Čiurlionio šviesoje – 50 „Sidabrinių bičių“

0
40

Sekmadienį Senosios Varėnos Šv.Arkangelo Mykolo bažnyčioje buvo paminėtos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 146-osios gimimo metinės ir ta proga bažnyčios šventoriuje atidengtas genijaus gimimo vietą liudijantis ženklas bei tradiciškai įteikti „Sidabrinės bitės“ apdovanojimai. 50-ies „bitučių“ būrį papildė jauni merkiniškiai – Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas ir šio muziejaus mokslinis darbuotojas Žygimantas Buržinskas.

Romana Vaičkutė

Genijaus gimimo vietą žymintis ženklas

Nors sekmadienis buvo žvarbus ir lietingas, tačiau blogas oras nesutrukdė gausiam M.K.Čiurlionio gerbėjų būriui atvykti į paminklo atidarymo iškilmes. Paminklui ilgai buvo ieškoma vietos, ištyrinėta nemažai dokumentų, galop vieta, kur galėjo stovėti M.K. Čiurlionių tėvų namas, kuriame jis gimė, buvo lokalizuota. Šį originalų paminklą su miniatiūrine bažnyčia ir penkiais namukais, viename iš kurių spindi šviesa, simbolizuojanti iš šios vietos po visą pasaulį pasklidusią M.K. Čiurlionio kūrybos šviesą, sukūrė skulptorius Gediminas Piekuras ir architektas Gintaras Čaikauskas. Varėnos r. meras Algis Kašėta, dėkodamas autoriams už puikų kūrinį, sakė, kad tai – neįkainojama dovana ne tik Senajai Varėnai, Varėnos kraštui, bet ir pasauliui, žinančiam, mylinčiam, vertinančiam M.K. Čiurlionį. „Dėkoju visiems, kurie dėjo pastangas, kad šis Čiurlionio gimimo vietos ženklas šiandien būtų atidengtas – ir žmonėms, kurie rūpinosi gimimo vietos paieškomis bei įamžinimu ir originalaus paminklo autoriams – skulptoriui Gediminui Piekurui bei architektui Gintarui Čaikauskui.“ Meras sakė, kad iki 150-ųjų M.K. Čiurlionio gimimo metinių bus sukurta ir daugiau jo gimtinę įprasminančių ženklų, kad Varėna taptų M.K. Čiurlionio kūrybos mylėtojų traukos centru.

Paminklą pašventino Kaišiadorių vyskupas emeritas Juozapas Matulaitis, keletą dainų atliko jaunoji Varėnos žvaigždutė Saulė Miškinytė.

Architektas Gintaras Čaikauskas atskleidė gudrybę, kaip viename namelių nušvinta šviesa. Jis sakė, kad namelyje įmontuota LED lemputė, kuri sureaguoja į judesį priėjus ir įsijungia šviesa, o vidus nušvinta, tarsi jame kas iš tiesų gyventų. Tai simbolizuoja M.K.Čiurlionio kūrybos skleidžiamą šviesą.  

Jauniausi „Sidabrinių bičių“ laureatai

Po paminklo atidengimo bažnyčioje buvo aukojamos M.K.Čiurlioniui skirtos Šv.Mišios, po jų – tradiciškai įteikti „Sidabrinės bitės“ apdovanojimai ir savivaldybės premijos. 2021-ųjų metų laureatais tapo du jauni merkiniškiai – Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas ir šio muziejaus mokslinis bendradarbis Žygimantas Buržinskas.

Abi jauni vyrai daug prisideda prie Merkinės kultūrinio gyvenimo puoselėjimo, Merkinės miestelio atgimimo, jos vardo garsinimo, istorinės praeities įprasminimo.

Mindaugas Černiauskas vadovavo arba prisidėjo įgyvendinant įvairius kultūros projektus: kuriant Merkinės rotušės maketą ir jį įrengiant Merkinės aikštėje, kuriant Merkinės sinagogų komplekso vizualizacijas, buvo vienas iš paminklo karaliui V. Vazai, filmo „Holokaustas Merkinėje“, sukurto bendradarbiaujant kartu su JAV Holokausto memorialiniu muziejumi, koordinatorių, atkuriant memorialinę lentą žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę, kuriant edukacinį interaktyvų žaidimą 1945 m. gruodžio 15 d. partizanų įvykdyto Merkinės puolimo tema. Jis taip pat buvo iniciatoriumi ir koordinatoriumi Merkinėje įrengiant V.Vazos skverą, inicijavo ir koordinavo Adolfo Ramanausko–Vanago paminklo sukūrimą. M. Černiauskas aktyviai dalyvauja vystant pažintinį maršrutą A. Ramanausko–Vanago laisvės kovų takais Merkinės krašte. 2020 m. išleistas jo sudarytas išsamus šio maršruto gidas su žemėlapiu.

Žygimanto Buržinsko iniciatyvos ir įgyvendinti projektai taip pat yra svarbūs, prisidedantys prie Merkinės miestelio istorinės atminties bei kultūros puoselėjimo. Jis yra knygos „Istorinė Merkinės rotušė“ autorius, istorinių Merkinės pastatų rekonstrukcijų projektų dalyvis, dalyvavo kuriant Merkinės sinagogų komplekso 3D vizualizaciją, kuriant Merkinės pilies ir papilio raidos 3D rekonstrukcijas, Merkinės parapijinės bažnyčios raidos etapų ir Jėzuitų vienuolyno komplekso 3D rekonstrukcijas, interaktyvų žaidimą Lietuvos partizanų tema. Koordinavo V. Vazos skvero įrengimą, inicijavo ir koordinavo Adolfo Ramanausko–Vanago paminklo sukūrimą ir pristatymą visuomenei.

Jis yra sudarytojas 2020 m. išleistos knygos apie prieškario Merkinę „22–ieji nepriklausomybės metai Merkinėje (1918–1940 m. ). M. Černiauskas taip pat prisideda prie daugelio kitų projektų, įgyvendinamų Merkinės ir Varėnos krašte.

Tai – tik dalis iniciatyvų ir darbų, kuriuos nuveikė šie du jauni, aktyvūs ir darbštūs vyrai. Drąsiai galime teigti, kad išgarsėjusi šalyje Merkinė – ir jųdviejų nuopelnas.

Beje, Ž.Buržinskas yra jauniausias „Sidabrinės bitės“ laureatas, jam dar nėra nė trisdešimties.

Dešimčia metų vyresnis M.Černiauskas šį garbingą apdovanojimą gavo antras šeimoje – 2010 metais „Sidabrine bite“ buvo apdovanotas jo tėvelis, žinomas fotomenininkas, Dzūkijos nacionalinio parko darbuotojas Algimantas Černiauskas.

„Sidabrinės bitės“ ženklus nominantams įsegė rajono meras Algis Kašėta, o premijas įteikė Varėnos r. savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas. Su apdovanojimu laureatus pasveikino ir kultūros ministro Simono Kairio padėkas įteikė Kultūros ministerijos viceministras Albinas Vilčinskas. Po to susirinkusiems koncertą dovanojo M.K.Čiurlionio kvartetas.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: