Paroda „Ir Saulė, ir Mėnulis, ir visos Žvaigždės. Orvidų sodyba fotografijose“

0
56

2023 metų rugpjūčio 5 dieną 15 val. Marcinkonių stoties galerijoje bus atidaryta paroda „„Ir Saulė, ir Mėnulis, ir visos Žvaigždės. Orvidų sodyba fotografijose“.

Lietuvoje Vilius Orvidas (1952–1992) ir jo akmenų muziejus Gargždelės kaime prie Salantų yra gerai žinomas. Vieni tą vietą vadina absurdo muziejumi, o Orvidą paprasčiausiu gilaus Žemaitijos kaimo keistuoliu, kiti ja žavisi. Šeimos sodyboje paskutiniaisiais sovietmečio dešimtmečiais V. Orvidas sukūrė skulptūrų sodą ir dvasinės traukos centrą, į kurį atvykdavo ne tik keliautojai, bet ir visuomenės nepritapėliai. Sovietinei valdžiai tai labai nepatiko ir ji kėsinosi sodą išardyti. Kai 1982 metais buvo atsiųsta milicija ir traktoriai, Orvidams teko važiuoti į Maskvą ieškoti užtarimo. Įtakingo valdininko skambutis iš Maskvos į Vilnių sodybos ardymą sustabdė. Sovietmečiu kartais taip būdavo tvarkomi reikalai. Nuo 1985 metų į sodybą jau važiuodavo pilni autobusai ekskursantų.

Žmonių prisiminimuose dominuoja Viliaus keistumas ir ypatingumas, santykiai su šeima, dvasiniai ir ezoteriniai dalykai… Tačiau Vilius buvo ir menininkas. Tik jo vieta Lietuvos meno istorijoje yra neapibrėžta. Lietuvoje jis įvardijamas liaudies menininku. Tuo tarpu Vakarų šalyse tokie atvejai vadinami autsaiderių menu (outsider art). Autsaideriai menininkai – tai už kultūros ir institucinio kultūros lauko ribų radęsi savamoksliai kūrėjai, kurių raiškai būdingas spontaniškumas ir autentiškumas. Autsaiderių menu pasaulyje yra domimasi, jis jau peržengęs uždaras „keisto meno“ ribas ir yra pristatomas svarbiausiuose meno renginiuose.

Vilių Orvidą kaip menininką vertino skulptorius Vladas Vildžiūnas, tapytojas Vaidotas Žukas, poetas ir filmininkas Jonas Mekas ir kiti. J. Mekas sakė, kad skulptūrų sodas yra pasaulinio lygio kūrinys, kuris turėtų būti įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, ragino Lietuvą branginti ir saugoti Orvidų sodybą.

Parodoje „Ir Saulė, ir Mėnulis, ir visos Žvaigždės. Orvidų sodyba fotografijose“ bus galima pamatyti Audriaus Naujokaičio, Kristinos Paulauskaitės, Leonardo Surgailos, Sigito Baltramaičio, Oksanos Judakovos, Arūno Kulikausko, Modesto Ežerskio fotografijas; Henriko Šablevičiaus dokumentinį filmą, Leono Čerškaus videofilmą ir Vlado Vildžiūno videomedžiagą.

Atidarymo metu bus vaišinama pienu, medumi ir baltu Salantų pyragu – taip, kaip atvykėlius vaišindavo Orvidas.

Parodos kuratorė Oksana Judakova.

Organizuoja: VšĮ Verpėjos ir VšĮ OirA Artless.

Partneriai: Merkinės fabrikas, Vilniaus dailės akademija, Lietuvos kino centras.

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, EEA grants.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Paroda veiks rugpjūčio 6 – rugsėjo 3 d.

Parodą aplankyti galima šeštadieniais – sekmadieniais, 12.00-17.00 val, arba susitarus tel. 861416255.

Adresas: Marcinkonių stoties galerija, Kastinio g. 1C, Marcinkonys, Varėnos sav.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: