Atšvaitų diena Lietuvoje: priminimas taisyklingai naudoti atšvaitus ir nepalikti jų stalčiuose

0
41

Įpusėjus rudeniui, vėlai švintant ir anksčiau temstant, intensyviausias eismo laikas vis dažniau vyksta tamsoje – rytais ir vakarais, todėl atšvaitas pėstiesiems tampa dar labiau reikalingas ir būtinas. Valstybės įmonė Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija), siekdama priminti apie atšvaitų ir kitų saugaus eismo priemonių naudojimą, tradiciškai trečią spalio ketvirtadienį, šiais metais tai bus spalio 21 d.,  organizuoja Atšvaitų dieną.

Šios dienos tikslas – priminti pėstiesiems, kad einant tamsoje ar esant blogam matomumui būtina su savimi turėti taisyklingai pritvirtintus atšvaitus, neštis šviečiantį žibintą ar vilkėti liemenę su šviesą atspindinčiomis juostomis, paraginti naudoti atšvaitus.

Ruošiantis Atšvaitų dienai, Kelių direkcijos saugaus eismo specialistai susitiko su savivaldybių atstovais ir perdavė jiems įvairių rūšių atšvaitų, skirtų seniūnijų gyventojams, kurie dar neįsigijo ar  neturėjo galimybės įsigyti saugaus eismo priemonių. Susitikimų ir saugaus eismo priemonių nuvežimo į savivaldybes ir seniūnijas tikslas – sudaryti galimybes žmonėms, kurie rūpinasi savo saugumu ir kuriems reikia atšvaito, įsigyti jį – bet kuriuo metu užsukę į seniūniją galės gauti atšvaitą ar kitą saugaus eismo priemonę.

„Net ir apniukusią dieną pastebėti pilkai apsirengusį pėsčiąjį yra sunku, todėl kai kurių pėsčiųjų teiginiai, kad jiems atšvaitas nereikalingas, nes jie tamsoje nevaikšto, nėra teisingi. Atšvaitas ar kita saugaus eismo priemonė yra reikalinga ir apniukusį vidurdienį, ir ankstų rytą ar vėlesnį vakarą. Ateina toks laikas, kai ir iš namų į darbus ar mokyklas išeisime, ir į juos sugrįšime su tamsa. Būtent dėl šios priežasties kiekvienas eismo dalyvis iš anksto turėtų pasirūpinti atšvaitais bei prireikus keliauti pėsčiomis, tinkamai juos dėvėtų“ – sako Kelių direkcijos direktorius Remigijus Lipkevičius.

Atšvaitai yra svarbūs dalyvaujant eisme, nes taisyklingai prisitvirtinę atšvaitus pėstieji ne tik tampa matomi – galimybė juos pastebėti padidėja kelis kartus: jei automobilis važiuoja įjungtomis trumposiomis šviesomis, vairuotojas su atšvaitu esantį pėsčiąjį pastebi iki jo likus 150 metrų, jei pėsčiasis atšvaito nedėvi, automobilio vairuotojas jį pastebi tik likus 30-50 metrų iki jo, tačiau toks atstumas yra per mažas, kad vairuotojui automobilį pavyktų sustabdyti laiku ir išvengti susidūrimo su pėsčiuoju.

Labai svarbu taisyklingai pritvirtintas atšvaitas, kadangi jis pats nešviečia, o tik atspindi šviesą. Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad jis būtų gerai matomas iš visų pusių bei jo neuždengtų kiti daiktai.  Užmiestyje pėstieji privalo eiti prieš automobilių judėjimo kryptį (t. y. kaire kelio puse), todėl eidami užmiestyje pėstieji  turi užsidėti juostinį atšvaitą ant dešinės rankos kiek aukščiau rankos riešo, ant kojos blauzdos srityje ar  prisisegti pakabinamą atšvaitą prie palto ar striukės kišenės taip, kad jis būtų suaugusio žmogaus kelių aukštyje – taip pakabintą atšvaitą lengvai apšvies automobilio žibintai. Mieste pėstieji atšvaitus turėtų užsisegti ar užsidėti taip, kad jie būtų matomi, kad automobilių žibintai atšvaitus galėtų apšviesti. Daugiau apie taisyklingą atšvaitų naudojimą rasite Kelių direkcijos tinklapyje.

Pirmą kartą Atšvaitų diena buvo organizuota 2014 m. lapkričio 6 d., o nuo  2019 m. Atšvaitų diena organizuojama kasmet trečią spalio ketvirtadienį.

Aušra Ramoškaitė

Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyrius

Tel. +370 5 232 96 28, mob. tel. +370 656 76 508 El. p. ausra.ramoskaite@lakd.lt

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: