Kovo 3-iąją pasaulis mini Tarptautinę rašytojų dieną, kurią 1986 m. kasmet švęsti nusprendė Tarptautinis rašytojų klubo kongresas. Rašytojų diena – puiki proga prisiminti savo mylimiausius knygų autorius ir patobulinti asmeninius rašymo įgūdžius. Net jei ir neketinate parašyti knygos, reguliariai suregzti po pastraipą yra naudinga jūsų savijautai. Jūsų dėmesiui – „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, Arnoldas Lukošius, dalinasi rašymo subtilybėmis, įrankiais ir patarimais.
#1. Dienoraščio rašymui – „My Diary“. Reguliarus dienoraščio rašymas naudingas psichinei sveikatai ir kūrybinio rašymo įgūdžiams. Minčių ir jausmų išdėstymas raštu leidžia į savo psichologinę būseną pažvelgti iš šalies. Be to, rašydami dienoraštį galite susitelkti tik į rašymą ir nesijaudinti, kad jūsų mintys ar tekstas vėliau bus vertinami ar kritikuojami – tai padeda išlaisvinti kūrybiškumą.
Nemokamame elektroniniame žurnale „My Diary“galėsite žymėti kasdienes nuotaikas, išgyvenimus, įvykius ir mintis. Ypač pravers galimybė vizualiai papildyti savo dienos istorijas. Į dienoraštį galėsite įkelti savo nuotraukas, taip pat vaizdo ar balso įrašus, piešti, pasirinkti teksto stilius bei programėlėje esančius paveikslėlius.
Privatumui užtikrinti galima naudoti aplikacijoje esantį užraktą – taip žurnalo turinį galėsite peržiūrėti tik jūs. Be to, kad užfiksuotos akimirkos niekur nedingtų, žurnalo kopiją išsaugoti galite sinchronizavę jį su savo „Google“ disko ar „Dropbox“ paskyra.
Tiesa, „iPhone“, „iPad“ ir „Mac“ įrenginių savininkams sukurta analogiška programėlė „Diarly“.
#2. Knygos ar scenarijaus rašymui – „Scrivener“. Rašytojų, scenaristų, studentų, vertėjų, žurnalistų ir net teisininkų pamėgta programa. Jisujungia visas rašymo priemones, kurių reikia kuriant didelės apimties tekstus.
Čia rasite patogius tekstų redagavimo įrankius, naudingas užrašų ir nuorodų skiltis, galimybę vienu metu ekrane redaguoti ir jungti arba skaidyti skirtinguose puslapiuose esantį tekstą. Įrankyje taip pat galėsite pasinaudoti scenarijų, grožinės ir negrožinės literatūros rankraščių šablonais.
Ypač patogu tai, kad foninė medžiaga čia – visada po ranka, todėl ją nesudėtingai atsidarysite šalia pagrindinio dokumento. Parašyti aprašymą pagal nuotrauką ar transkribuoti interviu su šiuo įrankiu dar paprasčiau.
Kai savo kūriniu būsite pasiruošti pasidalinti su auditorija, programoje galėsite jį išsaugoti PDF ir „Word“ formatais arba tiesiog atsispausdinti.
#3. Rašymui be klaidų anglų kalba – „Grammarly“. Tai įrankis, siūlantis naršyklės plėtinius, žiniatinklio redaktorių, „Microsoft Office“ priedą, darbalaukio sąsają ir mobiliąsias klaviatūras, skirtas rašantiems anglų kalba.
Pridėję „Grammarly“ plėtinį prie savo naršyklės, galėsite tiesiogiai pasiekti programos rašymo pasiūlymus „Gmail“, „LinkedIn“, „Twitter“, „Facebook“ ir kitose žiniatinklio svetainėse.
Jums rašant, programa pateiks aiškius, konstruktyvius gramatikos, rašybos, skyrybos ženklų, glaustumo, aiškumo, skaitomumo bei kitus rašymo pasiūlymus.
Pagrindinės teksto korekcijos bus rodomos iš karto tekste, o spustelėjus žalią ikoną su „G“ raide galėsite atidaryti iššokančiojo lango redaktorių prieigai prie „Premium“ paskyros korekcijų.
#4. Rašymui balsu – „Tilde“ ir „Speech to Text“. Kiek kartų gimus puikiai idėjai ji taip ir nuskendo atmintyje, nespėjus jos užsirašyti? Lietuvių kalbos atpažinimo programa „Tilde“ tai gali išspręsti. Čia ne tik savo balsą paversite tekstu, bet taip pat ir perklausysite parašytą tekstą, kurį jums perskaitys dirbtinis intelektas.
Verčiant jūsų balsą į spausdintą tekstą, programoje žodžiai „taškas“ arba „kablelis“ paverčiami į atitinkamus skyrybos ženklus. Be to, sugeneruotą tekstą galėsite parsisiųsti į savo įrenginį. Nuoroda į programą: https://www.tilde.lt/snekos-technologijos Prireikus tokio paties įrankio anglų, vokiečių ar kita kalba, rekomenduojame programėlę „Speech to Text“. Dirbtinio intelekto sukurtą tekstą galėsite nusikopijuoti ar pasidalinti pasirinktoje aplikacijoje, pavyzdžiui, „Messenger“, „Gmail“ arba išsaugoti „Google“ diske.