Akmenų parkas Senojoje Varėnoje, arba Kodėl Lietuvos žmonių pamėgtas objektas tapo pašinu vietinei valdžiai?

0
277

Jau keletą metų po Dzūkiją keliaujantys žmonės plūsta į jokiuose turizmo informaciniuose centruose nepažymėtą Akmenų parką Senojoje Varėnoje. Žemaičiai didžiuojasi T. Into akmenų muziejumi Mosėdyje ir Orvydų sodyba Sedoje, o varėniškiai Vasario 16-ąją ir Rugsėjo 8-ąją, Vytauto karūnavimo dieną, renkasi savo Lietuvos istoriją įamžinusiame, Vytauto Butkevičiaus Akmenų parke. Čia, į savo lėšomis rengiamų svarbių tautai dienų paminėjimus susirenka šimtai vietinių gyventojų. Despotizmo viršūnes pasiekusiai Varėnos valdžiai su savo partiečiais, giminėmis ir artimaisiais to padaryti nepavyksta…

Gediminas Jakavonis

Kartą su iš Panevėžio atvykusiu bendramoksliu, kuris verčiasi kaimo turizmu, vaikštinėjom po pilną turistų Senosios Varėnos akmenų parką. Čia besilankantys keliauninkai apžiūrinėjo 20 į eilę sustatytų riedulių, kurie simbolizavo 1918 metų Lietuvos nepriklausomybės akto signatarus. Didžiuliai rieduliai, kurių sunku rasti Dzūkijoje, minėjo svarbiausius LDK laimėtus mūšius, o kituose akmenyse be V. Kudirkos „Tautiškos giesmės“, iškalti geriausių mūsų poetų žodžiai apie Lietuvą.
Virš akmenų parko iškelta Tautinė vėliava, o šalia, ant supiltos kalvos, įsmeigtas kalavijas kažkuo priminė tik pernai laisvės kovotojams atidengtą memorialą Kryžkalnyje. Įspūdingai atrodė ir iš raudonų aštriabriaunių akmenų sudaryta granatos sprogimą vaizduojanti kompozicija, skirta mirtį, o ne išdavystę ir pasidavimą pasirinkusiems pokario Dzūkijos partizanams.
Privačioje teritorijoje, savo triūsu ir lėšomis įrengtas įspūdingas gamtos ir žmogaus darbo derinys atrodo fantastiškai. Ir jokių bilietų pirkti nereikia. Nemokamai įleidžiami visi. „Kas tas žmogus, kuris sukūrė tokį stebuklą savo rankomis ir protu?“ – stebėjosi ir klausinėjo mano draugas.
-Tai čia gimęs ir augęs, 34 metus aplinkosaugininku išdirbęs Vytautas Butkevičius. Dabar bedarbis, savo valdžios atleistas iš darbo už pažeidimus, kuriant šį, kaip tu sakai, „muziejų“ po atviru dangumi.

 • Betgi čia, kaip tu sakei, jo nuosava žemė. Tai ką gi jis tokio padarė, kad neįtiko valdžiai?..

Apie valdžią, aplinkosaugą ir gyvenimą kalbamės su Senosios Varėnos akmenų parko įkūrėju Vytautu Butkevičiumi.

 • Vytautai, sutikit, kad skamba paradoksaliai. Žmogus, turintis aukštąjį miškininko išsilavinimą, tiek metų pradirbęs aplinkosaugininku, atleidžiamas iš darbo už pažeidimus, padarytus kuriant gamtos parką.
 • Žinot, tikrai nesiruošiu teisintis ir komentuoti visų čia apsilankiusių valdžių komisijų veiklos ir jų sprendimų. Kažkam užkliuvo tvarkoma Merkio pakrantė, kitam pasirodė, kad noriu pasisavinti lauke gulintį riedulį. Norėsi mušti šunį, pagalį visada rasi. Visi tie skundai, skambučiai, papeikimai, man atrodo, jog kažką pasiekiau.
  Girdėjot apie Druskininkų mero motinos namą, kurį liepta nugriauti po rekonstrukcijos, apie A. Sabonio hotelio pastatų griovimus Neringoje? Geriausias pavyzdys, kaip su aukščiausioms mūsų šalies valdžios palaiminimais, visiškai teisėtai skandinavams kertami Lietuvos miškai. Vis galvoju ar atsitiks taip, kad bus nubausti tie, kurie priėmė tokius sprendimus. Laikas parodys, kas buvo teisus.
  Ar žinot kuo vilkai skiriasi nuo žmonių? Vilkai savo vedliu išsirenka išmintingiausią ir stipriausią, o mums – nei Varėnoje, nei Lietuvoje – to padaryti nepavyksta.
  Visada galima polemizuoti, ginčytis ar diskutuoti su žmogumi, kuris klauso argumentų. Na, o kalbėti apie sveiko proto principą su žmogumi, kuris save laiko gudresniu dėl to, kad užima aukštesnes pareigas, beprasmiška.
 • Dabartinė Varėnos valdžia dirba taip, kad vidutinis mūsų savivaldybės gyventojų darbo užmokestis žemiausias Lietuvoje. Per kiekvienus rinkimus atsiranda politikas, žadantis skatinti turizmo verslą Dzūkijos krašte… Prieš keletą dienų per LRT kalbėjęs Varėnos meras sakė, kad reikalinga tiesti dviračių taką nuo Vilniaus iki Varėnos, o toliau ir iki Druskininkų…
 • Skamba panašiai kaip Ostapo Benderio planai į Vasiukus perkelti sostinę iš Maskvos… Turiu išsaugojęs 1988 m. rugsėjo 1 d. laikraštį „Raudonoji vėliava“, kuriame aprašomas pirmasis Sąjūdžio mitingas Varėnoje. Ten kalbėjęs A. Kašėta sakė: „…Mūsų, varėniškių, pirmas žingsnis istorijos ir rytdienos link turi būti kraštotyros muziejaus įsteigimas Varėnoje. Kadangi tam yra visos realios galimybės ir, svarbiausia, didelis visuomenės dvasinis poreikis, tai rajono valdžia turėtų nevilkindama pasirūpinti patalpomis šiam muziejui…“. Nuo to laiko praėjo 33 metai, o muziejaus Varėnoje idėjos autorius taip ir neįrengė. Tiesa, Senojoje Varėnoje įrengtas pliažas, kaip ir Vilniuje, Lukiškių aikštėje. Kur valdžioje liberalai, taip ten turi būti rengiamas pliažas, kuriame šiaip jau maudytis neįmanoma…
 • Vytautai, savo parką kūrei apie 20 metų. Likus iki pensijos keliems metams, buvai atleistas iš valstybės tarnybos. Ar nesigaili?
 • Žinai, Gediminai, yra toks indėnų posakis: „Mes savo žemės nepaveldėjom iš savo tėvų, mes ją pasiskolinom iš savo vaikų“. Savo vaikams paliksiu ją gražesnę negu radau. Ir aš laimingas. Turiu didelę gyvenimo patirtį, ne kartą šmeižtas ir juodintas. Nieko nebijau ir sugebėsiu pragyventi užsidirbdamas pinigus savo rankomis, o ne iš valdžios, kuriai turėčiau tarnauti, lovio. Tas „lovys“ jau seniai pildomas ne lietuviškais, o įvairių Sorošų fondo pinigais, kurie naikina mūsų Tautą, jos istoriją, gamtą ir Valstybę!

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: