Sėkmingai įgyvendintas Varėnos viešosios bibliotekos projektas „Mobilūs pašnekesiai“. Ketvirtus metus į Varėnos rajono kaimus su mobiliąja biblioteka vyko žymūs Lietuvos menininkai. Siekta, kad profesionalus menas pasiektų kaimo bendruomenes, žiūrovai pajustų meninės kūrybos grožį ir įtaigą, skirtingų meno šakų tarpusavio dermę, maloniai praleistų laiką, išgyventų nepakartojamų akimirkų, gautų geros nuotaikos dozę. Sulaukta per 780 žiūrovų.
Aktyvi ir draugiška Dubičių bendruomenė susitiko su menininke, TV laidų kūrėja ir vedėja Nomeda Marčėnaite. Dalyvavo keturių valandų meno terapijos seminare, dekoravo porceliano puodelius, sužinojo, kokių priemonių reikėtų įsigyti norint patiems savarankiškai surengti tokias edukacijas.
Kriviliuose įžvalgomis apie gyvenimą, susietą su folkloru, žemaičių ir dzūkų etninės kultūros palikimu, dalijosi ir apie savo kelią į profesionaliąją sceną pasakojo humanitarinių mokslų daktarė, etnomuzikologė, etninės kultūros puoselėtoja, folkloro dainininkė ir atlikėja, TV laidų vedėja Loreta Sungailienė. Jos paskaitą „Folkloro raiška: nuo gyvenimo iki profesionalios scenos“ pagyvino kanklių muzika, dzūkų ir žemaičių dainos, tarmės, sutartinės. Pašnekovė parodė, kaip puikiai folkloras skamba roko, džiazo, kitų muzikos stilių ritmais.
Dzūkiškos legendos, sakmės, pasakos, užrašytos mūsų krašto tautosakininkų Petro Zalansko ir Rožės Sabaliauskienės, skambėjo Tolkūnų kaime. Jas tarmiškai pasakojo populiarios teatro, kino ir televizijos aktorės – dzūkės Vitalija Mockevičiūtė ir Neringa Varnelytė, o jų pasakojimus dzūkiškomis dainomis ir gyvai atliekama muzika palydėjo folkloro muzikantai Darius Mockevičius ir Paulius Kovalenko.
Teatro, kino, televizijos aktorė, rašytoja Nijolė Narmontaitė Marcinkonių bendruomenės narius džiugino lietuvių poetų eilėmis, dainomis iš suvaidintų spektaklių, akordeono muzika, šokiu, pasakojo, kaip linksmos teatro ir televizijos istorijos sugulė į knygas, beveik įtikino, kad žemaičių kalba – pati gražiausia.
Valkininkiečiams istorijos, teatro, kino, literatūros ir muzikos kelionę padovanojo aktorius, bardas rašytojas, TV laidų kūrėjas Juozas Gaižauskas. Buvo ir paprastų kasdienio gyvenimo akimirkų pastebėjimų, ir gilesnių įžvalgų apie meninę kūrybą ir meno misiją. Nuoširdų, legendomis ir istoriniais faktais apipintą pasakojimą apie Šv. Jokūbo kelią keitė Jaunimo teatro užkulisių istorijos, autorinės dainos, knygų apžvalgos.
Projektą rėmė Lietuvos kultūros taryba, Varėnos rajono savivaldybė, informaciją apie visus būsimus ir jau įvykusius renginius visuomet skelbė Varėnos rajono laikraštis „Merkio kraštas“, Varėnos krašto bendruomenės laikraštis www.giruzis.lt.
Daiva Armonienė
Varėnos viešosios bibliotekos Informacinių išteklių skyriaus bibliotekininkė