Likviduoti šeši medicinos punktai

0
697

Siekiant teikti Varėnos rajono gyventojams kokybiškas ir šiuolaikiškas asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir subalansuoti įstaigos biudžetą Varėnos rajono tarybai buvo pasiūlyta mažinti Varėnos PSPC išlaikomų medicinos punktų skaičių. Varėnos rajono savivaldybės taryba nusprendė likviduoti viešosios įstaigos Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro Dubičių, Gudžių, Kabelių, Perlojos, Sarapiniškių ir Žilinų medicinos punktus. Nors kai kurių tarybos narių argumentai neįtikino, jie prašė palikti bent Žilinų punktą, kur veikia aktyvi mokyklos bendruomenė, perkelta ir vaikų globos grupė, tačiau į prašymus nebuvo atsižvelgta.

Nauda
A. Malinovskienė pasiteiravo, ar PSPC vadovybė skaičiavo, kiek pinigų kainuos ši nauja sistema, ar ne paprasčiau yra palikti tuos medicinos punktus ir ar ne pigiau.
D. Bortkevičiaus teigimu, buvo paskaičiuotos kiekvieno punkto sąnaudos, paskaičiuota, kiek maždaug galėtų būti iškvietimų, kiek jų buvo prieš tai. Vis dėlto teigiamas balansas gaunasi uždarymo atveju.

Slaugytojų funkcijos
Daiva Tamulevičienė pasidomėjo, kokias funkcijas gali atlikti slaugytojos. Varėnos PSPC vadovo nuomone, dauguma žmonių buvo įpratę prie felčerių arba bendruomenės slaugytojų, tačiau dabar tokių pareigybių PSPC nėra ir ministro įsakymu šios pareigybės yra pervadintos į bendrosios praktikos slaugytojas: „Kuo toliau, tuo labiau slaugytoja integruojasi į komandą darbui su gydytoju. Visos sąlygos yra daromos, kad būtų galima dirbti su gydytoja. Atskirai slaugytoja net negali lesti vaistų, ji negali statyti lašelinės, ji negali vakcinuoti vaikų, visa tai gali būti tik su gydytojo paskyrimu.“.
Tuomet D. Tamulevičienė pasiteiravo, ką šios slaugytojos veikė iki šiol.
D. Bortkevičius informavo, kad didžiausia problema buvo ta, jog dažniausiai slaugytojos užsiimdavo socialiniais reikalais, suteikdavo psichologinę pagalbą, kam reikėdavo pasiguosti ar pasikalbėti, tačiau PSPC vadovo užduotis yra ta, kad būtų teikiamos medicininės paslaugos, o ne socialinės. Direktorius patikino, kad nė vienas žmogus nepraras darbo, jiems darbas pasiūlytas Varėnos PSPC, nes, anot D. Bortkevičiaus, jiems reikalingi kompetentingi ir darbo patirtį turintys darbuotojai.
Uždaromų medicinos punktų aptarnaujamų teritorijų gyventojai gaus visas reikalingas, kokybiškas, inovatyvias asmens sveikatos priežiūros paslaugas Varėnos PSPC, Merkinės, Valkininkų ir Marcinkonių ambulatorijose bei Matuizų, Puodžių ir Panočių medicinos punktuose, kuriuose įrengti šeimos gydytojų kabinetai. Neigiamų padarinių nenumatoma.

„Socialinis taksi“
Tarybos posėdžio metu A.Malinovskienė atkreipė dėmesį į tai, kad Varėnos autobusų parkas į kai kuriuos į sprendimo projekte minimus kaimus autobusus siunčia vieną kartą per savaitę, tad kokiu būdu šių kaimų gyventojai, ypač senjorai, paklius į Varėnos polikliniką. Anot D. Bortkevičiaus, yra dvi alternatyvos: socialinių paslaugų skyrius yra nusimatę transportą, kuriuo veš gyventojus į jiems reikalingą gydymo įstaigą arba bendrosios praktikos slaugytoja su gydytojo siuntimu, gavus PSPC transportą, nuvyks pas pacientą į namus. Vadovas tikisi, kad pavyks išpopuliarinti šią paslaugą. Taip pat patikino, kad ši paslauga bus nemokama. A. Malinovskienė atkreipė dėmesį, kad Varėnos bus neeilinis precedentas – „socialinis taksi“, tačiau D. Bortkevičius akcentavo, kad joks čia precedentas, nes viskas vyksta Lietuvos mastu, kaip numato Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacjaos.

Kelia abejonių
Vidas Mikalauskas pasitikslino, pagal kokius kriterijus buvo atrinkti medicinos punktai, kurie negali toliau tęsti veiklos. Direktorius atsakė, kad svarbiausia jų užduotis – pasiekti efektyvų rezultatą. Tie punktai, kurie yra minimi sprendimo projekte, negali toliau veikti dėl patalpų specifikos ir dėl įrangos trūkumo.
V. Mikalauskas panoro pasisakyti, nes, jo nuomone, klausimas yra iš tiesų labai svarbus ne tik administracijai, PSPC vadovams, bet ir rajono žmonėms, kaimų bendruomenėms: „Dėl keturių medicinos punktų nesiryžtu analizuoti, tačiau dėl Žilinų punkto man kelia dideles abejones, šioje gyvenvietėje nemaža mokykla, vaikų globos grupė įkelta. Kodėl ši didelė ir judri gyvenvietė paliekama be medicininio aptarnavimo? Mes savotiškai prisidedame prie kaimo užmigdymo. Mes dejuojame, kad valstybinė įstaiga uždaro paštus, tai dabar mes savo rankomis uždarome punktus, kurie teikia pagalbą rajono žmonėms“.
Saulius Ivanauskas turėjo repliką V. Mikalauskui: „Noriu pasakyti, kad jūs nedalyvavote sveikatos komiteto posėdyje, kai buvo svarstomas šis klausimas ir išsamiai diskutuota. Nemanau, kad buvusiam merui tai yra naujiena. Šis klausimas buvo keliamas dar vadovaujant Stasiui Ilginiui. Taip pat noriu pasakyti, kad 2013 m. rudenį jūs blokavote pirmojo etapo medicinos punktų uždarymą, kadangi buvo likę 1,5 metų iki jūsų kadencijos pabaigos. Buvo prarasta 1,5 metų ir lėšos buvo išleistos vėjais“.
V. Mikalauskas atkreipė dėmesį, kad S. Ivanauskas yra Varėnos PSPC direktoriaus pavaduotojas ir čia yra ryškiai pažeidžiami privatūs ir vieši interesai.
M. Katelynas pasiūlė balsuoti už kiekvieną medicinos punktą atskirai, tačiau tokiam pasiūlymui nebuvo pritarta.
15 balsavus „už“, 4 – „prieš“ ir 4 susilaikius, sprendimo projektas buvo priimtas.

Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas Danas Bortkevičius

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: