Savivaldybėje trūksta gaspadoriaus – kol laukė pirkėjų, medieną supūdė

0
160
Rąstams praradus prekinę vertę, jie palikti pūti

Panašu, kad administracijos direktorius Alvydas Verbickas savo laiką švaisto su tiesioginiu darbu nesusijusiems dalykams, bet nesirūpina tiesioginėmis
pareigomis – Varėnos savivaldybės administracija, inicijavusi miško kirtimą ir pardavimą formuojamame naujame gyvenamųjų namų kvartale Marcinkonių gatvėje, nepasirūpino laiku parduoti medieną, o rąstams praradus prekinę
vertę, buvo parduota pigiau ir galimai patirta, preliminariais skaičiavimais, 30 tūkst. eurų nuostolių.

Romana Vaičkutė

Rajono savivaldybės Tarybos Kontrolės komitetas 2020 07 31 gavo tarybos nario Martyno Katelyno skundą „Dėl valstybinio miško kirtimo ir medienos pardavimo“. Jame tarybos narys M.Katelynas teigia, kad Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyrius liepos mėnesį tarybos nariams elektroniniu paštu siųstu dokumentu pranešė apie medienos pardavimą ir kvartalo įrengimą tarp Laisvės ir Marcinkonių gatvių. Jame savivaldybės specialistai informuoja, kad pirmosios sutartys dėl medienos pardavimo buvo sudarytos balandžio mėnesį, o mediena išvežta tik liepos mėnesį. Esą susidomėjimas mediena buvo smukęs dėl COVIN-19 paskelbto karantino ir mediena buvo parduodama keliais etapais, o dalis B ir C kategorijos rąstų parduoti tik kaip D kokybės klasės mediena.
Tačiau pasikonsultavus su kvalifikuotais miškininkais, aiškėja, kad dėl tokio ilgo medienos pardavimo proceso kalta ne tik COVID-19 situacija, bet ir Varėnos rajono savivaldybės administracijos aplaidus darbas, dėl kurio savivaldybė, tiksliau – rajono biudžetas, patyrė didelių finansinių nuostolių.
Varėnos savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas 2019 m. spalio 4 d. pasirašė Varėnos r. savivaldybės valdomų Varėnos miesto miškų priežiūros ir tvarkymo sutartį Nr. S-304 su UAB „Hera“ (direktorius Ivanas Grimuta), pagal kurią ši įmonė vykdė plyną kirtimą. Vėliau, lapkričio 22 d., Varėnos r. savivaldybės administracijos direktorius pasirašė Formuojamame gyvenamųjų namų kvartale šalia Laisvės g. Varėnoje, esančių kelmų rovimo ir jų pašalinimo ir tvarkomos teritorijos paslaugų teikimo sutartį Nr. S-344 su UAB „2MP“ (direktorius Mindaugas Platūkis), pagal kurią turėjo būti sutvarkyta kirtavietė, nors pagal sutarties su „Hera“ 3.1 punktą iškirstą teritoriją turėjo sutvarkyti plynus kirtimus atliekanti įmonė.
Leidimas kirsti medžius minėtoje teritorijoje buvo gautas praėjusių metų lapkričio mėnesį, tad medienos pardavimo procedūras buvo galima inicijuoti ne 2020 m. balandžio mėn., o sausį. Medienos pardavimo kaina būtų buvusi bent 2 Eur už kubinį metrą didesnė negu buvo skelbta aukcione.
Savivaldybės specialistai teigia, kad pirkėjams netinkami rąstai dėl ydų (dažniausiai dėl kreivumo) bus parduoti kaip D kokybės klasės mediena. Tačiau ne rąstų kreivumas, o medienos netinkamas ir per ilgas sandėliavimas įtakojo medienos pardavimą mažesne kaina. Pasak M.Katelyno, kaip matyti iš balandžio 22 d. ir liepos 28 d. nuotraukų, jau tuomet mediena buvo nekokybiška – pajuodavusi, pamėlynavusi, dėl ko savivaldybės administracija turėjo mažinti parduodamos medienos kainą, o likusius 6 ir 4 m rąstus pardavinėti už kirtimo atliekų kainą.
Natūraliai kyla daugybė klausimų: kodėl savivaldybės administracija, neturėdama šios srities specialistų, patys inicijavo miško kirtimą, medienos apskaitą ir rūšiavimą, o nesikreipė ir neperdavė šių procedūrų miškų urėdijai? Kodėl mediena buvo kertama gruodžio mėnesį, o parduodama balandį? Kodėl savivaldybė nepardavinėjo šio objekto kaip vieno komplekso, t.y. stačiu mišku iškirtimui ir pardavimui? Kodėl buvo organizuojami du atskiri konkursai medžių iškirtimui ir kelmų išrovimui, o ne vienas pirkimas abiem paslaugoms?
Preliminariais paskaičiavimais, dėl savivaldybės administracijos veiksmų ir aplaidumo biudžetui padaryta žala gali siekti daugiau kaip 30 tūkst. eurų.
2020 m. rugpjūčio 24 d. rajono tarybos kontrolės komitetas, kuriam vadovauja Algis Miškinis, siekdami ištirti skunde keliamus faktus, nutarė teikti raštą Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktoriui A. Verbickui ir jame prašo atsakyti į iškeltus klausimus bei pateikti komitetui visus turimus dokumentus ir medžiagą, susijusią su šio valstybinio miško kirtimo, kelmų rovimo ir medienos pardavimo organizavimu (direktoriaus įsakymus, viešo pirkimo dokumentus, sutartis su rangovais, medienos pardavimo aukcionų dokumentus). Atsakymus prašoma pagrįsti teisės aktais arba atitinkamais dokumentais.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: