Migrantai: padėtis kaista

0
8

Nelegaliai perėjusių Lietuvos sieną migrantų skaičius perkopė 3 tūkstančius ir kasdien auga, pastarosios savaitės įvykiai Lietuvos žmonėms kelia baimę ir susirūpinimą, o valdžiai – nemenką galvos skausmą: Druskininkuose migrantai pasipriešino pareigūnams ir vienas jų užpuolė pasieniečių šunį; Kabeliuose apgyvendinti migrantai susimušė tarpusavyje; iš Kapčiamiesčio pabėgo šeši migrantai, bet buvo surasti; Verebiejuose (Alytaus r.) surengė maištą – grupė aktyvių migrantų neleido valgyti kitiems ir mėtė maistą; iš Vydenių pabėgo keturi migrantai, tris iš jų surado Lenkijoje; lietuviai nenori, kad kaimynystėje būtų įkurdinti nekviesti atvykėliai ir rengia protesto akcijas Dieveniškėse (Šalčininkų r.) bei Rūdininkuose, kur prieš protestuotojus buvo panaudotos ir ašarinės dujos… Politikai prakalbo apie nepaprastosios padėties įvedimą pasienio zonoje

Romana Vaičkutė

Iš Vydenių pabėgo keturi

Pirmadienio vakarą pamatę virš kaimo skraidantį sraigtasparnį Vydenių kaime gyvenantys žmonės sunerimo, nes suprato, kad kažkas atsitiko migrantų stovykloje, kurie apgyvendinti mokyklos pastate. Netrukus paaiškėjo, kad pirmadienio vakarą keturi migrantai iš saugomos teritorijos sugebėjo pabėgti, tad buvo vykdoma jų paieška. Bėglių nesulaikė nei simbolinė tvora, nei nupjauta žolė – Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, kurie užtikrina neteisėtų migrantų apgyvendinimo vietoje apsaugą, pabėgimo nepastebėjo.

Kelios nerimo dienos kankino žmones – o jei pasirodys prie jų durų, ką daryti? Juk nežinia, kas jie ir kokie jų tikslai. Tačiau bėgliai, matyt, spruko per Lenkiją į Vakarų Europą, nes trys iš jų trečiadienį buvo sulaikyti kaimyninėje šalyje.

Vicemeras nieko nežino

Vienos televizijos žurnalistai antradienį klausinėjo vicemerą Giedrių Samulevičių apie susidariusią situaciją su bėgliais iš Vydenių ir bandė gauti aiškumo – ar žmonės gali jaustis saugūs? Tačiau vicemeras (meras Algis Kašėta atostogauja – red.) G.Samulevičius sakė, jog nieko nežino ir siūlė klausti pareigūnų.

Tai sukėlė daug minčių – merą pavaduojantis žmogus nežino, kas vyksta rajone? Ar patogiai įsitaisęs tiesiog nesidomi? Bet Lietuva apie Varėnos valdžią susidarė nekokį įspūdį…

Migrantų vaikus nuodija narkotikais

Du sieną su Baltarusija Varėnos rajone kirtusių neteisėtų migrantų vaikai buvo išvežti į Alytaus ligoninės reanimaciją, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). Pasak VSAT, mažamečiai į ligoninės reanimaciją išgabenti iš Kabelių užkardos, po to, kai praėjusio ketvirtadienio rytą neteisėtai kirto sieną su tėvais. Du mažamečiai atrodė itin vangūs, negalėjo bendrauti. Kabelių pasieniečiai iškart iškvietė greitąją pagalbą. Atvykę medikai mažamečius skubiai išgabeno į Alytaus ligoninę, kur jie atsidūrė reanimacijoje. Tarnybos teigimu, vaikų būklė stabilizuota, jų gyvybėms grėsmės nėra. Vaikų tėvai pasieniečiams papasakojo, kad prieš kertant sieną juos iš Baltarusijos gilumos atvedę kaukėti asmenys abiem mažamečiams esą davė po dvi tabletes. Tuomet visa grupė įėjusi į Lietuvą. Tabletės esą buvo duotos tam, kad sienos pažeidimo metu mažamečiai būtų ramesni ir neteisėtas perėjimas į Lietuvą būtų sklandesnis. Dar vieną tabletę kaukėti asmenys davė tėvams, jei jos prireiktų ateityje judant Lietuvos gilumoje. Šį, įtariama, vaistą VSAT pareigūnai perdavė medikams, kad šie žinotų apie galimai sugirdytų medikamentų išvaizdą ir sudėtį.

Puolė pasieniečių šunį

Sekmadienį vienoje iš netoli Druskininkų savivaldybės Latežerio kaimo sulaikytų migrantų grupių buvo 17 asmenų. Vieni turėjo Irako piliečių dokumentus, kiti buvo be jų, bet irgi vėliau prisistatė irakiečiais. Sulaikymo metu 2 vyrai iš šios grupės nepakluso teisėtiems pasieniečių reikalavimams ir bandė bėgti. Juos VSAT pareigūnai ir kartu patruliavęs tarnybinis belgų aviganis Iksas prisivijo. Sulaikymo metu vienas irakietis bandė Iksui įspirti ir trenkti ranka. Ją gindamasis belgų aviganis krimstelėjo. Abu bėglius, kurie ir toliau nenorėjo vykdyti nurodymų, VSAT pareigūnai jėga suguldė ant žemės ir surakino antrankiais. Sulaikytas užsienietis dėl šuns įkandimo medikų pagalbos atsisakė.

Kyla konfliktai

Be to, sekmadienį Kabelių ir Druskininkų užkardų teritorijose apgyvendinti migrantai sukėlė tarpusavio konfliktus.

Kabeliuose, pirminiais duomenimis, užkardos teritorijoje pastatytame angare gyvenantys užsieniečiai susiginčijo dėl kultūrinių ir religinių priežasčių. Raminti maždaug apie 40 konfliktavusių migrantų buvo skubiai pasitelkti ne tik šios užkardos pasieniečiai, bet atskubėjo patruliai ir iš gretimų užkardų.

Druskininkų pasieniečiams ir jiems talkinantiems Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams teko raminti Švendubrės upių pasienio kontrolės punkto teritorijoje pastatytame palapinių miestelyje gyvenančius migrantus. Apie 60 užsieniečių sukėlė konfliktą dėl vietų palapinėse – atsirado nemažai nepatenkintųjų dėl to, kas ir su kuo turi gyventi vienoje erdvėje.

Sukėlė riaušes

Po pirmadienį neteisėtų migrantų sukelto incidento jų apgyvendinimo vietoje Alytaus rajone pasieniečiai pradėjo ikiteisminį tyrimą. Verebiejų kaime esančioje mokykloje apgyvendinti iš Baltarusijos neteisėtai patekę migrantai pirmadienį protestavo reikšdami nepasitenkinimą savo padėtimi. Dalis migrantų, reikalaudami daugiau laisvės, atsisakė pusryčių, neleido valgį paimti kitiems žmonėms, tarp jų ir vaikams, mėtė maistą per tvorą.

VSAT Varėnos pasienio rinktinėje dėl šio įvykio buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 283 str. 1 d. „Riaušės“.

Pasieniečiai apklausoms iš Verebiejų išsivežė 16 migrantų, kurie galimai gali būti prisidėję sukėlus incidentą. Tai yra Afrikos šalių piliečiai bei vienas irakietis. Antradienį vidudienį tebesitęsė užsieniečių apklausos. VSAT duomenimis, mokykloje Verebiejų kaime yra apgyvendinti 167 migrantai.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: