Pristatyti jau 300 metų skaičiuojantys dienoraščiai

0
88

Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko leidinio „1722–1729 metų Merkinės seniūno Antano Kazimiero Sapiegos dienoraštis“ pristatymas.

Vilniuje, Vrublevskių bibliotekoje saugomas išskirtinės apimties ir vertės šaltinis – Merkinės seniūno Antano Kazimiero Sapiegos XVIII amžiaus pradžioje rašytas dienoraštis (1722–1733 m.). Rankraštyje smulkiai aprašyta Sapiegų giminės atstovo kasdienybė. Manoma, kad A. K. Sapiega nutylėjo daugelį savo gyvenimo dalykų, o pateikiamą informaciją skyrė tik tam tikram žmonių ratui. Kas tie jo dienoraščio skaitytojai? Kodėl autorius nebuvo iki galo atviras? Kas ir koks gi buvo Antanas Kazimieras Sapiega, ką jis fiksavo savo kasdieniuose įrašuose ir kodėl tai verta mūsų dėmesio? Į šiuos ir kitus klausimus atsakė Lietuvos instituto mokslo darbuotojai – humanitarinių mokslų daktaras Robertas Jurgaitis, humanitarinių mokslų daktarė Jolita Sarcevičienė, humanitarinių mokslų daktaras Adam Stankevič ir daktaras Mindaugas Šapoka, kuris priminė iškilios Sapiegų giminės priešistorę, politinę to laikmečio situaciją.

Dr. Adam Stankevič minėjo Sapiegos dalyvavimą Lietuvos valdyme, jo veiklą Seimeliuose, tribunole ir maršalkos pareigų svarbą.

Dr. R. Jurgaitis pabrėžė, kad didžiausi nuopelnai priklauso šio leidinio sumanytojai, vertėjai dr. Jolitai Sarcevičienei. Ji atskleidė, kaip kilo mintis tyrinėti ir publikuoti šiuos Sapiegos užrašus: „Atsisukame į dokumentinį paveldą, dienoraščius, užrašus. Norisi, kad dabarties kartos suprastų savo protėvius, kaip jie gyveno, ką galvojo, kaip matė pasaulį ir save. Pavadinčiau tai  savotiškais kilmingo vadybininko darbo užrašais.

Pagrindinė šio dienoraščio vertė – socialinio elito kasdienybės paveikslas. Šis dienoraštis atsirado, kai po Šiaurės karo Sapiegų gyvenime vyko didelės permainos, o Antanas Kazimieras bandė susigaudyti toje situacijoje. Pats rankraštinis šaltinis – dvi knygos po 350 puslapių. Dr. Jolita Sarcevičienė priminė, kad pristatytas leidinys, tai tik pirma knyga, o dar laukia intensyvus bet įdomus darbas prie antrojo dienoraščių tomo.

Garbingus  renginio svečius sveikino Merkinės seniūnas Gintautas Tebėra ir Varėnos meras Algis Kašėta, padėkojęs už šį prasmingą ir vertingą mūsų  istorijai darbą.

Parengė Renata Česnulevičienė

VB skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: