Merkinėje vienuoliktąjį kartą šurmuliavo kraštiečių sambūris

0
93

Merkinėje vyko vienuoliktasis iš Varėnos krašto kilusių arba sodybas čia turinčių žymių šalies kultūros, meno, mokslo, politikos, verslo žmonių susitikimas. Į šį susitikimą susirinkę daugiau kaip šimtas ryškių asmenybių – kraštiečių su artimaisiais ir draugais – ne tik diskutavo apie tai, kaip bendromis jėgomis galima puoselėti Varėnos kraštą, bet ir aplankė istorines miestelio vietas, bendravo, koncertavo bei kalbėjo apie čia įgyvendintus ir būsimus bendrus projektus. Jie pristatė knygas, surengė savo kūrybinių darbų parodas ir net plenerą.

Rūta Averkienė

Varėnos kraštas turi ypatingą trauką vilioti talentingus žmones – gal juos vilioja unikalūs senieji dzūkiški kaimai, pirmapradės gamtos grožis, o gal jie susižavi dzūkų nuoširdumu ir vaišingumu? Šiuo metu pušynuose išsibarsčiusiuose kaimeliuose ir vienkiemiuose vasaroja, o kai kurie ir nuolat gyvena maždaug per du šimtus dailininkų, rašytojų, keramikų, muzikų, politikų, mokslininkų. Čia jie ne tik poilsiauja, kuria, bet vis labiau įsijungia į kaimo bendruomenių gyvenimą. Labai džiugu surinkti žymius varėniškius – čia gimusius arba pamilusius Varėnos kraštą ir jame suradusius savo antrąją tėviškę – darbui, kūrybai ir poilsiui. Žymūs kraštiečiai kviečiami reguliariai bendrauti su seniūnijų žmonėmis, ieškoti juose talentų, atskleisti meno paslaptis bendruomenės žmonėms.
Turininga šių metų susitikimo programa leido jiems labiau pažinti istorija turtingą Merkinės miestelį, pabendrauti bei patiems kalbėti apie savo veiklą ir su Varėnos rajonu susijusius veiklos ar kūrybinius planus.
Kraštiečių susitikimas prasidėjo įdomiomis diskusijomis Merkinės kultūros centre, kuriose svečiai drauge su rajono vadovais ir kultūros darbuotojais aptarė bendras Varėnos krašto veiklas.
Visus susirinkusius pasveikinęs Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasidžiaugė, Varėnos kraštas išties turtingas talentingais žmonėmis. „Malonu matyti tokį gausų būrį susirinkusių pabendrauti. Mes labai vertinam jūsų patirtį, žinias, sentimentus mūsų kraštui – savo tėviškei arba vietai, kurioje kuriatės. Norim išlaikyti glaudų bendravimą, tuos gerus santykius su jumis, mums įdomios Jūsų idėjos ir pasiūlymai. Būkit aktyvūs savo bendruomenių nariai, kviečiam gražius projektus, skirtus mūsų kraštui, įgyvendinti drauge“, – kalbėjo meras. Jis taip pat pažymėjo, jog vienas iš tokių projektų – Varėnos – M. K. Čiurlionio gimtinės – motyvo plėtojimas. „Ne tik didžiuojamės, kad M. K. Čiurlionis gimė Senojoje Varėnoje. Jaučiame pareigą jo atminimą įamžinti kuo prasmingiau ir sieksime, kad Varėna taptų M.K. Čiurlionio miestu“, – sakė meras. Kraštiečiai taip pat išsakė patrauklių idėjų ir pasiūlymų, kurie pasitarnautų Varėnos krašto populiarinimui bei patrauklumui.
Vėliau svečiai buvo pakviesti į turiningas ekskursijas po rudenėjančią Merkinę. Lydimi įdomias istorijas apie miestelį pasakojančių Merkinės krašto muziejaus direktoriaus Mindaugo Černiausko ir darbuotojo Žygimanto Buržinsko, jie kopė ant piliakalnio, aplankė dvarvietę, lipo į apžvalgos bokštą, nuo kurių atsiveria užburiantys Nemuno ir Merkio santakos bei gražiausių šilų vaizdai. Taip pat aplankė Merkinės krašto muziejų bei kitas istorines ir įdomias miestelio vietas. Tiems, kurių šaknys – senose šio krašto sodybose, malonu su nostalgija buvo atsiminti savo vaikystės dienas, o naujiesiems, kurie Varėnos krašto smėlynuose tvirtina savo šaknis, pažinti įdomiausias vietas ir dzūkišką dvasią tiesiog būtina.
Po ekskursijų smagi popietė vyko Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos ornitologiniame kempinge prie Mergelės akelių ežero. Čia susibūrę kraštiečiai čia pat ant medžių ir ant žolės eksponavo savo kūrybos darbus – paveikslus, fotonuotraukas, skulptūras ir kitus meno dirbinius.
Renginį dzūkiškai ir labai nuotaikingai vedė Varėnos kultūros centro kultūrinių renginių organizatorius Marius Galinis. Svečius gražiomis dzūkiškomis dainomis ir šokiais linksmino Varėnos kultūros centro folkloro ansamblio „Žeiria“ dainininkai. Aktoriaus Tomo Vaisietos vaikai, aktoriai Ginvilė ir Perlis pristatė dalį savo parengtos kompozicijos „Kad vaikų vaikai atmintų“.
Tądien Merkinėje susirinko daugiau kaip šimtas ryškių asmenybių, kurios neabejotinai turtina Varėnos kraštą. Kraštiečiai dalijosi mintimis, kad prisiliesdami prie amžinųjų Dzūkijos vertybių, „dzūkiško intelekto“, kuriuo žavimasi net ir Europoje, jie čia stengiasi palikti dalelę savo kūrybos, stengiasi, kad jos paslaptis pažintų ir vietiniai žmonės. Dėka jų jau ne vienerius metus rajone vyksta puikūs koncertai, plenerai, kūrybinės stovyklos, kiti reikšmingi projektai.
Šiame susibūrime kiekvienas norintis galėjo prisiliesti prie dailininkų darbo įrankių – popieriaus lapo, molberto, teptukų, dažų ir nupiešti paveikslą tema „Paukščiai“. Tapybos konkursui vadovavo dailininkas Marijus Piekuras. Beveik kiekvieną kartą šiuose susibūrimuose dalyvaujantis menininkas pastebėjo, jog nė vienas rajonas tokių susibūrimų neorganizuoja ir dėkojo organizatoriams už mielus susitikimus. Norinčių išbandyti kūrybinius sugebėjimus netrūko, ir netrukus dešimt ekspromtu sukurtų paveikslų išsirikiavo paežerėje ant žolės.
Svečiai buvo sutikti svetingai kaip įprasta Varėnos krašte – jie vaišinosi tradiciniais dzūkiškais patiekalais: karšta grybiene, valgiais iš grybų bei kitais dzūkiško paveldo valgiais ir smagiai leido laiką klausydami dzūkiškų dainų ir įsijungdami į liaudiškų šokių sūkurį.
Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pažymi, kad šis susitikimas buvo abipusiškai naudingas. „Kraštiečiai išsakė daug originalių pasiūlymų, o mes stengiamės šiuos žmones įjungti į bendrą veiklą ir bendrai idėjas įgyvendinti. Susitikimų metų kraštiečiai susipažįsta, gimsta įdomių idėjų, naujų projektų“.
Pakalbinti jie pažymėjo, jog tokie susitikimai įkvepia dar labiau prisidėti prie Varėnos krašto įvaizdžio kūrimo, gamtos vertybių apsaugos, lietuvių papročių ir tradicijų puoselėjimo.

Autorės nuotraukose – susitikimo akimirkos.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: