Varėniškio automobiliu į Vakarus keliavę keturi sirai bus perduoti Latvijos pasieniečiams

0
106

Kalvarijos pasieniečiai sučiupo varėniškį, kuris į Vakarų Europą gabeno keturis neteisėtus migrantus. Visi jie – dokumentų neturėję vyrai. Pirminiais duomenimis, šie užsieniečiai vyko iš Latvijos, į kurią pateko neteisėtai kirtę sieną su Baltarusija.

Antradienio popietę VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kalvarijos pasienio užkardos pareigūnai prie vidaus Europos Sąjungos sienos su Lenkija vykdė neteisėtos migracijos prevenciją bei kontrolę. Ties Pelucmurgių kaimu (Kalvarijos sav.), netoli kelio Marijampolė–Suvalkai esančioje aikštelėje, pasieniečiai atkreipė dėmesį į nuošaliau stovintį automobilį „Lexus“ lietuviškais registracijos numeriais. VSAT pareigūnai nusprendė jį patikrinti. Prie automobilio vairo sėdėjo 67-erių Varėnos gyventojas. Jo pateikti dokumentai pasieniečiams abejonių nesukėlė. Tačiau pažvelgę į automobilio saloną, VSAT pareigūnai išvydo jau įprastą vaizdą – keturis svetimšalius vyrus. Nė vienas jų neturėjo dokumentų. Jie prisistatė Sirijos piliečiais, nuo 22 iki 32 metų amžiaus.

Užsidirbti susigundžiusį varėniškį ir neteisėtus migrantus pasieniečiai sulaikė.

Tyrimo metu paaiškėjo, jog šie Sirijos piliečiais prisistatantys vyrai į Latviją pateko neteisėtai kirtę sieną iš Baltarusijos. Pasinaudodami gabentojo paslaugomis, jie iš Latvijos per Lietuvą ir Lenkiją planavo pasiekti vieną iš Vakarų Europos valstybių.

Vairuotojas pasieniečiams prisipažino, kad už jų nugabenimą iš Latvijos į Lenkiją jis turėjo gauti 3 200 dolerių atlygį.

VSAT Varėnos pasienio rinktinėje dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną pradėtas ikiteisminis tyrimas, kuriam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras. Už tokią nusikalstamą veiką numatytas laisvės atėmimas iki 8 metų.

Sulaikyti keturi sirais pasivadinę vyrai laikinai apgyvendinti viename Varėnos pasienio rinktinės padalinių. Artimiausiu metu jie bus perduoti Latvijos pasieniečiams.

Po apklausos vairuotoją, skyrus jam kardomąją priemonę – dokumento paėmimą ir rašytinį pasižadėjimą neišvykti, VSAT pareigūnai paleido.

Automobilis laikinai saugomas Kalvarijos pasienio užkardoje.

Pernai VSAT fiksavo didelį neteisėtos antrinės migracijos iš Latvijos padidėjimą. Iš viso 2023 m. buvo sulaikyti 1 193 neteisėti migrantai, kurie gabenti ar patys vyko iš Latvijos, į kurią jie dažniausiai neteisėtai įsibrovė iš Baltarusijos.

2022 m. buvo sulaikyti tik 84 neteisėti migrantai.

Pernai du trečdalius tokių užsieniečių sulaikė Lietuvos pareigūnai prie ES vidaus sienų su Latvija ir Lenkija, kur nėra nuolatinės kontrolės, arba šalies viduje. Trečdalį tokių migrantų dar sulaikė Lenkijos pareigūnai.

Tokius atėjūnus, atlikę reikalingas procedūras, Lietuvos pasieniečiai paprastai grąžina kolegoms iš Latvijos.

VSAT duomenimis, penktadalis, t. y. 256 asmenys, iš Latvijos pernai vykusių tokių migrantų buvo neteisėtai pasišalinę iš šios šalies užsieniečių apgyvendinimo centrų. Likę 80 proc., t. y. 937 asmenys, iš Baltarusijos neteisėtai kirtę Latvijos sieną bandė vykti per Lietuvą savo tikslo valstybių link.

Pernai Lietuvos VSAT pareigūnai sulaikė 168 neteisėtų migrantų gabentojus. Pagal pilietybę daugiausia tarp jų buvo Latvijos piliečių – 53. VSAT pareigūnams įkliuvo ir 9 už neteisėtų migrantų gabenimą  užsidirbti susigundę Lietuviai.

Į neteisėtą žmonių gabenimą įsitraukę asmenys stengdavosi užtikrinti migrantų pasitikimą prie Latvijos sienos su Baltarusija arba prie Latvijos užsieniečių apgyvendinimo vietų ir gabenti užsieniečius iš šios šalies per Lietuvą jų tikslo valstybių Vakarų Europoje link, dažniausiai – į Vokietiją.

Užsieniečiai iš Latvijos neteisėtai vykdavo ne tik naudodamiesi gabentojų paslaugomis grupėmis nuo kelių iki daugiau kaip dvidešimties asmenų, bet kartais, apsirūpinę svetimais arba klastotais kelionės dokumentais, pasirinkdavo maršrutinius autobusus.

2023 m.  Latvija patyrė itin didelį Baltarusijos organizuojamos neteisėtos migracijos spaudimą. Į Latviją pernai brovėsi ir nebuvo įleista beveik puspenkto karto daugiau neteisėtų migrantų nei į Lietuvą, atitinkamai 13 868 ir 2 643.

Nuo Baltarusijos režimo sukeltos migracijos krizės pradžios 2021 m. vasarą iki 2023 m. pradžios Lietuva buvo svarbesnis nei Latvija rytinės kaimynės taikinys. Ir 2021 m., ir 2022 m. į Lietuvą mėgino patekti dukart daugiau migrantų nei į Latviją.

VSAT Varėnos pasienio rinktinės viešųjų ryšių specialistės Lauros Jurgelevičiūtės inf.ir asociatyvios nuotr.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: