Varėnoje simbolines duris atvėrė dvyliktasis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis

0
14

Varėnoje simbolines duris atvėrė jau dvyliktasis  Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis. Jis yra išties prasmingas iš Senosios Varėnos kilusios ir amžinojo poilsio į gimtinę sugrįžusios žymios lietuvių režisierės ir teatro meno pedagogės Dalios Tamulevičiūtės atminimo įamžinimas. Savo jubiliejinę gimimo dieną pati režisierė simboliškai vėl sugrįžo į Varėną su didele dvasine dovana visiems teatro mylėtojams.

Festivalio atidarymo renginiai tradiciškai prasidėjo jautria gaida nuskambėjusiu minėjimu Dalios Tamulevičiūtės gimtojoje Senojoje Varėnoje. Aplankę režisierės kapą Senosios Varėnos kapinėse, jos studentai, bendražygiai, bendradarbiai, giminės ir visi ją gerbiantys skubėjo į Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, kur Šv. Mišias už jos šviesų atminimą aukojo klebonas Pranciškus Čivilis. Po Šv. Mišių apdovanotas 2021 m. Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso laimėtojas –  Klaipėdos jaunimo teatras (režisierius Valentinas Masalskis, dramaturgo Mindaugo Nastaravičiaus drama „Miškelis“, parašyta 2021 m.).

Prizai įteikti praėjusių metų festivalio nominacijų laureatams, nes pernai dėl karantino festivalio uždarymo renginys neįvyko.

Kunigas Pranciškus Čivilis pasidžiaugė, kad Dalios Tamulevičiūtės ir jos mokinių pasiektos kūrybinės aukštumos teatro žiūrovų nepalieka abejingų. Jis linkėjo, kad festivalio metu vyksiantys spektakliai  paliestų ne tik žiūrovų protus, bet ir giliausias sielos kerteles, o tiems, kurie tą skambų teatro žodį skleis, didelės sėkmės.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasveikino su festivalio, kuris teatro mylėtojams yra didelė šventė, pradžia.  „Džiaugiamės, kad šiais metais festivalis vėl įvyks. Jis suteiks labai daug turiningų dalykų, kurių reikia ypač dabar, nes žmonių sielos sudrumstos pandemijos, nerimo, netekčių, nesusikalbėjimo. Šiuo momentu reikia, kad kažkas sustiprintų, o teatras visada sustiprina dvasiškai. Žiūrėdami spektaklį, žmonės suvokia labiau ir save, ir savo artimą. Spektakliai mus stiprins, džiugins. Dėkoju visiems, kurie rūpinasi festivalio organizavimu, kurie kuria, atveža ir parodo tuos teatro perliukus. Mūsų laukia visą mėnesį truksianti teatro šventė, ir tai yra nuostabu“.

Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos viceministrė Daina Urbanavičienė įteikė specialų dailininko Sauliaus Vaitiekūno sukurtą konkurso ženklą su užrašu „Teatras. Dalia“ konkurso laureato – Klaipėdos jaunimo teatro vadovui Valentinui Masalskiui.

Meras Algis Kašėta jam įteikė padėką, palinkėjo kūrybinės sėkmės ir pažymėjo, kad laikas patikrino šį festivalį. „Festivalis svarbus ne tik teatro mylėtojams, bet ir patiems teatralams, yra laukiamas ir jau tapo prestižiniu“.

Apdovanojimą atsiėmęs režisierius Valentinas Masalskis padėkojo, kad teatro eskizas buvo pastebėtas ir įvertintas. Jis pažymėjo, jog stengsis, kad būsimas spektaklis kiekvienam žiūrovui būtų kaip simbolinės mišios, kad paliestų kiekvieno širdį.

Prasminga muzikinė dovana Dalios Tamulevičiūtės garbei – po gražiausiais Senosios Varėnos bažnyčios skliautais Šv. Mišių ir po jų skambėjęs nuostabus Senosios Varėnos parapijos mišraus choro „Sonata“, vadovaujamo Ilonos Zalanskienės ir Elvyros Sinkevičienės, ir kamerinės muzikos koncertas su „Laiko legenda. Trio LT“ (Milda Baronaitė (sopranas), Aistė Bružaitė (kanklės), Egidijus Ališauskas (birbynė) ir Renata Marcinkutė–Lesieur (vargonai).

Vėliau buvo apdovanoti praėjusių metų festivalio nominantai. Specialūs festivalio diplomai įteikti Josif Baliukevič ir Daliui Jančiauskui už sėkmingiausią duetą – Dobčinskio ir Bobčinskio vaidmenis Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklyje „Revizorius“ pagal Nikolajaus Gogolio pjesę (režisierius Aidas Giniotis). Taip pat Vilniaus miesto teatrui „Atviras ratas“ už sėkmingą autentiškos Lietuvos atgimimo retrospektyvos sceninę interpretaciją spektaklyje „Juoda –Balta“ (režisieius Aidas Giniotis).

Specialus komisijos prizas atiteko režisieriui ir pjesės autoriui Gyčiui Padegimui už išsamią Lietuvos profesionalaus teatro pradžios istoriją Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklyje „Pirmeiviai“.

Dalios Tamulevičiūtės giminių įsteigtas prizas – baltas veltas angelas – skirtas Juozo Miltinio dramos teatro aktoriams už įtaigiai įkūnytus personažus spektaklyje „Irano konferencija“ (režisierius Aleksandr Špilevoj).

Festivalio nominacijų laureatams įteikti apdovanojimai – įspūdingos talentingų menininkių Elvyros Petraitienės ir Rūtos Indrašiūtės kurtos skulptūros.

Nominacija „Geriausia scenografija“ įvertinta Barbora Šulniūtė už scenografiją Juozo Miltinio dramos teatro spektakliui „Irano konferencija“ pagal Ivano Vyrypajevo pjesę (režisierius Aleksandr Špilevoj).

Nominacija „Geriausia muzika“ įvertintas Faustas Latėnas už muziką Valstybinio Vilniaus mažojo teatro spektakliui „Dviese sūpuoklėse“ pagal Williamo Gibsono pjesę (režisierius Ulanbek Baialiev).

„Geriausios dramaturgijos“ nominacijos laureate tapo Kristina Steiblytė už dramaturgiją Klaipėdos jaunimo teatro spektakliui „Jūrinės šviesos“ (režisierius Jonas Tertelis).

„Sėkmingiausio debiuto“ nominaciją laimėjo Matas Pranskevičius  už vaidmenis Vilniaus miesto teatro „Atviras ratas“ spektaklyje „Juoda balta“ (režisierius Aidas Giniotis), teatro „Meno fortas“ spektaklyje „1+1=1“ (režisierė Ieva Kaniušaitė), Keistuolių teatro spektakliuose „HOP!“ (režisierius Aidas Giniotis) ir „Pagalvinis“ (režisierė Ieva Stundžytė).

Nominacija „Geriausias jaunasis aktorius“ įvertintas Arnas Ašmonas už Chlestakovo, valdininko iš Peterburgo, vaidmenį Vals­ty­bi­nio Šiau­lių dra­mos teat­ro spektaklyje „Revizorius“ pa­gal Ni­ko­la­jų Go­go­lį (režisierius Aidas Giniotis).

„Geriausia jaunąja aktore“ nominuota Ieva Kaniušaitė – už Saros ir Sašos  vaidmenis teatro „Meno fortas“ spektaklyje „1+1=1“ Antono Čechovo „Ivanovo“ motyvais (režisierė Ieva Kaniušaitė).

Nominacijos „Geriausias nepagrindinio vaidmens aktorius“ laureatu tapo Marius Repšys už pirmojo policininko vaidmenį OKT/Vilniaus miesto teatro ir RAION spektaklyje „Žmogus iš Podolsko“ pagal Dmitrijaus Danilovo pjesę (režisierius Oskaras Koršunovas).

Nominacija „Geriausia nepagrindinio vaidmens aktorė“ įvertinta Laima Akstinaitė  už Klaipėdos gyventojos vaidmenį Klaipėdos jaunimo teatro spektaklyje „Jūrinės šviesos“ pagal Kristinos Steiblytės pjesę (režisierius Jonas Tertelis).

„Geriausiu pagrindinio vaidmens aktoriumi“ nominuotas Valentinas Masalskis  už Marko Rothko vaidmenį Valstybinio jaunimo teatro spektaklyje „Raudona“ pagal Johno Logano pjesę (režisierius Valentinas Masalskis).

Nominacija „Geriausia pagrindinio vaidmens aktorė“ įvertinta Indrė Patkauskaitė už Gitelos Moskos vaidmenį Valstybinio Vilniaus mažojo teatro spektaklyje „Dviese sūpuoklėse“ pagal Williamo Gibsono pjesę (režisierius Ulanbek Baialiev).

„Geriausio spektaklio vaikams“ nominacija įvertintas Keistuolių teatro muzikinis spektaklis visai šeimai „HOP!“ pagal D. Bisseto pasakas (rež. Aidas Giniotis).

Geriausiu režisieriumi“ pripažintas Aleksandr Špilevoj už spektaklio „Irano konferencija“ režisūrą Juozo Miltinio dramos teatre

„Žiūrovų spektaklio“ nominacija atiteko Valstybinio jaunimo teatro spektakliui „Raudona“ pagal Johno Logano pjesę (režisierius Valentinas Masalskis).

Varėnos kultūros centre buvo atidaryta Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus paroda iš ciklo „Dalios Tamulevičiūtės mokiniai. Arūnas Storpirštis“.  Šiam žymiam lietuvių teatro ir kino aktoriui  buvo skirtas jautrus festivalio iniciatoriaus, aktoriaus Remigijaus Vilkaičio vedamas atminimo vakaras, kuriame apie jį daug šiltų ir nuoširdžių prisiminimų ir pasakojimų žiūrovai išgirdo iš dukters Evelinos Šimelionės, brolio Gedimino Storpirščio, sūnėno Ainio Storpirščio bei aktorių Remigijaus Vilkaičio ir Kristinos Kazlauskaitės.

Festivalis tęsis visą mėnesį ir sukvies į Dzūkijos širdį visus neabejingus scenos menui. Festivalio metu žiūrovai galės pamatyti dvidešimt keturis brandžiausius bei naujausius ir suaugusiems, ir mažiesiems žiūrovams skirtus įvairių Lietuvos teatrų spektaklius. Festivalis, skirtas Senojoje Varėnoje gimusios režisierės D. Tamulevičiūtės atminimui, yra vienintelis Dzūkijos regione tokio turinio ir dydžio renginys. Kiekvieną spektaklį stebės, vertins ir laureatus rinks speciali festivalio komisija. Labiausiai patikusį spektaklį turės galimybę išrinkti ir žiūrovai. Visą spalio mėnesį Varėna taps teatro mylėtojų traukos centru. Intensyvi festivalio programa žiūrovus stulbins solidumu, šviežiausiomis premjeromis, naujais teatrais ir neįprastomis erdvėmis.

Spalio 29 d. festivalio uždarymo metu bus įteikti apdovanojimai nominacijų laureatams. Festivalį vainikuos projekto „FOLK TRIO“ su grupe koncertinė programa

„Legendos apie mus“, kurioje dalyvaus  muzikantai Ineta Meduneckytė (vokalas), Nerijus Bakula (akordeonas), Jan

Maksimovič (saksofonas), Paulius Rukas (bosinė gitara), Gediminas Stankevičius (mušamieji).

Rūta Averkienė, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyr. specialistė

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: