Tarptautinį dailininkų plenerą „Jei ne grybai ir ne uogos…“ vainikavo įspūdingų paveikslų paroda

0
67

Kultūrinės asociacijos TOPARTURISMO organizuojamas ir septintus metus sėkmingai besitęsiantis tarptautinis projektas „Artist’s revolution“, kiekvienais metais ryškiomis spalvomis sužibėdavęs dailininkų plenerais Prancūzijoje, Italijoje ar Prancūzijoje, šiemet nutūpė Dzūkijoje. Šalia pušynais apsigaubusio Glūko ežero, romantika dvelkiančioje sodyboje, tris dienas vyko pleneras „Jei ne grybai ir ne uogos…“, kurį vainikavo puiki jame dalyvavusių menininkų kūrinių paroda ir smagus vakaras su diskusijomis ir kūrėjų profesiniais pamokymais.

Projektas „Artist‘s revoliution“ siekia užtikrinti profesionalaus meno ir Lietuvos bei Europos dailininkų darbų sklaidą užsienyje. Taip pat suteikti galimybę menininkams bendrauti ir bendradarbiauti, kurti pažįstant kolegų aplinką, kultūrą, istorinį ir etninį palikimą. Sujudinti aplinką menininkų buvimu ir parodomis, priartinti bendruomenes, mažinti atskirtį tarp kasdieninės regionų aplinkos ir profesionalaus meno pasaulio.
Asociacijos „Toparturismo“ prezidentė, menotyrininkė, dailės pedagogė Dalia Šemeškienė – Kleponytė sako, jog jos sugalvotas „Artist‘s revoliution“ savo veiklą pradėjo 2014 m. birželio mėnesį Italijoje, Fragneto Monforte mieste. Menotyrininkė pažymi, jog šiemet pleneras buvo ypatingai kupinas kūrybinės laisvės. Jis tris dienas vyko „Gulbinų namuose“– svetinguose, į ežerą įsibridusiuose ir romantikos dvasia dvelkiančiuose namuose. Būtų sunku įsivaizduoti labiau tinkamą vietą kūrybai, nes plenerą tarsi gaubė charizmatiška meno ir ramybės aura, o ežero gaiva ir miškas dar labiau skatino kūrybines mintis.
Šiemet plenere dalyvavo žymūs menininkai iš Lietuvos, Italijos ir Anglijos. Trys dienos kūrybos ir buvo galima grožėtis įspūdingais Gražinos Murelytės-Ajauskienės, Aurelijaus Kovaliovo (Anglija), Aleksandro Vozbino, Alinos Daiker-Gulbinienės, Valdemaro Šemeškos, Alessandro Rillo (Italija), Jono Kunicko, Alvydo Kašausko darbais. Dokumentinį filmą apie plenerą ir plenero menininkus kūrė režisierius Emilis Vėlyvis. Po vieną plenere nutapytą drobę kūrėjai padovanojo šeimininkams, o kitus darbus buvo galima įsigyti. Kadangi plenero tema buvo grybai ir uogos, tai ir paveiksluose šių miško gėrybių – daugiausia. Kituose – gamtos peizažai, moterys, vanduo. Taip pat buvo galima grožėtis ir paveikslų eskizais, kuriuose gimsta pačios pirminės idėjos ir užkoduota kūrėjo energija.
Improvizuotoje scenoje, ant kurios sienų buvo išeksponuoti paveikslai, parodos atidarymo metu jos autorius pristatė ir apie kiekvieno jų darbus kalbėjo Dalia Šemeškienė-Kleponytė. Vieni jų yra dalyvavę visuose pleneruose, o kitiems šiemetis – pirmasis. Menininkai apie tris kūrybos dienas ant Glūko ežero kranto taip pat buvo pačios geriausios nuomonės. Pasak jų, tapyba pleneruose turi savo specifiką, nes darbą pabaigti reikia per tris dienas. Jų užteko, kad patiems žiūrint į išeksponuotus parodoje, nebūtų gėda.
Italas Alessandro Rillo, Lietuvoje besilankantis ne pirmą kartą, sakė, jog jam mūsų šalis yra tarsi atradimų žemė, kurios unikali gamta yra tobulas kūrybinio įkvėpimo šaltinis.
Parodos metu buvo galima laimėti Valdemaro Šemeškos nutapytą plakato etiudo originalą, kuriame pavaizduota undinėlė su grybų krepšiu, plaunanti grybus Glūko ežere.
Dalia Šemeškienė-Kleponytė teigia, kad per septynis projekto „Artist‘s revoliution“ gyvavimo metus buvo surengta vienuolika menininkų kūrybinių stovyklų (plenerų), kuriose dalyvavo menininkai iš Lietuvos, Ukrainos, Vokietijos, Lenkijos, Prancūzijos, Anglijos ir Italijos. Surengtos dvidešimt penkios sukurtų darbų parodos Italijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir Lietuvoje. „Labai džiaugiamės ir didžiuojamės, kad 2018 m. San Marco dei Cavoti miesto muziejui sukurti menininkų darbai yra nuolatinėje muziejaus ekspozicijoje. 2020 m. projekto rėmėjais tapo inovatyvi, moderni ir šiuolaikiškų tvarių principų besilaikanti gamykla „Adex.lt“, įsikūrusi Varėnos mieste, Lietuvoje. Po puikaus verslo ir meno bendradarbiavimo pavyzdžio administracinės gamyklos patalpos taps mini galerija. Organizuoti šią veiklą mums padeda privati italų, prancūzų bei lietuvių parama ir finansavimas. Nejučia projektų ir darbų apimtys per septynis bendradarbiavimo metus pasidarė gana didelės. Plečiasi tiek veiklos geografija, tiek žmonių ratas. 2018 m. tapome projekto „Campania in the sky“ dalyviais. Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Fragneto Monforte miesto ir Reggia di Caserta, kurioje dalyvaus ir Toparturismo menininkai. Sutartis atvers karališkuosius rūmus pirmiausia lietuvių dailininkams. Džiaugiamės, kad užsimezgusios draugystės gimdo naujas tradicijas ir idėjas tolimesniam bendradarbiavimui, atveria pačias gražiausias parodines erdves, kuriose galime mėgautis geriausių Europos menininkų kūryba ir draugija“, – įsitikinusi menotyrininkė.

Rūta Averkienė
Varėnos rajono savivaldybės administracijos Bendrojo
skyriaus vyr. specialistė

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: