22-ąjį kartą prie Anzelmo Matučio Drevės

0
26

Gegužės 13 d. Pauosupės kaime, prie Anzelmo Matučio Drevės, nuaidėjo 22-oji vaikų poetinės kūrybos šventė „Poezijos pavasarėlis“, skirta Dzūkijos metams ir mylimo vaikų poeto A. Matučio 100-osioms gimimo metinėms. Skambėjo Uosupio čiurlenimas, paukščių balsai, vaikų juokas, muzika, dainos, dzūkų tarmė…

Šventę vedė ir dalyvius pasveikino „Keistuolių“ teatro aktoriai Vesta Šumilovaitė-Tertelienė ir Dalius Skamarakas, įkūniję Sedulėlės ir Bumbuliūno vaidmenis, o šventės kaltininką – poetą Anzelmą Matutį apibūdinę kaip grybautoją, meškeriotoją, talentingą poetą, rašiusį vaikams nuo trijų iki šimto trijų metų. Lietuvių liaudies dainas „Oi sodai, sodai“, „Kas po tėvo sodelį vaikščiojo“ padovanojo Ugnė Sereičikaitė ir Gaudrė Eidukevičiūtė, lietuvių liaudies kūrybos konkurso „Tramtatulis“ nacionaliniame rate pripažintos geriausiomis liaudies dainų atlikėjomis, mokytoja Vaida Žilinskienė.

15-ojo „Poezijos pavasarėlio“ laureatė ir pirmųjų penkiolikos švenčių organizatorė Birutė Švagždienė į susirinkusiuosius kreipėsi eilėraščiu „Basos kojytės“ iš knygos „Dvylikos svečių lauktuvės“, priminė „Poezijos pavasarėlių“ istoriją, kai 1985 m. pirmą kartą į Drevę susirinko Rudnios, Panočių ir Viečiūnų mokyklų mokytojai, A. Matutis tada sirgo, gulėjo ligoninėje. Po metų poeto jau nebebuvo, ir mokytojai jautė moralinę pareigą vėl susitikti, prisiminti poetą, atvyko A. Matučio bičiuliai aktorė Irena Leonavičiūtė, vaikų literatūros kritikas Jonas Linkevičius. Net nesitikėjom, kad tai išaugs į didelę šventę ir tęsis iki šiol. Jau 38 metus A. Matučio Drevė suburia daug vaikų, vyksta puikūs renginiai. Prisiminė ir dailininką Algimantą Švažą, sukūrusį šventės emblemą. Visa Birutės veikla, susijusi su Anzelmo Matučio atminimo puoselėjimu, pasak jos pačios, yra moralinės skolos grąžinimas žmogui, su kuriuo vaikščiota po girią. Skaitė vyro Vinco naujai sukurtą eilėraštį, skirtą poetui A. Matučiui.

Savo kūrybos eilėraščiu „Drambliuko svajonė“ dalyvius sveikino 2007 m. šventės laureatė Eugenija Strazdienė.

Tylos minute pagerbti šventės bičiuliai, kurių jau nebėra mūsų tarpe, kurie mus stebi iš dangaus platybių: poetai Martynas Vainilaitis, Alma Karosaitė, Juozas Nekrošius, Antanas Šarkelė, kompozitorius Jurgis Gaižauskas, grafikas Algimantas Švažas, aktorė Irena Leonavičiūtė.

Atvyko gausus būrys poeto giminaičių, Igliaukos, Zomčinės bendruomenės narių, Alytaus kraštotyros muziejaus atstovų, Lietuvos moksleivių ir mokytojų. Sūnūs Vytautas ir Valentinas Matulevičiai prisiminė, kaip buvo statomas namelis, ritualus, kuriuos turėjo atlikti kiekvienas svečias, kad patektų į Drevę, tėvelio išėjimus į girią ir iš ten parsineštus eilėraščius ar jų metmenis, džiaugėsi atkurta, prižiūrima ir gražiai tvarkoma Dreve, daugybe metų puoselėjamu A. Matučio kūrybiniu palikimu, prieš mėnesį suorganizuota konferencija. Dėkojo Varėnos rajono savivaldybei, Varėnos viešajai bibliotekai už iniciatyvas. Sakė, jog A. Matutis yra suvalkietis, bet Dzūkijoje „prilipo“ tik gerų žmonių dėka. Atsiminimais pasidalijo poeto dukterėčia Kristina Matulevičiūtė.

Koncertavo „Karališkasis vaikų orkestras“, suburtas Nerijaus Bakulos. Visi jo nariai – šaunūs ir charizmatiški muzikantai: Gediminas Stankevičius (būgnai), Chris Ruebens (gitara), Denis Murašov (bosinė gitara), Liutaras Janušaitis (saksofonas) kartu su Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos choru „Natų lietus“, vadovė Daiva Selevičienė, ir ankstyvojo meninio ugdymo grupės auklėtiniais, vadovas Nerijus Bakula atliko dainas. Klausytojus džiugino mažųjų Luknės ir Luko Jablonskų duetas, skaitovės Liepa Mališauskaitė ir Ieva Balkutė iš Varėnos „Ryto“ progimnazijos, mokytoja Danutė Zubkienė, festivalio „Susitikimas Ežio dvare“ laureatė Rasa Šnirpūnaitė, perskaičiusi pačios sukurtą šiai šventei jautrų tekstą apie Žemę „Ji“. Savo eilėraščius skaitė Gustė Juočytė (Kruonis), Rytė Puvačiauskaitė, Ugnius Bražinskas, Benas Venckus ir Eimantas Lučinskas (Alytus), Skaiva Matijoškaitė ir Urtė Tamošiūnaitė (Varėna) ir kt.

Šiemet eilėraščių apie Tėvynę, Žemę, Gamtą konkurse dalyvavo 82 jaunieji poetai iš Alytaus, Ignalinos, Jonavos, Kaišiadorių, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Mažeikių, Pagėgių, Panevėžio, Šilalės, Šilutės, Širvintų, Švenčionių, Tauragės, Varėnos, Vilkaviškio, Vilniaus, atsiuntę net 111 poezijos kūrinių.

Laureatais tapo Deivydas Šyvokas, Alytaus „Vidzgirio“ progimnazijos penktokas, už eilėraštį „Neapsakomas kraštas“, mokyt. Milda Vilkelytė; Rusnė Marcinkevičiūtė, Kaišiadorių r. Kruonio pagrindinės mokyklos aštuntokė, už eilėraštį „Odė lietuvių kalbai“, mokyt. Neringa Subačienė; Patricija Strumilaitė, Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos dvyliktokė, už eilėraštį „Bilietas atgal“, mokyt. Nijolė Toleikytė.

Deivydas mėgsta kurti eilėraščius, žaisti futbolą, kasdien sužinoti kažką naujo. Dalyvauja poezijos konkursuose ir yra tapęs laureatu. Rusnė myli gamtą, gyvūnus. Jai patinka dainuoti, kurti eilėraščius, klausytis muzikos, skaityti knygas, būti gryname ore, laisvalaikį leisti su draugais. Patricija yra aktyvi jaunoji kūrėja: rašanti, fotografuojanti, piešianti. Visas jos kūrybos sritis jungianti tema – gamta, iš gamtos ji semiasi įkvėpimo. Poeziją kuria keletą metų. Praėjusiais metais vykusiame konkurse „Neriam į Vilnių“ skambėjo Lietuvos atlikėjų dainos, sukurtos pagal jos eiles.

Kandidatus literatūrinei A. Matučio premijai, įsteigtai Varėnos rajono savivaldybės tarybos, gauti pristatė poetas, leidėjas, asociacijos „Slinktys“ vadovas Juozas Žitkauskas. Laureatu paskelbtas Vladas Braziūnas už eilėraštį „Kuosa Kro, pavasario pakerėta“ (knyga „Kuosos Kro namai ir atvirkščiai“, 2022 m.).

Vladas Braziūnas

Vertinimo komisijos narys, poetas Vainius Bakas kūrinį apibūdino: „Išgryninta formos ir turinio vienovė, klasikinis skambesys, kuriame ryškiai išsiskleidžia poetinės kalbos žodingumas, žaismingumas, individualūs įvaizdžiai, kurie skatina stebėti ir stebėtis, suklusti. „Kuosa Kro, pavasario pakerėta“, mano nuomone, yra neabejotinai gražiausias eilėraštis vaikams apie Tėvynę, Žemę, Gamtą, jeigu grožį suvoksime kaip kalbos skambumą, netikėtus ir estetiškus įvaizdžius, sklandžią ir grakščią formą. Tai tikras poetinis deimančiukas, kai literatūrinėmis priemonėmis pasiekiamas estetiško grožio formos ir turinio vienovė. Iš kitų pateiktų darbų jis išsiskiria meistriškai valdoma ritmika, netikėtais įvaizdžiais, rimais. Puikiai skamba pavasarišku žaismu alsuojantys posmai, tekstas idealiai tinka deklamuoti, jis praplečia kalbinį akiratį, taip pat akustiškai yra puikiai įsimenamas, ne tik gražiai skamba, bet turi ir savo prasminį klodą.“

Laureatą sveikino ir apdovanojimus įteikė Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Laima Denutienė.

Renginį rėmė Lietuvos kultūros taryba, Varėnos rajono savivaldybė, UAB „Varėnos pienelis“, Alytaus kraštotyros muziejus, Varėnos kultūros centras ir kt.

Daiva Armonienė

Varėnos viešosios bibliotekos Informacinių išteklių skyriaus bibliotekininkė

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: