Kai mokaisi vienuoliktoje klasėje, kai nori išbandyti viską, tik ne nuobodžias pamokas, ir kai turi staigmenų pilną lietuvių kalbos mokytoją, kartais gali išvengti sėdėjimo ne visada įdomiose pamokose. Juk mokytis galima ir kitais būdais. Pavyzdžiui, į mokyklą pasikviesti poetus Vytautą Kazielą bei Viktorą Rudžianską, kurie galėtų papasakoti ir paskaityti savo kūrybą, o visą susitikimą-pamoką pravestų poetė Rita Makselytė, dar žinoma slapyvardžiu Zirzulė, ilgą laiką kuravusi kūrybos svetainę zaliazole.lt.
Na, sausio 24-ąją mūsų gimnazijoje ir įvyko tokia pamoka, kurią labiau norėtųsi vadinti susitikimu. Kaip pamokos metu sužinojau, pas mus apsilankę kūrėjai nėra vien poetai, bet ir skirtingų leidyklų redaktoriai bei literatūrinių premijų laureatai. Štai Viktoras Rudžianskas – leidyklos „Kauko laiptai“ redaktorius, Poezijos pavasario laureatas ir Vytautas Kaziela apdovanotas A. Miškinio literatūrine premija ir dirba leidykloje „Kintava“, o jo poezijos rinkinys „Alyvmedžiai“ dalyvauja šių metų geriausių poezijos knygų penketuke.
Taigi garbingieji svečiai, šiltai pristatyti mūsų laikinosios mokytojos, skaitė savo poeziją. Man labiausiai patiko klausytis eilėraščių atsiradimo istorijų, o ypač tų, kurios buvo susijusios su netoli Merkinės įsikūrusiu Pelekiškės kaimu. Tiesa, kad susitikimo metu mes, mokiniai, nemąstytumėme tik apie orą ir bites, poetai palietė ir vieną iš šiuo metu daugiausiai vienuoliktokų dėmesį traukiančių žmonių – lietuvių literatūros klasiką Kristijoną Donelaitį bei papasakojo apie savo ryšį su pirmosios lietuvių grožinės knygos autoriumi. Poetas V. Rudžianskas minėjo, kad kaip tik vienoje iš savo knygų jis ir susimąstė apie Donelaitį, mat perskaitęs straipsnį apie varnų ilgaamžiškumą ir pamatęs skrendantį didžiulį šių paukščių būrį – tarsi kilimą, pagalvojo, jog galbūt kažkuris varnas iš to būrio yra matęs mūsų garsųjį ir Apšvietos metu gana modernų poetą. Taip pat kartu su poetu pagalvojome ir apie paukščių svarbą Kristijono Donelaičio „Metuose“, apie klasiko išreikštą jų gebėjimą džiaugtis Dievo duotu pasauliu. Šiek tiek vėliau tema pakrypo prie kitų talentingų lietuvių poetų, tokių, kaip Sigitas Geda, Marcelijus Martinaitis…
Taigi, manau, kad šis susitikimas praplėtė ne tik vienuoliktokų, bet ir kitų jame dalyvavusių mokinių ar mokytojų akiratį, daugiau sužinojome apie atvažiavusius poetus, paklausėme jų giliaminčių tekstų apie žmogaus gyvenimą, meilę, tėvynę. Sužinojome, kaip gimsta eilėraščiai, o, svarbiausia, apkalbėjome labai mums rūpimą Donelaitį, apie kurį trečios gimnazijos klasės mokiniams reikės parašyti dar ne vieną pastraipą…
Agnė Baltulionytė, IIIg kl.
Merkinės Vinco Krėvės
gimnazija
Renginio akimirkos Kotrynos Černiauskaitės, Iag kl,
fotografijose