI!

Ir neveltui ilgametė menotyrininkė Gražina Drėmaitė istoriją visada laikė Lietuvos kultūros paveldo dalimi.

Ant sovietmečio sporto žurnalo viršelio pergalingas A.Korolkovo ir P.Šiursko finišas Pasaulio baidarių irklavimo čempionate. Nuotrauka ne visai tiksli. To meto cenzorių retušuotas ant baidarės korpuso nupieštas Vytis.

Dzūkų olimpiadoje susitinka Senosios Varėnos ir LRS komandos. Dėl kamuolio kovoja varėniškių futbolo patriarchas A.Vėlyvis ir tuometinis Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.

Lietuvos partizanas Stasys Vėlyvis (Trenksmas), kuris karo metais Varėnoje vykusiose futbolo varžybose kartu su Aleksandru Lapurka buvo rezultatyiausi dzūkų komandoje. Abu išėję į mišką žuvo kovose su NKVD.

Alytaus krepšinio komanda (LLA) 1943 – 1944 m. Viduryje – partizanų vadas Lionginas Baliukevičius – Dzūkas.

  1. Futbolas A. Vėlyvis su A. Paulausku
  2. Partizanas S. Vėlyvis (Trenksmas)
  3. Alytaus LLA komanda
  4. Partizanai su L. Baliukevičium (Dzūku)
  5. A. Korolkovas su P. Šiursku.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: