In Memoriam. Mirė Varėnos krašto šviesuolis Vytautas Kaziulionis

0
317

Šiandien Amžinatvėn iškeliavo Vytautas Kaziulionis (1930–2023), politinis kalinys ir ilgametis Varėnos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas, Lietuvos pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui dalyvis, buvęs rajono tarybos narys, rajono kultūros premijos laureatas ir „Sidabrinės bitės“ savininkas, A. Ramanausko-Vanago premijos laureatas, Vyčio Kryžiaus ordino Riterio ir Vyčio Kryžiaus Karininko kryžių kavalierius.

V. Kaziulionis gimė 1930 m. gegužės 12 d. Varėnoje, ūkininko šeimoje. Mokėsi Varėnos gimnazijoje.

Prasidėjus antrajai sovietinei okupacijai Vytauto broliai Leonas ir Juozas Kazilioniai išėjo partizanauti ir abu žuvo. 1947 m. Vytautą su tėvais okupacinė sovietinė valdžia už antisovietinę veiklą ištrėmė į Sibirą, Baikalovo rajoną. Su kitais V. Kaziulionis sukūrė antisovietinę pasipriešinimo organizaciją, leido nelegalų laikraštį „Toli nuo Tėvynės“. 1951 m. suimtas, Vakarų Sibiro karo tribunolo nuteistas mirti; 1952 m. mirties bausmė pakeista į 25 m. lagerio. Iki 1961 m. kalintas Norilsko, Magadano, Taišeto lageriuose, buvo vienas 1953 m. politinių kalinių sukilimo Norilsko lageriuose organizatorių. Į Lietuvą grįžo 1961 metais, apsigyveno Kaune. Vėliau persikėlė į Senąją Varėną.

V. Kaziulionis 1988 m. įsitraukė į Sąjūdžio veiklą. Vėliau dalyvavo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos veikloje, 1995-2003 m. dirbo Varėnos rajono savivaldybės taryboje, rūpinosi įamžinti Dainavos apygardos partizanų atminimą.

V.Kaziulionis tyrinėjo pasipriešinimo okupaciniam režimui istoriją, rūpinosi žuvusių pasipriešinimo dalyvių atminimo įamžinimu, jis yra knygų „Dainavos apygardos partizanų atminties paminklai“ ir „Tiems, kurie visur ir visada mylėjo Lietuvą“ autorius. Pastaraisiais metais savo prisiminimais ir įžvalgomis dalijosi su „Giružio“ skaitytojais. Paskutinis straipsnis publikuotas šią vasarą, rugpjūčio 10 d.

https://www.giruzis.lt/2023/08/10/tremtinio-ir-politinio-kalinio-pamastymai/

Visą savo gyvenimą V. Kaziulionis gyveno laisvės idėjomis, niekada nesileido sugniuždomas, išsaugojo optimizmą, tikėjimą Lietuvos nepriklausomybe ir ištikimybę laisvės bei žmogiškumo idealams.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: