Spalio 1 d. startavo pirma pasaulyje visiems šalies namų ūkiams prieinama nutolusių saulės jėgainių platforma „Ignitis saulės parkai“, kuri suteiks galimybę elektros energiją iš saulės gaminti ne tik individualių namų, bet ir daugiabučių gyventojams. Tuo pačiu, platforma yra atvira visiems saulės elektrinių vystytojams, kurie gali pateikti savo projektus pardavimui. „Ignitis saulės parkų“ projektas startuoja įsigaliojus Atsinaujinančių energijos išteklių ir Elektros energetikos įstatymų pakeitimams, leidžiantiems elektrą iš saulės gaminti vienoje Lietuvos vietoje, o vartoti – kitoje.
„Vienas svarbiausių „Ignitis grupės“ siekių yra prisidėti prie Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijoje iškeltų tikslų – „Ignitis saulės parkai“ ne tik įgalins gyventojus dalyvauti žaliosios energijos gamyboje, bet ir sukurs atvirą platformą saulės parkų vystytojams, norintiems parduoti savo projektus. Tai – visiškai inovatyvus sprendimas, paremtas atviros, liberalios, konkurencinės rinkos privalumais. Matome, kad rinkos dalyvių susidomėjimas yra didelis ir tuo pačiu tikimės, kad ateityje atvirų platformų sprendimus galėsime įgyvendinti didesnėse rinkose, taip užtikrindami maksimalią grąžą Lietuvai“, – teigia „Ignitis grupės“ generalinis direktorius Darius Maikštėnas.
Planuojama, kad pirmoji „Ignitis saulės parkų“ platformoje siūloma elektrinė pradės gaminti elektrą jau 2020 metų kovo mėnesį, o pirmaisiais jos savininkais galės tapti apie 1500 gyventojų. „Ignitis“ prognozuoja, kad palankios sąlygos ir skiriama parama gaminančių vartotojų skaičių augins greitai – tikimasi, kad kitų metų pabaigoje jis perkops 10 tūkstančių.
„Kurdami platformą siekėme, kad kuo daugiau Lietuvos gyventojų galėtų tapti gaminančiais vartotojais be didelių pastangų ar investicijų. „Ignitis“ užsakymu atlikta apklausa parodė, kad net 9 iš 10 individualių namų savininkų norėtų arba svarstytų gaminti elektrą iš saulės, tačiau nenori aiškintis, kaip veikia procesas, ir bijo biurokratinių kliūčių. Daugiabučių gyventojai apie saulės elektrines apskritai galėjo svarstyti tik teoriškai. „Ignitis saulės parkai“ maksimaliai supaprastina procesą – platforma ne tik leis gyventojams tapti gaminančiais vartotojais vos kelių mygtukų paspaudimu, bet ir padės taupyti. Skaičiuojame, kad atsižvelgiant į mokesčius ir dabartinę elektros kainą, virtualių saulės elektrinių bendrasavininkai iš savo elektros tiekėjo gaus iki 70 proc. mažesnes sąskaitas už suvartotą elektrą“, – pasakoja „Ignitis“ generalinis direktorius Darius Montvila.
Kaip veikia „Ignitis saulės parkų“ platforma?
„Ignitis saulės parkų“ platformoje gyventojai galės įsigyti arba išsinuomoti bet kurio vystytojo siūlomą saulės elektrinės dalį, kurios minimalus galingumas yra 1 kW, o maksimalus – 30 kW. Įsivertinti, kokio tiksliai galingumo reikia, padės įdiegta konkrečiam būstui reikalingos elektros galios bei naudos skaičiuoklė. Remiantis vidutiniu Lietuvos butų elektros suvartojimu, didžiajai daugumai gyventojų užtektų 2-3 kW galingumo saulės elektrinės tam, kad patenkintų visą elektros vartojimo poreikį.
Pasiskaičiavus reikiamą galią ir pasirinkus, kurioje siūlomoje elektrinėje norima nusipirkti ar nuomotis dalį jėgainės, bus galima atlikti rezervaciją. Vienkartinis negrąžinamas rezervacijos mokestis yra 50 eurų, kuris vėlesniuose projekto etapuose bus įskaičiuotas į elektrinės įsigijimo ar nuomos sutartį. Pasibaigus saulės elektrinės statyboms, užsirezervavusieji turės pirmumo teisę įsigyti norimą galios kiekį šioje elektrinėje.
Nutolusioje saulės elektrinėje įrengtas skaitiklis, matuojantis pagaminamos elektros energijos kiekį realiu laiku, nustatys, kiek elektros energijos buvo pagaminta, o „Energijos skirstymo operatorius“ sugeneruotą elektros energiją padalins visiems elektrinių savininkams proporcingai. Kiekvieno elektrinės bendrasavininko ar nuomininko namuose taip pat bus įrengtas skaitiklis su nuotolinio duomenų nuskaitymo funkcija. Jis matuos, kiek elektros energijos namų ūkis suvartojo. Mėnesio gale elektrinių savininkai gaus sulygintą elektros energijos sąskaitą.
Ką tai reiškia? Jei saulės elektrinė pagamins daugiau elektros nei namų ūkis suvartojo, už ją mokėti nereikės, o perteklinė elektros energija bus „sandėliuojama“ tinkluose iki vienerių metų – gyventojas mokės tik pasinaudojimo tinklais mokestį. Jeigu perteklinės elektros likutis bus išnaudotas, o saulės elektrinė pagamins mažiau elektros energijos nei namų ūkis suvartojo, gyventojas mokės už suvartotos ir pasigamintos elektros energijos skirtumą.