Koronovirusas braunasi į Lietuvą

0
82

Lietuvoje antradienio vakarą patvirtinti du nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Bendras šalyje patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičius išaugo iki trijų, pranešė Vyriausybė.

Pasak pranešimo, du nauji koronaviruso atvejai patvirtinti antradienį 22 val. Antradienį ištirti 15 mėginių. Iki šiol iš viso atlikta apie 300 tyrimų dėl įtariamo koronaviruso.

Šiuo metu Lietuvoje stebimi daugiau kaip 5,5 tūkst. žmonių, kurie grįžo iš viruso labiausiai paveiktų teritorijų užsienyje.

Pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis Lietuvoje nustatytas vasario 28 dieną iš Italijos grįžusiai šiaulietei.

Siūloma vengti grynųjų atsikaitant už prekes ir paslaugas

Gyventojams rekomenduojama vengti atsiskaitinėti grynaisiais pinigais, o rinktis elektronines atsiskaitymo priemones (banko korteles, elektroninę bankininkystę). Jeigu visgi atsiskaitoma banknotais ir monetomis, būtina kuo dažniau plautis rankas, neliesti veido neplautomis rankomis. Tokiu atveju, kai atsiskaitant tenka rankiniu būdu suvesti PIN kodus, taip pat būtina iškart atsakingai pasirūpinti rankų higiena.

Šios rekomendacijos teikiamos, atsižvelgdami į tai, kad banknotais ir monetomis žmonės keičiasi labai greitai (jie greitai perduodami iš rankų į rankas, be to, tėvai duoda jų vaikams), į tai, kad išlieka teorinė viruso perdavimo tikimybė per pinigus, taip pat į tai, kad kol kas trūksta duomenų apie šio viruso gyvavimo aplinkoje laiką.

Nors užkrečiamųjų ligų plitimo atvejų naudojant grynuosius nėra nustatyta, banknotai ir monetos yra vieni iš labiausiai užterštų daiktų. Mokslininkai yra nustatę, kad pinigų paviršiuje galima aptikti įvairių bakterijų ir virusų, kurios platinamos per rankas. Grynieji pinigai yra vieni dažniausiai naudojamų aplinkos daiktų, kuriais žmonės ypač sparčiai keičiasi, todėl jų naudojimas teoriškai yra galimas užkrečiamųjų ligų sukėlėjų perdavimo būdas.

Šiuo metu yra žinoma, kad pagrindinis būdas, kuriuo žmogus gali užsikrėsti koronavirusu yra oro lašelinis, kai sergantis žmogus virusą kitam perduoda kosėdamas, čiaudėdamas. Iki šiol mokslininkai neturi tikslaus atsakymo, kiek laiko šis koronavirusas išlieka gyvybingas aplinkoje. Koronavirusų šeimai priklausantys virusai ant aplinkos daiktų gali išgyventi pakankamai ilgai – iki 9 dienų. Deja, kol kas duomenų apie naujojo koronaviruso (COVID-19) atsparumą aplinkai mokslininkai nėra pateikę.

Lietuvos bažnyčiose – prevencinės priemonės dėl koronaviruso

Lietuvos bažnyčiose dėl koronaviruso grėsmės atsisakyta švęsto vandens, taip pat rekomenduojama tikintiesiems nebučiuoti kryžių ir kitų relikvijų.

Apie tai spaudos konferencijoje antradienį pranešė Lietuvos Vyskupų Konferencijos generalinis sekretorius, kunigas Kęstutis Smilgevičius.

„Išnyko švęstas vanduo, naudojamas bendrai. Tai yra padaryta, kad nesudarytume galimybių virusui plisti. Laikinai atsisakyta visų kontaktinių pamaldumo būdų, kurie galėtų leisti infekcijai plisti“, – sakė dvasininkas.

„Rekomenduojama šiuo metu nebučiuoti kryžių, kas kai kur yra tradicija, nebučiuoti relikvijų“, – teigė jis.

Pasak K. Smilgevičiaus, švęsto vandens šalies katalikų maldos namuose atsisakyta jau apie dešimt dienų, tačiau tai – tik bendro naudojimo švęstas vanduo.

„Švęsto vandens jau apie dešimt dienų kai jo ten nėra. Noriu pabrėžti, kad tai yra vanduo, kuris yra daugelio žmonių naudojamas. Tai nereiškia, kad mes atsisakysime apšlakstymo sekmadieniais, ar švęsto vandens ten, kur jis prieinamas tik vienam kunigui“, – sakė kunigas.

„Šita priemonė šiuo metu yra būtina. Džiaugiamės, kad visoje Lietuvoje ji buvo labai greitai įvykdyta“, – pridūrė jis.

Lietuvos bažnyčiose ir parapijose taip pat turėtų būti pakabinti ir informaciniai lapai su rekomendacijomis, ten pat sudarytos sąlygos nusiplauti rankas.

Be kita ko, pasak K. Smilgevičiaus, kol kas nėra būtinybės dėl koronaviruso grėsmės keisti komunijos dalijimo tradicijų.

„Šiuo metu tikrai nėra jokios būtinybės tą daryti“, – sakė dvasininkas.

„Valstybės ir Bažnyčios bendradarbiavimo pavyzdys“

K. Smilgevičius taip pat pabrėžė, kad dabartinis išbandymas koronavirusu yra Bažnyčios ir valstybės efektyvaus bendradarbiavimo pavyzdys.

„Šis išbandymas yra gražus Bažnyčios ir valstybės efektyvaus bendradarbiavimo pavyzdys“, – pasakojo Lietuvos Vyskupų Konferencijos atstovas.

Anot jo, kol kas papildomų apribojimų, kaip kai kurių tradicinių pamaldų atsisakymo, imtis dėl koronaviruso grėsmės neketinama, tačiau situacija stebima.

K. Smilgevičius taip pat priminė, kad sekmadieniais eiti į bažnyčią reikėtų tik tiems, kurie gali tą padaryti. „Pareiga galioja tik tiems, kurie tą pareigą gali įvykdyti, o tai reiškia – pakankamai sveikiems žmonėms. Jeigu negali pareigos įvykdyti dėl ligos, tu tos pareigos ir neturi, ji tau negalioja“, – sakė K. Smilgevičius.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: