Kaip užtikrinti, kad vaikai naudotųsi išmaniaisiais įrenginiais neprarasdami tėvų pinigų

0
120

Išmanieji telefonai atlieka svarbų vaidmenį ne tik suaugusiųjų, bet ir jaunosios kartos kasdieniniame gyvenime. Tai – ir susisiekimo su draugais bei artimaisiais priemonė, ir neišsemiamas pramogų bei informacijos šaltinis, ir piniginė. Nors duomenys apie nepilnamečių klientų pirkimo įpročius rodo, kad daugiausiai pinigų visgi išleidžiama kasdieniams poreikiams, pavyzdžiui, viešajam transportui ar maistui, dažnai perkama ir mobiliųjų programėlių parduotuvėse. „Citadele“ banko atstovė pataria, į ką tėvams reikėtų atkreipti dėmesį, kad vaikai internete naršytų neprarasdami pinigų.

„Neretai vaikai geriau nei jų tėvai yra įgudę naudotis išmaniaisiais telefonais ar planšetėmis ir žino, kaip ten susirasti žaidimų. Jei „App Store“ ar „Google Play“ mobiliųjų programėlių parduotuvėse vaikai neplanuotai, nežinant tėvams užsisakys vienos ar kelių mokamų programėlių prenumeratą, ilgainiui gali susikaupti visai nemaža suma. Kad netektų susidurti su tokia nemalonia staigmena, tėvai turėtų nepamiršti kelių taisyklių“, – atkreipia dėmesį už mažmeninę bankininkystę atsakinga „Citadele“ banko valdybos narė Rūta Ežerskienė.

Kokios konfigūracijos telefoną duoti vaikui

Tokie apsipirkimai per klaidą gali nutikti, kai tėvai duoda savo mažamečiams vaikams pasinaudoti savo išmaniaisiais telefonais, pavyzdžiui, pažaisti žaidimų ar pažiūrėti filmukų. Tokiu atveju vertėtų patikrinti duodamą prietaisą, ar nėra aktyvių pirkėjo paskyrų ir nuo jų atsijungti. Jie paskyra akyvi, o joje suvesti kortelės duomenys, atlikti pirkimą ir patvirtinti mokėjimą galima vos keliais paspaudimais. Taigi vaikas, išsirinkęs patinkančią prekę, gali ją ir nusipirkti net pats to iki galo nesuprasdamas. Klaidos, jei neturi įpročio reguliariai tikrinti iš mokėjimo kortelės sąskaitos atliktų operacijų, gali iš karto nepastebėti ir tėvai.

Įdiekite stebėjimo parinktį

Vienas iš galimų žingsnių apsidraudžiant nuo tokių neplanuotų išlaidų – įdiegti tėvų kontrolę savo išmaniajame telefone arba pačioje programėlių parduotuvėje (pvz., „Google Play Parental controls“). Taip galėsite patvirtinti ne tik įvairių programėlių atsisiuntimą, bet ir pirkimus ar paslaugų prenumeratas. Jei tėvų profilis šeimos telefonų sistemoje nustatytas kaip administratoriaus, galite ne tik stebėti vaiko telefono veiklą, bet ir aiškiai matyti, kai yra įdiegiamos naujos programėlės, kai vaikas paprašo naudoti vieną iš jūsų įrenginių.

Įjunkite automatinius pranešimus

Jei leidžiate vaikui naudotis savo išmaniuoju telefonu ar planšete, taip pat svarbu įjungti automatinius pranešimus apie programėlių atsisiuntimą ir mokėjimų patvirtinimą. Taip galėsite iš karto matyti, ką vaikas veikė ir prireikus greitai atšaukti užsakytas paslaugas. Tokiais atvejais gali būti naudingi ir automatiniai pranešimai, kuriuos tėvai gali gauti apie mokėjimus, kai vaikas naudojasi savo mokėjimo kortele (sąskaita) ir telefonu.

Susitarkite dėl žaidimų sąrašo

Geriausia, jei su vaikais susitarsite ir dėl konkretaus naudojamų programėlių arba žaidimų rinkinio, pvz., trijų ar keturių programėlių, kuriomis jie gali naudotis laisvalaikiu. Tai leis tėvams sumažinti riziką patirti neplanuotas išlaidas. Jei visgi leisite vaikams naudotis mob. programėlėmis, kuriose galima atlikti mokėjimus, sudarykite konkrečių programėlių sąrašą. Tai bus naudinga, jei jūsų vaikas įsigijęs programėlę vėliau nuspręs ją išsitrinti. Tokiu atveju iš sąskaitos vis tiek būtų nurašomos lėšos, tačiau pagal programėlių sąrašą būtų lengva greitai nustatyti ir sustabdyti neplanuotus mokėjimus. Jei apsižiūrėjote, kad vaikas per klaidą atliko atsiskaitymą, susisiekite su pardavėju ar paslaugos teikėju ir išsiaiškinkite nesusipratimą. O taip pat – paverskite šią patirtį finansinio raštingumo pamoka. Jei vaikas jau pradėjo apsipirkinėti jūsų telefonu, metas pradėti su juo kalbėti apie asmeninius finansus ir pagrindines jų valdymo taisykles.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: