Kaimų darželių augalai – kultūros paveldo
dalis: seserų Vidos Petrušytės ir Antaninos Bužinskienės darželis Marcinkonyse

0
577
Vida Petrušyte prie išsiaugintų gėlių daigų

Vilija Snieškienė,
Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodas

Stasė Dapkūnienė,
Vilniaus universiteto botanikos sodas

Irma Maciulevičienė, Veisiejų regioninio
parko direkcija

Sodyba priklauso dviem seserims, bet ją prižiūri Vida Petrušytė. Sodyba įkurta senelių Miko ir Juzefos Petrušių apie 1912 m., joje gyvena jau trečia tos pačios giminės karta. Mama labai mylėjo gėles ir kol galėjo, gėlynus prižiūrėjo ji. Kai išėjo pensijon, p. Vida su seserimi tęsė mamos tradicijas. Darželis buvo tik prieš namą, tarp gatvės ir namo. Kieme įrengė jau vėliau. Darželis buvo aptvertas „štankietais“. Labai daug jurginų augino mama. Jurginus sodino patvoriu. Nasturtos iš galo namo, po langais – nasturtų eilė. Lysveles dėliojo akmenėliais. Mamai labai roželės (darželinė rožūnė), serenčiai, lineliai (darželinis gludas), žioveiniai (didysis žioveinis) patiko. Buvo pusė daržo našlaičių, visam kaimui užteko. Alyvų eilė prie namo augo ir meškytės. Meškytės uogomis išdėliodavom kapuose kryželį ir kraštus.
Dabartiniai Vidos Petrušytės gėlynai nėra visai tradiciniai senoviški kaimo darželiai. Tai labiau pavyzdys, kaip galima gražiai suderinti tradicinius senoviškus lietuviškų kaimo darželių augalus su naujoviškais, neseniai Lietuvoje įvežtais augalais. Šioje sodyboje aptikome didelę rūšių įvairovę: 15 rūšių sumedėjusių, 70 rūšių daugiamečių žolinių, 2 dvimečių ir 15 rūšių vienmečių. Dzūkijoje tai labai reta, bet p. Vida labai patyrusi gėlininkė, kasmet išbandanti naujų augalų auginimą. Kaip pati pasakojo, mėgsta žiemą apsilankyti sėklų parduotuvėse, ten prisipirkti daug naujų augalų sėklų, šakniagumbių, svogūnų. Pati išsiaugina gėlių daigus. Visais metų laikais p. Vidos gėlės atrodo labai gražiai: vešlūs kerai, gausiai žydi, augalai sveiki. Tik nusimanantis apie augalus žmogus gali suprasti, kiek reikia įdėti pastangų, kad visa sodyba taip atrodytų. Čia Dzūkija su liesais ir sausais dirvožemiais, taigi, norint gražių gėlynų, reikia įdėti labai daug darbo: daug daugiau ir dažniau laistyti ir tręšti, negu kitose vietose. P. Vidos pastangas ne tik mes pamatėme ir įvertinome, jos gėlynai aprašyti ir 2014 m. išleistoje K. Černiauskaitės knygoje „Gražiausios Lietuvos sodybos ir sodai“.
Pastaruosius metus į Lietuvą patenka daugybė naujų augalų, reikia tik išsirinkti savo sodybai tinkančius. P. Vida mėgsta vienmetes gėles ir jų kiekvienais metais išsiaugina daugybę. Jas komponuoja tarp daugiamečių, todėl gėlynai nuo pavasario iki rudens atrodo labai puošniai. Tradiciniuose kaimo darželiuose vienmetės gėlės pradėtos auginti palyginus neseniai – dauguma tik nuo XIX-XX a. Priežastis ta, kad nors šios gėlės ryškios ir žydi visą vasarą, bet jų priežiūra sudėtinga – kasmet reikia pasisėti, išsiauginti daigus, nepamiršti nusiimti ar iš kitur kur gauti sėklų, o kaime ne visada tam likdavo laiko. P. Vidos darželiuose auginama kelių rūšių tradicinės vienmetės gėlės, bet jau visai kitos jų veislės – spalvingesnės, įdomesnės negu senoviškos. Tai didysis žioveinis, šlaitinė rožūnė, didysis ir gvazdikinis serenčiai, darželinis šlamūnas. Šios, daug kam gal ir atsibodusios, gėlės gali atrodyti naujai ir jų yra daug naujų įdomių veislių, kurias verta auginti. Jos gražiai tinka prie naujoviškų gėlių rūšių ir įvairių jų veislių: celiozijų, saulutinės daratėlės, vakarinės dyvinutės ir dar daug kitų.
Tradiciniuose darželiuose dauguma augalų buvo daugiamečiai žoliniai, kuriems nereikia daug priežiūros – kartą pasodinus gali daug metų augti toje pačioje vietoje, nereiklūs dirvožemiui. Tokių augalų taip pat radome p. Vidos darželiuose: čiaudulinė kraujažolė – senoviškas, dabar labai retai auginamas ne tik dekoratyvus, bet ir vaistinis augalas; mėlynoji kurpelė, laiškinis česnakas – vienas iš pirmųjų darželiuose pradėtų auginti vietinės floros augalas, naudojams maistui, dažnai vadinamas „tribulkomis“, paprastasis sinavadas, darželinis jurginas, didysis pentinius, raudonoji lelija, kvapioji dedešva, šluotelinis flioksas, darželinė ir girinė tulpės, viendienės.
P. Vidos gėlynai – įrodymas, kad nėra neįdomių, nusibodusių gėlių. Rūpestingai prižiūrimos ir įdomiai sukomponuotos visos gėlės atrodo gražiai ir gali būti sodinamos naujausiuose ir įdomiausiuose gėlynuose.

Kitame straipsnelyje
apsilankysime pas Marijoną ir Joną Krušus Darželiuose

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: