Rekomendacijos pavardžių rašymui nelietuviškais rašmenimis

0
31

Teisingumo ministerija teikia rekomendacijas Civilinės metrikacijos įstaigoms vaiko pavardę užrašyti nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, kai teismas vienam tos pačios šeimos nariui, Lietuvos Respublikos piliečiui, jau yra leidęs įrašyti pavardę su Q, W, X raidėmis.

Rekomendacijos leis optimizuoti teismų darbą bei padės asmenims efektyviau pasinaudoti savo teisėmis.

Numatyta, kad tais atvejais, kai šeimos pavardės rašybos naudojant lotyniško pagrindo nelietuviškus rašmenis klausimas jau buvo išspręstas teismo tvarka, ir kai vienam iš tėvų civilinės būklės aktų įrašai yra pakeisti įsiteisėjusio teismo sprendimo pagrindu, tėvų prašymas sudarant vaiko gimimo įrašą įrašyti tokią pačią pavardę vaikui arba pakeisti jau įregistruotą vaiko pavardę turėtų būti tenkinamas civilinės metrikacijos įstaigoje.

Pasak teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos, šis klausimas itin aktualus mišrioms šeimoms, kai vienas iš sutuoktinių – užsienietis.

„Pastaraisiais metais teismų sprendimų, kuriais tokiems asmenims būtų atsisakyta suteikti asmenvardžius su Q, W, X raidėmis, Civilinės metrikacijos įstaigos nėra gavusios, todėl akivaizdu, kad nauja tvarka yra ne tik aktuali šalies gyventojams, bet ir teisiškai pagrįsta. O siūlomos rekomendacijos ne tik leis išvengti ilgo proceso šeimai, siekiančiai, kad jų gimęs vaikas turėtų taip pat užrašytą pavardę, bet ir padės sumažinti teismų darbo krūvį“, – akcentuoja E. Dobrovolska.

Civilinės metrikacijos įstaigų duomenimis, 2019-2021 metais buvo priimti daugiau nei pusantro šimto teismų sprendimų, kuriais civilinės metrikacijos įstaigos buvo įpareigotos civilinės būklės aktų įrašuose įrašyti asmenvardžius su Q, X ar W raidėmis. Daugiausia tokių sprendimų įvykdė Vilniaus Civilinės metrikacijos įstaiga – virš 100. 

Gyventojų registre šiuo metu registruoti beveik 400 Lietuvos piliečių, turinčių galiojančią asmens tapatybės kortelę ar pasą su asmenvardžiais, kuriuose yra Q, X ar W raidės.

„Negalime toleruoti situacijų, kai šeima teismo sprendimu jau įgijusi teisę naudoti pavardę  su nelietuviškais rašmenimis kas kartą gimus vaikui, turi kreiptis į teismą dėl vaiko pavardės įrašymo su Q, X ar W raidėmis. Todėl akivaizdu, kad teismų papildoma veikla yra politinės valios nebuvimo pasekmė“, – teigia E. Dobrovolska. Šiandien išplatintos rekomendacijos leis išvengti perteklinių teismo procesų dėl tos pačios šeimos nario to paties asmenvardžio suteikimo, nes tokios situacijos galės būti sprendžiamos ne teismo tvarka, o civilinės metrikacijos įstaigose.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: