Kino filmo „Bėgantis skustuvo ašmenimis“ scena, kurioje durų atidarymui nuskaito akies rainelę, pasirodė porą metų prieš tai, kai šis sprendimas buvo sukurtas realybėje. Kurios iš anksčiau buvusių utopinių kino filmų idėjų jau tapo mūsų išmanios namų apsaugos kasdienybe? Jūsų dėmesiui – Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, pasakoja apie sumanius namų apsaugos įrenginius ir visai netolimą bei dar išmanesnę namų apsaugos ateitį.
Biometriniai apsaugos sistemų sprendimai
Biometriniai duomenų apsaugos sprendimai išmaniuosiuose telefonuose jau jokia naujovė. Integruoti piršto atspaudų skaitytuvai ar veido atpažinimo sprendimai tapo būtinu save gerbiančio flagmano atributu. Kadangi telefonai yra dažniausiai naudojami prietaisai, sunku būtų surasti geresnę terpę tokių technologijų tobulinimui. Tačiau jos skinasi kelią ir į kitas sritis.
Namų apsaugos sistemos – ne išimtis. Biometriniai sprendimai pritaikyti ir skaitmeninėms spynoms. Paprasčiausias tokio prietaiso variantas – piršto atspaudo skaitytuvas. Žmogui tiesiog užtenka pridėti prie jo savo pirštą ir durys atsirakina. Kai kurios išmaniosios spynos panašiai naudoja ir kitą žmogaus organą – akį.
Saugumo tokiu atveju iš tiesų daugiau, bet nukenčia patogumas. Tačiau protingų namų vizijoje tokiems prietaisams vargu ar liks vietos. Panašu, kad juos pakeis veido atpažinimo technologija. Žmogui nebereikės nieko daryti – kamera jį atpažins artėjantį prie durų.
Išmaniosios apsaugos
kameros
Jei anksčiau vaizdo stebėjimo sistemą turėjo diegti patyręs meistras, šiandien šia įranga pradėti naudotis kur kas paprasčiau. Dauguma belaidžių apsaugos kamerų valdomos tiesiog išmaniuoju telefonu, per joms skirtą aplikaciją. Vaizdo įrašai išsaugomi atminties kortelėje arba saugiai užšifruotuose serveriuose, todėl prireikus galima bet kada juos peržiūrėti.
Pavyzdžiui, kompaktiška „Arlo Go“ jau sugeba prisitaikyti prie savininko poreikių. Jai nereikia nei Wi-Fi ryšio, nei elektros lizdo. Kamera naudoja standartinę SIM kortelę bei ypač ištvermingą bateriją. Vaizdą galima stebėti tiesiogiai arba peržiūrėti įrašus, išsaugotus debesyje. Be to, kelias kameras taip pat galima sujungti į vientisą tinklą, taip dar labiau išplečiant saugumo sistemą.
Tuo tarpu kita, programėle valdoma, belaidė lauko ir vidaus vaizdo kamera „EZVIZ C3W Color Night Vision“ turi integruotą garsiakalbį ir mikrofoną įspėjimams realiu laiku. Ji taip pat gali atpažinti judesį ir automatiškai per garsiakalbį paleisti iš anksto paruoštą balso įrašą.
Nuo išmaniųjų dūmų detektorių iki protingų langų
Dūmų detektoriai – privaloma apsaugos priemonė kiekvienuose namuose. Standartiniai prietaisai turi vieną ryškų minusą – apie kilusį pavojų iš jų operatyviai sužinome tik tuo atveju, jeigu tuo metu patys esame namuose.
Išmaniųjų dūmų detektorių uždavinys yra išspręsti šią problemą. Juos galima suporuoti su telefonu (ar net keliais telefonais), todėl pranešimą apie tai, kad dūmų lygis pasiekė pavojingą ribą, žmogus gauna tiesiai į savo mobilųjį. Tokie detektoriai gali būti sujungti ir su artimiausios ugniagesių stoties sistemomis. Šie sprendimai padeda daug patikimiau apsidrausti nuo galimų nelaimių.
Protingi langai – kita ypač reikšminga išmanios namų apsaugos sistemos dalis. Lango profilyje integruoti judesio davikliai ne tik atpažįsta judesius ir apie juos praneša išmaniajame, bet gali įjungti šviesos ar garso signalą įsilaužėliui atbaidyti.
Kai kurios langų apsaugos sistemos, įsibrovėliui prisiartinus prie lango, pakeičia stiklo spalvą – plėšikas informuojamas, kad yra pastebėtas ir laužtis neverta. Tokios langų sistemos taip pat gali būti susietos su apsaugos tarnybomis, kai namų šeimininkai yra išvykę.
Kokiuose namuose gyvensime ateityje?
Tikimasi, kad ateityje namų saugumą užtikrinantys prietaisai ir sistemos taps tokie intuityvūs ir išmanūs, kad mes jų paprasčiausiai nebepastebėsime, o jų teikiama nauda apims vis daugiau sričių.
Pavyzdžiui, jie ne tik supaprastins mūsų buitį, bet ir palengvins senjorų ar žmonių su negalia kasdienybę.
Jau dabar atsiranda sprendimų, kurie stebi namų vidų ir praneša artimiesiems, jeigu gyventojas nustoja judėti arba priešingai – elgiasi neįprastai, kas gali signalizuoti apie pasikeitusią sveikatos būklę.
Protingi elektros jungikliai, išmanūs termostatai, dūmų detektoriai ar daiktų ieškikliai tiesiog padės dar geriau apsisaugoti nuo žmogiškų klaidų. Čia neabejotinai pravers ir tobulėjančios balso atpažinimo technologijos – vis daugiau prietaisų mes kontroliuosime savo balsu.