Breksitas Didžiąją Britaniją lietuviams gali paversti antrąja Norvegija

0
130

Politikų priimami sprendimai tarsi tolina vadinamojo kietojo breksito scenarijų, kuris britus iš Europos Sąjungos (ES) išvestų be jokių sutarčių ir iškart paverstų trečiąja šalimi su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis. Tačiau net jei Didžioji Britanija pasitrauktų su susitarimu, „persikrauti“ bus priverstas ne tik verslas: gyventojai taip pat turės pakeisti apsipirkimo ar dovanų siuntimo įpročius.

„Magnusson ir partneriai“ advokatas, muitų ir prekybos teisės ekspertas Eligijus Vinckus sako, jog bet kurio tipo britų pasitraukimo iš ES atveju Didžiosios Britanijos siena, o kartu ir didesnė kontrolė, turės būti atkurtos.
„Reikia turėti omenyje, kad Didžiajai Britanijai išstojus iš Bendrijos, ant sienos bus pradėtos taikyti muitinės procedūros. Ar jos bus švelnesnės, ar kaip tik labai griežtos, priklausys nuo to, kokį scenarijų pasirinks britai: išeis su susitarimu ar garsiai užtrenks duris. Kol kas labiau tikėtina, kad susitarimas su Bendrija bus, todėl ir šalies rinka neužsivers taip radikaliai“, – teigia advokatas.

Taps panaši į Norvegiją
Didžioji Britanija ilgus metus sieta su finansų gerovės sinonimu ir pritraukė daug emigrantų iš Lietuvos. Jų į gimtąją šalį siunčiami siuntiniai, kaip ir Lietuvos gyventojų pirkiniai britų interneto parduotuvėse po breksito pateks į muitinės akiratį.
Gali būti, kad įsigalios panaši tvarka kaip ir su Norvegija, kuri nėra ES šalis-narė, todėl prekių ar nekomercinių siuntinių judėjimas per sieną nėra toks laisvas, kaip su kitomis ES valstybėmis.
„Tam reikia ruoštis, nes kai laisvo prekių tranzito sistema nutrūks, bus pradėti taikyti muitinės formalumai, atsiras administracinė našta. Gali tekti forminti importą ar eksportą – panašiai, kaip dabar vyksta su Norvegija, deklaruojant siuntas. Trečios šalies statusą įgavusi Didžioji Britanija sukels tam tikrų nepatogumų ir teks laikytis naujų žaidimo taisyklių“, – atkreipia dėmesį advokatas.
Be to, tikėtina, kartu su breksitu įsigalios ir ribojimai, kiek ir kokių prekių galima įvežti į Didžiąją Britaniją bei, atitinkamai, įsivežti iš jos. Tai paprastai apima alkoholio bei tabako produktus.
Keičiant gyvenamąją vietą ir atvykstant į Lietuvą iš trečiųjų šalių, neapmokestinamas asmeninis turtas ar buities daiktai, kurie sutuoktinio atsigabenami į mūsų šalį po santuokos sudarymo.

Data vis dar neaiški
Kada Didžioji Britanija pasitrauks iš ES, toliau lieka neaišku ir priklausys nuo politikų. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad tai vis tiek įvyks, be to, artėja kalėdinis laikotarpis ir intensyvesnė prekyba bei išaugęs siuntų srautas, vartotojams vertėtų įvertinti šiuos niuansus.
Tą reikėtų padaryti ir tiems, kurie ruošiasi siųsti siuntas artimiesiems Lietuvoje iš Didžiosios Britanijos arba iš Lietuvos į Didžiąją Britaniją.
„Situacija yra labai dinamiška ir breksito data lieka neaiški. Jis gali įvykti po mėnesio, dviejų ar trijų, todėl būtų neprošal apgalvoti savo planus ir nepalikti visko paskutinei minutei“, – teigia advokatas.
2016 metų birželį 52 proc. britų nubalsavo už breksitą. Europos Sąjunga pratęsė Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES terminą iki 2020 metų sausio 31 dienos – tai reiškia, kad šalis iki to laiko bloką gali palikti bet kuriuo metu.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: