Kai valdžia „neturi prievolės“…

0
76

Antradienį įvyko prieš dvi savaites atidėtas rajono tarybos posėdis, kuriame buvo apsvarstyti ir priimti sprendimai įvairiais klausimais, taip pat nuskambėjo 7 pareiškimai, tačiau vėl „sublizgėjo“ Varėnos savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas, nesugebėjęs tinkamai atsakyti nei į iš anksto pateiktus klausimus, nei nuskambėjusius posėdyje, tad gelbėdamas savo direktorių meras klausinėjimą nutraukė 4 minutėmis anksčiau…

Romana Vaičkutė

Kam valdžia turi prievolę?
Prieš keletą mėnesių nuspręsta rajono tarybos posėdžiuose išklausyti Varėnos r. savivaldybės administracijos direktoriaus ir Ekstremalių situacijų komisijos pirmininko Alvydo Verbicko pranešimą apie COVID-19 situaciją rajone ir su šia problema susijusius kitus reikalus. Antradienio posėdyje A.Verbickas sakė, jog COVID-19 situacija stabilizavosi ir gerėja – pagal sergamumą sausio mėnesį Varėnos rajonas dar buvo raudonojoje zonoje, dabar – tik 40 vietoje.
Kilo klausimų dėl skiepų. Povilas Saulevičius domėjosi, kada bus pradėti skiepyti mokytojai, į tai buvo atsakyta, kad dabar sudaromi sąrašai, pirma bus baigti skiepyti darbuotojai, tada – mokytojai. Į P.Saulevičiaus klausimą, kiek yra paskiepyta ir kiek dar reikia paskiepyti medicinos ir socialinių paslaugų darbuotojų, A.Verbickas negalėjo atsakyti, teigdamas, kad reikia „kreiptis į vyriausią vakcinatorę“.
Algis Miškinis pažėrė kritikos: rizikos grupės gyventojai kviečiami registruotis, tačiau prisiskambinti nurodytu telefonu neįmanoma – arba užimtas, arba niekas nekelia ragelio. Merkinės ir Valkininkų žmonės tik prisiskambinę sužinojo, kad jiems reikia registruotis pas savo šeimos gydytojus. „Kodėl apie tai nebuvo informacijos anksčiau?“ – klausė A.Miškinis.

„Mes susisieksim su PSPC vadovu ir šį klausimą išspręsim, nematau problemos“, – sakė A.Verbickas. Jaunius Grikšas klausė, kokia prasmė statyti policijos postus ne ties rajonų riba, o palei Varėną? A.Verbickas sakė: „Nemanau, kad turiu atsakyti į šitą klausimą, tai yra policijos reikalas“.

Snygis – nebuvo ekstremali situacija
Prieš savaitę opozicijos nariai raštu surašė klausimus dėl kelių valymo ir kitų problemų, susijusių su sausio pabaigoje bėdų mūsų rajone pridariusiu snygiu ir pateikė A.Verbickui, kad turėtų laiko tinkamai pasiruošti. Tačiau, pasak P.Saulevičiaus, posėdžio metu nebuvo atsakyta nė į pusę pateiktų klausimų, todėl teko vėl klausinėti.
A.Verbickas teigė, kad snygis nebuvo ekstremali situacija, tai buvo tik sudėtinga situacija vien dėlto, kad iškrito didelis sniego kiekis, „todėl surengti ekstremalių situacijų komisijos posėdžio prievolės neturėjom“. A.Verbickas sakė, kad dėjo visas pastangas, padėjo ESO, kad atstatytų dingusią elektrą dėl nuvirtusių medžių nutrauktų laidų, šalinant medžius, valant kelius. Tiesiogiai į ūkininkus dėl kelių valymo nebuvo kreiptasi – „mes neturim prievolės tai daryti, su ūkininkais bendrauja seniūnai“. Direktorius informavo, kad savivaldybė yra pasirašiusi 9 sutartis dėl kelių valymo ir tvarkymo – 8 yra seniūnijoms ir viena – Varėnos miestui ir Senajai Varėnai. Savivaldybei priklausančius kelius prižiūri trys įmonės – UAB „Kelių priežiūra“, UAB „Varėnos aplinkos tvarkymo grupė“, ir UAB „Bebrusas“. Darbus priima ir aktuoja seniūnas, jei darbas yra atliktas netinkamai, rangovas neatlygintai šalina visus trūkumus. Barstomas druskos ir smėlio mišinys tam, kad atitirpdytų sniegą, kurį paskui būtų galima tinkamai nuvalyti. Savivaldybė, pasak A.Verbicko, neturi teisinio pagrindo aprūpinti gyventojus generatoriais, kai dingsta elektra, tai yra elektros tiekimo operatorių rūpestis. Į rajoną buvo atvežti 4 generatoriai, bet ne pavieniams asmenims.

Meras A.Kašėta davė 10 minučių klausimams
Angelė Malinovskienė klausė daugelio varėniškių vardu: „Kiek laiko dar būsim „Aplinkotvarkos grupės“ įkaitais? Aš du kartus siūliau miesto valymą ir tvarkymą perduoti Varėnos šiluminiams tinklams. Tai – savivaldybės įmonė, kurią būtų galima lengviau kontroliuoti, o ne būti įkaitais UAB, kuri neaišku, ką išdarinėja.“ A.Verbickas sakė, kad „šiai dienai šilumai negali perduoti, nes šiluma negali tokios funkcijos teikti, bet mes galvosim apie kažko panašaus sukūrimą. Galbūt. Nežinau, kiek jus pasiekia gyventojų skundai, manęs jie nepasiekia, kai pasiekia, reaguojam. O kas dėl miesto tvarkymo – skelbiam konkursus, kitos galimybės neturim; kas ateina, kas dalyvauja, su tais ir pasirašom sutartį.“
Danutė Karalevičienė sakė: „Nuo jūsų pasirašytos sutarties ir nuo konkurso sąlygų priklauso tai, ką mes dabar turim. Jeigu konkursas padarytas taip, kad jie laimėtų, jie visada laimės, o mes turėsim nekokybišką darbą. Jeigu sudėsim visus saugiklius, tai bus viskas tvarkoj. Tai galbūt reikėtų tą sutartį paviešinti, kad visi matytų, kiek ten yra nekokybiškų daiktų. Žmones galbūt labiausiai papiktino elektros nebuvimas. Aš esu užregistravusi gedimą ir iki šiol niekas nepaskambino ir nepasidomėjo. Kaip galima dėkoti, kai keliai pas žmones užpustyti, kai žmones neturi elektros savaitę ir daugiau, ar manot, direktoriau, kad jie darbą gerai padarė? Tai nėra situacija – tai yra žiema…“ A. Verbickas tikino, kad „dėjom visas pastangas ir viešinom, kiek dalyvavo gaisrininkų šalinant kliūtis, buvom nusistatę taškus, kurie buvo karščiausi, rūpinomės gyventojais, tą dieną buvo nutraukta 13 aukštos įtampos linijų, patikėkit, situacija buvo sudėtinga. O dėl kelių tvarkymo sutarčių – niekas kitas neateina, ateina tie patys.“
P.Saulevičius klausė, ar buvo kreiptasi į ūkininkus ir prašoma valyti kelius? A.Verbickas atsakė: „Mes to nedarėm, mes neturim prievolės to daryti. Mes padarėm namų darbus, kurių galbūt nepadaro rangovai. Mūsų seniūnai su ūkininkais nuolat bendrauja“.
Jaunius Grikšas piktinosi: „Direktorius viską suvertė seniūnams, kurių biudžetas kelių tvarkymui ribotas, pusei metų skirtas lėšas keliams per vieną mėnesį ištaškė sniego valymui, tai už ką bus prižiūrimi keliai vasarą?“ A.Verbickas mestelėjo: „Ateis vasara, tada ir žiūrėsim“.

Klausimus meras užbaigė anksčiau
Nors dar buvo norinčių paklausti – 4 tarybos nariai įnirtingai mojavo pažymėjimais, jų meras jau „nematė“ ir po 6 minučių klausimus nutraukė, nes administracijos vadovas namų darbus paruošė blogai, taip ir nesugebėjęs konkrečiai atsakyti nei į iš anksto paruoštus klausimus, nei pateiktus posėdžio metu.

Inicijuos tarnybinį patikrinimą
P. Saulevičius savo facebook paskyroje direktoriaus darbą įvertino dvejetu ir pridūrė, kad dėl tokio atsainaus pareigų atlikimo ir neveiklumo Tarybos opozicija inicijuos jam tarnybinį patikrinimą. Taip pat pasiūlė pasižiūrėti video, kaip su žiemos iššūkiais tvarkosi aplinkinių rajonų vadovai.

Gal merui reikia pagalbos?
Baigiantis posėdžiui, tarybos nariai perskaitė 7 pareiškimus. Dėl vietos stokos kai kuriuos paliksime kitam numeriui. O štai vienas jų – kaip tik į temą: dėl posėdžio vedimo tvarkos ir mero nesiskaitymo su tarybos nariais, savališkai išjungiant mikrofoną ar nutraukiant klausimus.
Taigi P.Saulevičius kreipėsi į kolegas ir merą: „Praėjusiame posėdyje, tame, kuris dar vyko (gruodžio 29 d. – red.), siūliau gerbiamam merui pakeisti nuotolinių posėdžių vedimo tvarką ir leisti tarybos nariams patiems įsijungti mikrofonus, norint užduoti klausimus ar pasisakyti. Tačiau p. Kašėta viešai pareiškė, kad to padaryti jis negali, nes toks pakeitimas prieštarauja reglamento tvarkai. Tačiau Varėnos rajono tarybos reglamente nėra numatyta nuotolinių posėdžių vedimo tvarka, o šiuo metu taikoma tvarka yra patvirtinta tik žodiniu tarybos narių sutarimu 2020 m. balandžio mėn. Tad peršasi išvada, kad p. Kašėta arba neišmano tarybos reglamento, arba mums visiems viešai melavo. Tad dar kartą siūlau keisti nusistovėjusią posėdžio vedimo tvarką ir norint užduoti klausimus ar pasisakyti, tarybos nariai tai galėtų padaryti patys įjungdami mikrofonus. Mat tokia tvarka, kai posėdžio dalyvis gali pats laisvai nuspręsti, kada jam įsijungti mikrofoną, vyrauja absoliučioje daugumoje savivaldybių tarybų ir maža to, tokia tvarka vyrauja net mokyklose. Taip siūlau savivaldybės administracijai įdiegti pažangesnę nuotolinio balsavimo sistemą, kai savo balsą tarybos nariai galėtų atiduoti skaitmeniniu būdu, o ne keliant rankas. Jeigu kiltų dėl to problemų – opozicijos nariai tikrai pasiruošę pagelbėti.“

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: