Kaip „spindi“ Varėnoje demokratija (2)

0
41

Tarybos narių protestas nebalsuoti – ne kaprizingas elgesys, o politinis veiksmas

Romana Vaičkutė

Vasario 9 dienos rajono tarybos posėdyje opozicijos nariai nedalyvavo balsavime svarstant kelis sprendimų projektus. Kodėl? Tai paaiškina praėjusį penktadienį išplatintas opozicijos narių pareiškimas, skirtas rajono tarybai, merui, žiniasklaidai.
Jį opozicijos vardu pasirašė Martynas Katelynas, o elektroninėmis priemonėmis patvirtino: Marijonas Čapkovskis, Jaunius Grikšas, Ąžuolas Kuprys, Angelė Malinovskienė, Vidas Mikalauskas, Algis Miškinis, Povilas Saulevičius, Daiva Tamulevičienė.
Jame sakoma:
„Vasario 9 d. vykusio Tarybos posėdžio metu Varėnos rajono savivaldybės Tarybos opozicija sąmoningai nedalyvavo balsuojant dėl 4 sprendimo projektų. Iš pirmo žvilgsnio tokie veiksmai gali atrodyti kaip tiesiog kaprizingas elgesys, tačiau tai yra politinis veiksmas.
Pastaraisiais mėnesiais labai dažnai matome sukrečiančius vaizdus iš Baltarusijos ir Rusijos, kur demokratijos siekiantys piliečiai reiškia savo poziciją prieš valdžios diktatūrą streikuodami ar mitinguodami. Už norą būti laisviems tenka sumokėti ne tik viešo pažeminimo, patyčių, fizinio ir psichologinio smurto, bet ir laisvės kaina. Varėnos rajono valdantieji: meras Algis Kašėta, vicemeras Giedrius Samulevičius, administracijos direktorius Alvydas Verbickas, progai pasitaikius, reiškia savo palaikymą šiems protestuotojams, skelbia nuotraukas, kuriose juos matome pozuojant su minėtose valstybėse veikiančios opozicijos naudojama simbolika. Visuomet lengviausia problemas įžvelgti svetimame darže, o savąjį „patogiai“ pamiršti. Garsiai šaukiama, jog svetur nėra demokratijos, bet patys savo kieme elgiasi labai panašiai.
Karantino metu didžioji dalis Tarybos posėdžių vyksta nuotoliniu būdu. Nuo pirmo nuotolinio posėdžio praėjo beveik metai, bet nėra parengtas ir patvirtintas tokių posėdžių vedimo tvarkos reglamentas. Matyt dėl to, jog merui tokia tvarka pasidarė labai patogi. Posėdžius organizuojant įprastai, savivaldybės salėje, mikrofono išjunginėjimas, kalbant opozicijai, būdavo pasitinkamas opozicijos narių protestu, todėl tai padaryti būdavo labai sudėtinga.
Posėdžiams persikėlus į virtualią erdvę, meras visą valdžią perėmė į savo rankas. Tarybos nariai patys negali net mikrofono įsijungti, turi laukti, kol meras suteiks malonę. Deja, bet ją suteikia labai retai, o ir suteikęs – dažnai nutraukia viduryje sakinio. Tokiu būdu daugeliu klausimų būna išgirsta tik viena – valdžios nuomonė, o alternatyvūs pasiūlymai ir kitokia nuomonė – užgniaužiama.
Mes, Varėnos rajono savivaldybės Tarybos opozicija, negalime taikstytis su tokiu mero elgesiu, kuomet pastarasis vis labiau naikina net menkiausias demokratijos apraiškas, jeigu tokios dar kartais ir prasimuša tik dėl didelių opozicijos pastangų. Tarybos veiklos reglamentas, patvirtintas visų Tarybos narių balsavimu, galioja ne tik valdantiesiems, bet ir opozicijai.
Tokiu būdu, nebalsuodami dėl sprendimų projektų, norime aiškiai parodyti, jog meras negali paminti Tarybos veiklos reglamento jo nepaisymu, neleisti pasisakyti Tarybos opozicijos nariams. Mikrofonų išjunginėjimai, apsimetinėjimas, jog meras nepastebi Tarybos narių, ne tik keliančių, bet ir mojuojančių rankomis, laiko, skirto klausimams užduoti, vienasmenis sutrumpinimas ir kiti panašūs reglamento pažeidimai privalo liautis.
Jeigu meras Algis Kašėta ir toliau piktybiškai nesilaikys Tarybos veiklos reglamento, būsime priversti ir toliau atlikti panašaus pobūdžio veiksmus. Dėl tokių veiksmų sukeltų pasekmių galėsime kaltinti tik merą Algį Kašėtą, nes pastarajam noras būti panašiam į „carą“ ar „diktatorių“ yra svarbiau nei demokratinės teisės ir laisvės bei svarbių sprendimų priėmimas.
Mes netoleruosime mero diktatoriško elgesio, opozicijos ignoravimo ir viešo žeminimo. Kviečiame merą Algį Kašėtą susitikti su opozicijos nariais ir aptarti susidariusią situaciją vardan tolimesnio sklandaus savivaldybės Tarybos darbo.“

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: