Kaip paskatinti vaiko kūrybiškumą?

0
110

Daugelis žmonių galvoja, jog kūrybiškumas yra įgimtas talentas, kurį jų vaikai arba turi, arba ne. Tačiau iš tikrųjų kūrybingumas yra daugiau įgūdis nei talentas, tad ne kas kitas, o tėvai gali padėti jį auginti ir tobulinti. Kūryba yra vienas pagrindinių raktų į sėkmę. Ji neapsiriboja tik menine ar muzikine raiška – ji taip pat būtina mokslui ir netgi socialiniam ar emociniam intelektui. Kūrybingi žmonės paprastai yra lankstesni ir geriau sprendžia problemas, kas jiems leidžia geriau prisitaikyti prie vienokių ar kitokių pokyčių, o taip pat ir pasinaudoti naujai atsiradusiomis galimybėmis. Tad, ką tėvai turėtų daryti, jog dar nuo mažens paskatintų vaiko kūrybiškumą? Čia pateiksime keletą patarimų, kurie padės į visą šį procesą pažvelgti visai kitomis akimis.

 

Aprūpinkite vaiką ištekliais

Ne paslaptis, jog kūrybai reikalingi tam tikri ištekliai. Vienas iš jų neabejotinai yra laikas. Vaikams reikia laiko vaizduotės žaidimams, kurie nebūtų apriboti suaugusiųjų. Jei jūs kaip tėvai mėgstate planuoti dieną, kada ką veiksite, būtinai į vaiko dienotvarkę įtraukite ir kelias valandas, per kurias jie galėtų veikti tai, ką panorėtų. Taip pat nepamirškite savo atžalai suteikti ir erdvės, reikalingos kūrybiniam procesui. Nenorint, jog kūrybinė netvarka būtų visuose namuose, paskirkite vaikams tam tikrą vietą, kur jie galėtų užsiimti savo veiklomis ir kur jie jaustųsi šeimininkais. Be viso to, nepamirškite pasirūpinti ir meno reikmenimis. Guašas, akvarelė, akriliniai dažai, pieštukai, flomasteriai ir spalvotas popierius – tai viskas, ko gali prireikti vaikui. Tad, artėjant vaiko gimtadieniui, vietoj to, jog svečiai dovanotų įprastus žaislus, geriau paprašykite vaiko meninę raišką ugdančių priemonių, rinkinių ar įvairių konstruktorių, kaip visiems gerai žinomas LEGO.

 

Paverskite savo namus idealia vieta kūrybingumui

Be kūrybinių erdvių ir įvairių priemonių, taip pat turite puoselėti ir kūrybinę atmosferą namuose. Skatinkite vaikus galvoti ir generuoti idėjas, tačiau atsispirkite norui jas iš karto vertinti ar kritikuoti. Pavyzdžiui, paprašykite vaikų pagalvoti apie artėjantį savaitgalį ir sugalvoti veiklų, kurių jie dar niekada nedarė. Nenurodykite, kurios idėjos neįmanomos, o kurios iš jų yra geriausios. Susitelkite į patį procesą ir lavinkite vaikų vaizduotę.

Ugdykite vaikus taip, jog jie nebijotų klysti. Baimė suklysti dažnai varžo kūrybinę laisvę, tad geriau, vaikui nepasisekus, ne teisti jį, o skatinti pagalvoti, ką kitą kartą galėtų padaryti kitaip, jog galėtų išvengti klaidos.

 

Suteikite vaikams laisvę ir autonomiją

Pasistenkite užmiršti valdingumą ir leiskite vaikams įgyvendinti tai, ko jie trokšta. Išoriniai suvaržymai dažnai būna viena iš priežasčių, dėl ko slopsta vaiko kūrybiškumas. Jei yra galimybė, duokite vaikams progą dekoruoti savo kambarį. Galbūt jie norėtų savo kambarį paversti tikra galaktika, o galbūt jie svajoja apie ryškų, žaismingą kambarį? Pasikalbėkite su jais. Viena iš galimybių, leidžianti nesunkiai dekoruoti kambarį ir neužimanti daug laiko – fototapetai. Jų galima rasti pačių įvairiausių, tad išsirinkti vaikui jo norimą dizainą bus tikra pramoga. Susidomėjote? Norint pamatyti visus galimus variantus, spausti čia.

Kitas būdas dekoruoti savo kambarį – tapyti ant sienų. Šis pasirinkimas užims kur kas daugiau laiko, tačiau vaikui tai bus neišdildomas atsiminimas. Patys tapydami ant sienų, jie itin lavina savo vaizduotę, kūrybingumą ir, be abejo, savo meninius sugebėjimus. Individualus vaiko kambarys leis jam jaustis ypatingu ir išskirtiniu. Ideali priemonė tapyti ant sienų – akriliniai dažai. Jie ilgai laikosi, yra malonios konsistencijos bei ryškių spalvų. Didelį spalvų ir gamintojų pasirinkimą gali pasiūlyti Varlė, kur rasite geriausią kainos ir kokybės santykį.

 

Skatinkite vaikus skaityti ir užsiimti menine veikla

Kontroliuokite vaiko praleidžiamą laiką, žiūrint televizorių ar žaidžiant kompiuterinius žaidimus. Vietoj to pasiūlykite jiems tokias veiklas kaip sukurti spektaklį, nutapyti paveikslą ar perskaityti visas jo mėgstamiausio autoriaus knygeles. Skaitymas itin skatina vaikų mąstymą ir lakią vaizduotę, tad jei norite įpratinti vaiką skaityti, pradžioje darykite tai kartu.

 

Leiskite vaikui nesutikti

Duokite vaikui progą pajusti, jog jo nuomonė vertinama net ir tokiu atveju, jei ji nesutinka su jūsų. Skatinkite atžalas rasti daugiau nei vieną būdą problemai išspręsti. Kai jie sėkmingai išsprendžia tam tikrą problemą, pagirkite juos, tačiau paprašykite rasti dar vieną kelią tai padaryti.

 

Procesas svarbiau už rezultatą

Sutelkite dėmesį ne į tai, ką jūsų vaikas pasiekė, bet į patį procesą, dar iki rezultato. Vienas iš būdų tai padaryti yra užduoti tokius klausimus – ar tau buvo smagu, kas tau patiko toje veikloje, ką naujo sužinojai? Pasinaudoję šiais patarimais, tikrai paskatinsite vaiką labiau įsitraukti į kūrybinę veiklą, kuri ir ateityje atsilieps ypatinga nauda jam arba jai.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: